مدیریت در حوضه آبریز زاینده رود زیر نظر شخص وزیر است و او باید در رفع مشکل کم آبی در اصفهان تلاش کند/ استیضاح وزیر 17 بند دارد که یکی از آن ها درباره سیاسی شدن مدیریت آب در این حوضه است.

به گزارش قم خبر به نقل از رویش نیوز، چند سالی است که اصفهان با بحران کم آبی و خشک سلی روبرو است. در این چند سال مردم اصفهان در قبال این مشکل همیشه از خود سعه صدر نشان داده و از تجمع و تشنجات اجتماعی دوری کرده و خویشتن داری نموده‌اند. مسئولین و نمایندگان استان هم در پیگیری برای حل این مشک همیشه سعی داشته‌اند که بحران آب اصفهان، سیاسی نشود. اما عدم رسیدگی صحیح وزارت نیرو به این بحران باعث اقدام هماهنگ نمایندگان اصفهان جهت استیضاح وزارت نیرو شده است.

 

حجت الاسلام سالک درباره اهمیت موضوع آب برای اصفهان گفت: موضوع آب در استان اصفهان یک موضوع حیاتی و اصلی است و همه مسئولین داخل استان و نمایندگان در تلاشند که به نحو مطلوب مشکل آن حل شود.

نماینده مردم اصفهان مدیریت آب حوضه آبریز زاینده رود را زیر نظر وزارت نیرو دانست و افزود: در مدیریت و تأمین آب اصفهان ۲ بخش وجود دارد، اول اینکه در شورای عالی آب مصوب شده است که اعمال مدیریت در حوضه آبریز زاینده رود از سرچشمه تا مرداب گاوخونی و جلو گیری از برداشت بی‌رویه و بالا دستی زیر نظر شخص وزیر است. بخش دوم تامین آب هم مربوط به نزولات آسمانی است. مطلب بعد اینکه با توجه به کمبود آب و خشک سالی چندین ساله در استان اصفهان کشاورزی تعطیل است و فقط میزان آب شرب و مصرفی مردم وجود دارد. لذا فشار زیادی به کشاورزان و دامداران آمده است. مدیریت آب هم باید تلاش در رفع این مشکلات کند.

وی با بیان این مقدمه، درباره نحوه شکل گیری استیضاح وزیر نیرو اظهار داشت: مقدمه استیضاح صحبت چند تن از نمایندگان چهارمحال و بختیاری و تجمعاتی که مردم این استان داشتند بود. نمایندگان اصفهان سعی کرده‌اند مشکل آب را به دور از هیاهوهای عمومی دنبال کنند و از سیاسی کردن این موضوع و اختلاف آفرینی بین استان‌های مجاور دوری کنند. لذا نمایندگان اصفهان تصمیم به استیضاح وزیر نیرو گرفتند. ۱۷ بند در این استیضاح وجود دارد و یکی از آن‌ها درباره سیاسی شدن مدیریت آب در این حوضه است. وقتی به هیأت رییسه مجلس استیضاح را اعلام کردیم قرار شد جلسه‌ای برای حل این مشکل با حضور نمایندگان امضا کننده و وزیر و نمایندگان آن برگزار شود که برای انتقال آب تدبیری اندیشیده شود. که یک ماه قبل این جلسه برگزارشد. موضوع بعدی این بود که آقایان اعلام کردند که انتقال آب از بهشت آباد با لوله باشد در حالی که ۱۵ سال قبل با کار‌شناسی انتقال آب به اصفهان انجام شده و طرح تونل تصویب شده است. از طرف دیگر در چهار محال و بختیاری اعلام کرده بودند که طرح گلاب هم متوقف شود. لذا این موضوعات و مسائل به شورای عالی آب ارجاع شد و به نتیجه رسیدند که گلاب ۲ باید ادامه پیدا کند. مصوبه بعدی درباره نحوه انتقال آب از بهشت آباد بود که مصوب شد سد و چند کیلومتر تونل مربوطه احداث و سپس در این خصوص تصمیم گیری شود.

سالک دلیل مصمم شدن نمایندگان به استیضاح را این گونه بیان کرد: بعد از جلسه قبلی قرار بود که نشستی با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار و نمایندگان استان اصفهان با وزیر نیرو پیرامون مدیریت و آبرسانی به اصفهان برگزار شود که این جلسه از طرف وزیر لغو شد. بعد از لغو این جلسه نمایندگان در تذکری به هیأت رییسه خواستار اعلام استیضاح وزیر نیرو شدند که به تعطیلی مجلس خوردیم و انشالله پس از تعطیلی روند آن ادامه پیدا می‌کند و نمایندگان امضا کننده مصر به این استیضاح هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری