عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حضرت ابوالفضل العباس (ع) با جهاد و فداکاری در راه خدا و در حد جانبازی و شهادت جنگید.

به گزارش قم خبر، سالگرد میلاد حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) روز جانباز نام گذاری شده است. حضرت ابوالفضل العباس (ع) بزرگ جانباز تاریخ انسانیت است که صحنه کربلا را تجلیگاه ایثار و جانبازی نمود.

فداکاری‌های برادر رشید امام حسین (علیه السلام) در تاریخ بشر مانندی ندارد. دست حیدرآسای عباس (ع) شعر زیبای عشق و ایثار در راه ولایت را با خون سرخ بر زمین تفتیده کربلا نگاشت و راه و رسم عاشقی و شیوه جانبازی را به جهانیان آموخت.

باب الحوائج، حضرت عباس بن علی (ع)، بر‌ترین نمونه‌ای است که چگونگی پیروی از پیشوای معصوم را عملاً تعلیم می‌دهد. شخصیت آن بزرگوار به گونه‌ای است که همه صفاتی را که لازمه یک پیرو واقعی است، به نحو کامل بروز داده و تجسمی از همه فضائل است.

یکی از صحنه‌های شکوه‌مند وفاداری حضرت عباس بن علی (ع) زمانی بود که شمر لعنت اللّه علیه، به خیمه‌های امام حسین (ع) نزدیک شد و برای حضرت عباس (ع) امان نامه‌ای آورد و آن بزرگوار را صدا زد. حضرت

ابوالفضل (ع) از پاسخ دادن به شمر کراهت داشت لذا پاسخی به صدای شمر نداد ولی امام حسین (ع) به عباس (ع) فرمود پرسش شمر را که تو را صدا می‌زند، بی‌پاسخ مگذار. حضرت باب الحوائج به دستور امام خویش در پاسخ به شمر فرمود:‌ای دشمن خدا، بر امانی که برای ما آورده‌ای لعنت باد.

یکی از مهم‌ترین عنصری که انسان را وادار به دفاع از حق می‌کند، «غیرت» است. غیرت نیروی محرکه وجود انسان در برابر ستم، ظلم و تجاوز به نوامیس الهی است. آن کس که شعله غیرت وجودش را روشن کرده است، در برابر ناحق بی‌تفاوت نمی‌شنید و تا پای جان پیش می‌رود. گذشته از این، غیرت نشان عفت شخص است و به تعبیر امام علی (ع)، عفت مرد، به مقدار غیرت اوست.

حضرت باب الحوائج این صفت والا را به حد کمال دارا بودند وغیرت به وجودش سرافراز است. گرچه کربلا تجلیگاه غیرت بود و غیور‌ترین مردان تاریخ شکوه غیرت را در آنجا به نمایش گذاشتند ولی غیرت عباس بن علی (ع) در دفاع از حق برجستگی دیگری داشت. آن بزرگوار در دفاع از حریم ولایت آنچنان جانبازی نشان داد که تاریخ نمونه‌ای برای آن ندارد.

شجاعت و رزم آوری عنصر دیگر شخصیت حضرت باب الحوائج است. هیبت و مهابت حضرت در کربلا چنان بود که افواج سپاه دشمن همچون رمه از برابرش می‌گریختند. اخلاص نیز در وجود عباس بن علی (ع) جامه کمال پوشید، آن بزرگوار همه توان خویش را در طبق اخلاص نهاد و در پیشگاه ولایت و امام بر حق خویش نثار کرد.

آیت الله عباس کعبی در گفتگو با خبرنگار قم خبر پیرامون عزم و اراده قاطع حضرت ابوالفضل العباس (ع) در راه دین اظهار کرد: اعجوبه حماسی حضرت ابوالفضل العباس (ع) در روز عاشورا تابلو درخشان عزم و اراده قاطع و جانبازی در راه دین و در راه حفظ ولایت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: حضرت ابوالفضل العباس (ع) با جهاد و فداکاری در راه خدا و در حد جانبازی و شهادت جنگید.

وی در ادامه عنوان کرد: حضرت ابوالفضل العباس (ع) اسوه هر انسانی است که بخواهد در مسیر حفاظت از دین با ولی امر مسلمین در راه خدا فداکاری کند و عاشق شهدا باشد.

آیت الله کعبی در پایان خاطرنشان کرد: جلوه‌های حفاظت از دین و امام مسلمین در فداکاری در راه اسلام و مکتب اهل بیت و دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی و دفاع از ولایت فقیه است.

روز جانباز فرصت مناسبی است که نسل امروز ما علاوه بر الگوپذیری از رشادت‌ها و جانبازی‌های حضرت عباس (ع) در وقایع دفاع مقدّس و دلاوری‌ها و شجاعت‌های جانبازان عزیز و غیرتمند ایران اسلامی به مطالعه بپردازند و درس‌ها و پیامهای زندگی ساز را از متن این تاریخ ماندگار استخراج نمایند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری