کد خبر: 406

معاون آموزش حوزه‌های علمیه سراسر کشور:

معاون آموزش حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: مراجع تقلید در گسترش رشته‌های تخصصی حوزه ها فعال هستند و هرکدام از این عزیزان در رشته ای خاص فعالیت می کنند و این موضوع بسیار مفید و دارای اهمیت است.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام عبدالکریم فرحانی صبح امروز در اجلاسیه اساتید رشته‌های تخصصی حوزه های علمیه استان قم که در سالن دارالشفا قم برگزار شد، با اشاره به اینکه اجلاسیه اساتید فرصتی مناسب برای دست یابی به یک تمدن اسلامی است اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با طلاب تاکید کردند که خط کلی انقلاب رسیدن به یک تمدن اسلامی مستحکم است.

وی با اشاره به اینکه تولید فکر و پرورش انسان از ضروریات تحقق تمدن اسلامی است تصریح کرد: فکر اسلامی مثل یک دریای عمیق است و هرکس که لب دریا رفته نمی تواند ادعا کند که دریا را شناخته است.

فرحانی به فسمتی دیگر از صحبت های مقام معظم رهبری در مورد شهید مطهری اشاره کرد و افزود: در همان زمان نیز عده ای می گفتند که شهید مطهری حرف هایی را خارج از دین می زند اما بعدها دیدند که شهید مطهری همان حرف دین را می زند و اتفاقا مسیر دین را مشخص می کند.

معاون اموزش حوزه های علمیه به ماموریت های حوزه های علمیه اشاره کرد و گفت: شناخت زمان مهم ترین اولویت حوزه های علمیه در شرایط فعلی است زیرا حوزه های علمیه با گسترش رشته های تخصصی می تواند پاسخی مناسب را نسبت به تحولات شرایط موجود داشته باشد.

حجت الاسلام فرحانی پاسخگویی به سئوال زمان را بسیار مهم تلقی کرد و افزود: مصوبه شورای عالی فرهنگی در زمینه تخصصی شدن فقه از رویکردهای مثبت نظام است که رهبری تاکید بسیار زیادی در این زمینه دارند.

وی خاطر نشان کرد: کمیته آموزش در شرایط فعلی توانسته است شرایط بسیار مثبتی را در حوزه های علمیه ایجاد کند و در مسیر تخصصی کردن رشته های حوزه های علمیه گام بردارد.

معاون آموزش حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: توسعه های کمی که در مراکز تخصصی به وجود آمده است بسیار مثبت است در همین زمان در قم 20 مرکز تخصصی و 17 مرکز نیز در شهرستان ها فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه 3500  نفر متقاضی رشته های تخصصی حوزه های علمیه بوده اند عنوان کرد: شورای گسترش مجوز برگزاری دوره ها و آیین نامه تاسیس شعب را در دستور کار دارد که این موضوع سبب مسئولیت بالای مراکز حوزوی سراسر کشور می شود.

حجت الاسلام فرحانی با اشاره به اینکه تا سال 90 سرفصلی نداشتیم اما در شرایط فعلی 3 سرفصل به وجود آمده است تصریح کرد: جلسات تخصصی که در حوزه های علمیه سراسر کشور برکزار می شود دارای درجه های علمی بسیار زیادی هستند که طلاب به صورت فعال در آن شرکت می کنند.

وی خاطر نشان کرد: شورای گسترش و شورای مدارک زمینه را برای فعالیت مراکز تخصصی حوزه های علمیه فراهم کرده اند و این نشان از حمایت های خاص آیت الله حسینی بوشهری در این زمینه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری