کد خبر: 4021

قم خبر گزارش می دهد/

در روزهایی که معضل کاهش چشمگیر تماشاگران حاضر در ورزشگاه‌ها، تبدیل به مشکلی بزرگ برای بیشتر باشگاه‌های شده، اوضاع تیم فوتبال صبای قم در این زمینه از تیم‌های دیگر پیچیده‌تر است.

به گزارش قم خبر، از‌‌ همان اول هم مثل روز روشن بود که نفس انتقال تمرین صبا به قم نمی‌تواند کاری کند که در روز بازی صبا و ذوب آهن در خط آغاز فصل جدید لیگ بر‌تر فوتبال، سکوهای ورزشگاه یادگار امام قم را پر ببینیم.

اینکه یک تیم فقط با انتقال تمریناتش انتظار معجزه‌ای آنی در مورد تماشاگران و میزان محبوبیتش داشته باشد بیشتر به رویا و افسانه شبیه است تا واقعیت اما با همه این اوصاف، وضعیت تماشاگران بازی با ذوب آهن ناامید کننده و در حد فاجعه بود.

انگار کسی در قم اصلا حوصله ندارد از نزدیک یک بازی لیگ برتری را تماشا کند و البته برای کسی هم مهم نیست اما یادمان نرود قمی‌ها‌‌ همان مردمی هستند که برای تیم فیروز کریمی سر و دست می‌شکستند و زمانی برای دیدن بازی‌های سازان راه در لیگ 2 به مراتب بیشتر از حالا به یادگار امام می‌آمدند.

آن‌ها همان‌هایی هستند که سالن شهید حیدریان را در زمان برگزاری مسابقات ماهان تندیس پر می‌کنند و در بازی کم اهمیت جام حذفی سال گذشته اتحاد شادقلی و پیروزی گرمسار نیمی از سکوهای ورزشگاه تختی را در میان سکوت رسانه‌ها، تسخیر کردند.

بیایید انگشت اتهام را از مردم دور کنیم که شکی نیست آن‌ها مثل مردم نقاط دیگر کشور علاقمند به فوتبال هستند که اگر نبودند این همه مثال نقض وجود نداشت.

وقتی باشگاه صبا برای جذب مردم اقدامی نمی‌کند و به دنبال راهکار جدیدی نیست، اوضاع هم به تبع آن تغییر نمی‌کند و گویا در این باشگاه کسی نمی‌خواهد بپذیرد که شرایط فعلی نیاز به طرحی نو و ایده‌ای جدید دارد.

بعید به نظر می‌رسد برای حل مشکل ارتباطی صبا و مردم قم، نیازی به آپولو هوا کردن داشته باشیم و شاید با یک برنامه ریزی علمی و دقیق بتوان کار مفیدی انجام داد البته اگر کسی واقعا بخواهد این مشکل را رفع کند.

139302021149172802584054

فوتبال بدون تماشاگر چه جذابیتی دارد؟ کدام یک از بازیکنان صبا از بازی در ورزشگاه خالی از تماشاگر لذت می‌برند؟ آن‌ها وقتی گل می‌زنند شادیشان را با چه کسی قسمت کنند؟

صبا برای حل این مشکل دیر یا زود باید به فکر تشکیل کارگروهی برای حل مشکل ارتباطی با مردم باشد البته پر واضح است که اقدام صبا برای انتقال تمرینات تیم بزرگسالان به قم تصمیمی کاملا به جا بود که در بلند مدت می‌تواند سبب جذب تماشاگران شود اما صبا می‌تواند در همین حال برنامه‌هایی برای رسیدن زودهنگام به هدفش را پی ریزی کند.

طرفداران نظریه عدم استقبال تماشاگران به دلیل دوری مسافت ورزشگاه یادگار امام از مرکز شهر قم، حق دارند و حقیقت این است که استقرار ورزشگاه یادگار امام در حومه قم، سبب می‌شود میل و رغبت هوادرانی که اغلب وسیله نقلیه مناسبی برای حضور در ورزشگاه ندارند کاهش یابد.

با این وجود، واقعیت این است که مکان ورزشگاه یادگار امام غیر قابل تغییر است و با این وصف، باشگاه صبا و متولیان امر باید به فکر نفوذ در قلب‌ها و ارتباط عاطفی موثر بین مردم و باشگاه باشند.

شکی نیست که اگر بی‌تفاوتی باشگاه صبا ادامه پیدا کند، باید منتظر افزایش فاصله بین مردم و صبا باشیم و این امر، صبا را از هدف خود که نفوذ در بین مردم و جلب حمایت مردمی است دور‌تر و دور‌تر می‌کند.

 

وضعیت تماشاگران روز نخست لیگ بر‌تر

 

استقبال هواداران در روز نخست لیگ بر‌تر آن‌چه که انتظار می‌رفت نبود که البته یکی از علل آن‌ را می‌توان تعطیلات عیدفطر و سفرهای پرشور تابستانی بود که لیگ بر‌تر در هفتهٔ نخست را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

در دیدار فولاد و تراکتورسازی، بین دو تیم پرهوادار ایران که دو عنوان قهرمانی فوتبال ایران را در فصل گذشته را به دست آوردند، تنها 13 هزار و 500 نفر از این دیدار استقبال کردند که به شدت نگران‌کننده بود و البته احمد آل نعمه گفته است که احتمالا هوادارانشان در تعطیلات عید فطر بوده‌اند.

در دیگر دیداری که پای یک تیم پرهوادار در میان بود، تنها 15 هزار هوادار برای تماشای دیدار دو تیم استقلال و راه‌آهن به ورزشگاه اکباتان رفتند که البته باتوجه به گنجایش این ورزشگاه، آمار مقبولی بود البته پیروزی استقلال در نخستین دیدار می‌تواند گام بلندی برای جلب رضایت هوادارانی باشد که فصل گذشته با دور ماندن از تمامی عناوین و لیگ قهرمانان آسیا کمی با آبی‌پوشان فاصله گرفته بودند.

در سومین دیدار روز نخست هفته اول لیگ چهاردهم دو تیم کم‌تماشاگر صبای قم و ذوب‌آهن اصفهان در ورزشگاه یادگار امام قم به مصاف هم رفتند که تنها 150 نفر از نزدیک شاهد پیروزی شاگردان صمد مرفاوی بودند (بلندگوی ورزشگاه تعداد تماشاگران را 215 نفر اعلام کرد) که باتوجه به ظرفیت ورزشگاه یادگار امام (10610) آمار مایوس کننده‌ای بود.

 

صبا و نیاز به اقدام عاجل برای حل موضوع هواداران

 

صبا احتمالا این روز‌ها آن قدر گرفتار تامین بودجه و نیازهای مالی خود است که وقتی برای تامین نیازهای روانی و آینده نگری نفوذ در افکاری عمومی ندارد اما حقیقت این است که صبای بی‌تماشاگر، خالی از طراوت و جذابیت است و بهتر بود مسئولان این باشگاه در چارت تشکیلاتی خود، تیمی را مامور رسیدگی کار‌شناسانه به این موضوع می‌کردند.

گرچه تاکنون بار‌ها در این مورد صحبت شده و البته هرگز گوش شنوایی برای برخی از تصمیم گیرندگان گذشته و اکنون صبا که احتمالا خود را عالمان دهر دانسته و نیازی به راهکارهای پیشنهادی رسانه‌ها نمی‌بینند، اما بار دیگر تاکید می‌کنیم صبا باید با تشکیل کارگروهی تخصصی و نه دور همی، به شکلی دقیق نیازهای تلطیف ارتباط با مردم را شناسایی کرده و در صدد پاسخگویی به این نیاز‌ها برآید.

انصاف حکم می‌کند که تصمیم مسئولان باشگاه صبا را برای استقرار تیم در قم، ستایش کنیم اما مسئولان صبا بدانند که قناعت بر این تصمیم به خودی خود ناکافی است و انتظار حل همه مشکلات با حضور تیم در قم، انتظاری واهی است.

 

کاهش تماشاگران و خطرات

 

بار دیگر لیگ بر‌تر آغاز شده با نمایشی فاقد تاکتیک، سراسر حاشیه و بار دیگر بازار انتقاد از داوران داغ می‌شود و در این میان شاید بتوان به ظهور ستاره‌های جدید دل بست که از دل تصمیم سازمان لیگ مبنی بر کاهش سهمیه بزرگسال لیگ برتری‌ها خارج می‌شوند.

در لیگ برتری که در آن دیگر خبری از علی کریمی، سیدجلال حسینی و احتمالا مهرداد پولادی و کریم انصاری فرد نیست نمی‌توانیم انتظار تحول در تعداد تماشاگران را داشته باشیم و بدون شک دود بی‌انگیزگی تماشاگران به حضور در ورزشگاه‌ها به چشم فوتبال ایران می‌رود.

نه تنها اوضاع در فصل کنونی برای صبا بهتر نمی‌شود، بلکه شاید تماشاگران فولاد و تراکتورسازی هم آب بروند و البته وضعیت استقلال و پرسپولیس نیز از همین حالا روشن و واضح است و کسی برای آغاز مسابقات لیگ سر و دست نمی‌شکند.

شاید در چند هفته نخست، تماشاگرانی که دلشان برای فوتبال تنگ شده سکو‌ها را غافلگیر کنند اما اهالی فوتبال به خوبی به این تب زودگذر و مقطعی واقفند و دوباره ما می‌مانیم و سکوهای خالی که حالا نه تنها در قم، بلکه در تمام ایران تبدیل به مشکلی جدی شده است.

گزارش از حامد اسماعیلی

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری