کد خبر: 4078

عملیات خرید و فروش سلاح و انتقال آن به سوریه با چراغ سبز ترکیه و همکاری نیروهای این کشور صورت می گیرد، در حالی که ترکیه همیشه اتهامات مربوط به کمک تسلیحاتی به گروه های مسلح سوری را رد می کند.

به گزارش قم خبر، این روزها در جنوب ترکیه و در مرزهای این کشور با سوریه بازار خرید و فروش و تبادل سلاح گرم است، سلاح هایی که مشتری آنها گروه های مسلح در عراق و سوریه است و به صورت مستمر سلاح از ترکیه به سمت سوریه و بالعکس در حال جابه جایی است، بازار سلاح ترکیه این روزها منبع خرید همه گروه های مسلح سوری شده است و  در این میان فرقی بین داعش با گروه های مسلح دیگر نیست.

هتل های ترکیه محل قرار فروشندگان و خریداران سلاح منطقه شده است، فروشندگانی که از کشورهای مختلف عربی، ترکیه و اوکراین هستند و خریدارانی که از کشورهای عراق، سوریه و عربستان برای خرید سلاح به ترکیه می آیند، حتی رهبران برخی از طریقت های صوفی و بزرگان عشائر عراق هم این روزها با لیست خرید سلاح در ترکیه حضور دارند.

داعش خریدار سلاح از ترکیه

شهرهایی مانند غازی عینتاب، انتاکیه و استانبول محل معامله محموله های سلاح در ترکیه است، بازار سلاح ترکیه در ابتدا تنها نیازهای گروه های مسلح سوری را تامین می کرد، اما در ماه های اخیر بازار سلاح ترکیه تامین کننده گروه های مسلح عراقی هم شده است و تاجران عراقی برای خرید سلاح به ترکیه می آیند.

تاجران عراقی در ماه های اخیر حجم زیادی سلاح و مهمات را از بازار سلاح ترکیه خریدند و این حجم زیاد خرید سلاح باعث شده است که سلاح کمتری به خریداران سلاح سوری برسد و کاهش ارسال سلاح به سوریه  تبعاتی را در میدان جنگ سوریه خواهد داشت.

در یکی دو سال اخیر هواپیماهای اوکراینی که حامل صدها تن سلاح و مهمات جنگی است، به صورت مستمر در فرودگاه های جنوب ترکیه فرود می آیند و این حجم از سلاح و مهمات به تناسب بین جبهات جنگ در عراق و سوریه توزیع می شود، همچنین صربستان یکی دیگر از منابع تامین سلاح بازار ترکیه است و تاجران اوکراینی و صرب آمادگی تحویل سلاح را در هر زمانی دارند.

فروش موشک های ضد تانک در ترکیه

موشک های ضد تانک به خصوص از نوع کونکورس مشتریان زیادی را در عراق و سوریه دارد، گروه های مسلح در این دو کشور برای انهدام های تانک های ارتش عراق و سوریه از این موشک استفاده می کنند، قیمت هر یک موشک کونکورس بین هشت تا ده هزار دلار است و قیمت پرتابگر این موشک به هفتاد هزار دلار می رسد.

تاجران قدیمی بازار سلاح ترکیه این روزها از حضور واسطه های جدید در این بازار شکایت می کنند، این واسطه سلاح های جدیدی که کشورهای آمریکا، عربستان و قطر در اختیارشان گذاشتند، را به مخالفین می فروشند.

همچنین این روزها یک موج انتقال سلاح و مهمات از داخل سوریه به ترکیه برقرار است، برخی از گروه های کوچک مسلح که تحت تعقب گروه های داعش و جبهه النصره هستند، برای خلاص شدن خود از سلاح و مهمات آنها را به ترکیه منتقل می کنند تا با فروش این سلاح ها، درآمدی برای خود کسب کنند.  

عملیات خرید و فروش سلاح و انتقال آن به سوریه با چراغ سبز ترکیه و همکاری نیروهای این کشور صورت می گیرد، در حالی که ترکیه همیشه اتهامات مربوط به کمک تسلیحاتی به گروه های مسلح سوری را رد می کند.

تشکیل قریب الوقوع امارت اسلامی جبهه النصره

جبهه النصره درهفته های اخیر عملیاتی را با نام مبارزه با مفسدین در استان ادلب در شمال شروع سوریه شروع کرده است که هدف جبهه النصره از این عملیات خلع سلاح کردن گروه های مسلح و تصرف مناطق تحت سیطره آنها هست تا جبهه النصره بتواند یک امارت اسلامی را در شمال سوریه ایجاد کند.

ایجاد امارت اسلامی برای گروه جبهه النصره اهمیت زیادی دارد، چون ادامه حیات ابومحمد جولانی و گروهش در گروه ایجاد چنین امارتی است، جبهه النصره باید در ایجاد امارت اسلامی موفق شود تا بتواند جنگجویان جدیدی را از خارج سوریه به خود بکشاند، این در حالی است که این روزها جنگجویان غیر سوری بیشتر به سوی داعش می روند و در این گروه جذب می شوند.

با وجود پیشروی های جبهه النصره در مناطق تحت سیطره گروه های مسلح، این گروه ها هنوز در شک و تردید هستند که ایا باید با جبهه النصره درگیر بشوند یا خیر و به همین دلیل جبهه النصره بیشتر مناطق را بدون درگیری با گروه های مسلح تصرف کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری