کد خبر: 4173

گروه های تروریستی مسلح و در راس آن داعش برای نجات از محاصره، برای حمله به شهرهای لبنان برنامه ریزی کند...

به گزارش قم خبر، بعد از آزادی شهرهای منطقه قلمون در مرز سوریه با لبنان هزاران نفر از تروریست های مسلح به کوه های مرزی بین لبنان و سوریه پناه بردند، این افراد از ارتش سوریه درخواست کرده بودند که در ازای ترک این منطقه، راه فراری برای آنها به سمت شرق سوریه باز شود، اما ارتش سوریه به این درخواست تروریست های پاسخ منفی داد.

هم اکنون چهار هزار نفر تروریست در مناطق کوهستانی صعب العبور قلمون حضور دارند، این تروریست ها از چند جهت در محاصره هستند، از یک جهت ارتش لبنان راه ورود این تروریست ها را به لبنان بسته است و از جهت دیگر ارتش سوریه راه مواصلاتی بین کوه های قلمون با دیگر نقاط سوریه را مسدود کرده است.

داعش در کوه های قلمون

تروریست های مسلح از اعضای داعش، جبهه النصره و دیگر گروه های مسلح هستند، اما در ماه های اخیر با قدرت پیدا کردن بیشتر داعش، گروهی از این تروریست ها با داعش بیعت کردند و قدرت داعش در کوهستان های قلمون بیشتر شده است.

تنها منبع رسیدن غذا به گروه های مسلح در کوهستان های قلمون شهر سنی نشین عرسال در لبنان بود، اما در هفته های اخیر نیروهای ارتش سوریه و حزب الله توانستند بسیاری از راه های مواصلاتی بین شهر عرسال و کوهستان های قلمون را به کنترل خود درآوردند که این سبب شد تروریست های مسلح تا حد زیادی در محاصره غذایی قرار بگیرند.  

همچنین گروه های مسلح در هفته های اخیر مجروحین زیادی را دادند که امکان انتقال آنها به بیمارستان های لبنان وجود نداشت و ارتش سوریه هم راه مواصلاتی بین کوهستان های قلمون و منطقه زبدانی را مسدود کرد که باعث قطع ارسال مهمات از این منطقه به قلمون شد و گروه های مسلح کمبود مهمات پیدا کرده بودند.

شهر عرسال لبنان در اشغال داعش

همه این عوامل باعث شد که گروه های تروریستی مسلح و در راس آن داعش برای نجات از محاصره، برای حمله به شهرهای لبنان برنامه ریزی کند، راحت ترین هدف برای این گروه ها شهر عرسال بود که برخی از اهالی این شهر در سال های اخیر با گروه های مسلح سوری همکاری کرده بودند و ده ها هزار آواره سوری هم در این شهر زندگی می کنند.

ارتش لبنان و نیروهای امنیتی این کشور در شهر عرسال حضور محدودی را دارند و گروه های مسلح به راحتی توانستند با اشغال این شهر، تعدادی از نیروهای نظامی لبنان را به اسارت خود دربیاورند، اما عملیات پیشروی گروه های مسلح به مناطق دیگر لبنان با مقاومت ارتش لبنان و نیروهای حزب الله ناموفق ماند.

داعش به دنبال انتقام از حزب الله

گروه های مسلح سوری، حزب الله لبنان را مسئول شکست هایشان در سوریه می دانند، به همین دلیل به هر قیمتی به دنبال کشاندن درگیری ها به لبنان هستند، در ماه های گذشته گروه های مسلح راه ارسال خودروهای بمب گذاری شده و نیروهای انتحاری به مناطق شیعه نشین لبنان را دنبال می کردند که با پیشروی های ارتش سوریه و هوشیاری نیروهای امنیتی لبنان و حزب الله لبنان در این راه موفقیت زیادی کسب نکردند.

همچنین گروه های تروریستی در هفته های اخیر به دنبال پیشروی از طریق کوهستان های قلمون به روستاهای شیعه نشین لبنان بودند، اما رزمندگان حزب الله لبنان با کمین های متعدد، این گروه های تروریستی را به عقب راندند و گروه های مسلح با ده ها کشته مجبور به عقب نشینی به پایگاه های خود در کوهستان های قلمون شدند.  

راه رسیدن به امنیت در لبنان

به نظر می رسد که در روزها و هفته های آینده شهر عرسال از وجود تروریست های سوری پاکسازی شود، اما گروه های تروریستی به طور حتم به دنبال ناآرام سازی شهرهای لبنان به خصوص شهرهای طرابلس و بیروت خواهند بود و رسیدن به امنیت کامل در لبنان و منطقه قلمون سوریه نیاز به پاکسازی کامل کوهستان های مرزی بین لبنان و سوریه را دارد که زمان زیادی را می طلبد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری