کد خبر: 3928

"هر جوانی كه در دوره جوانی خود ازدواج كند ، شیطانش فریاد بر آورد كه : وای بر او دین خود را از گزند من حفظ كرد"

به گزارش قم خبر، در فرهنگ اسلامی، خانواده به مثابه دژی محکم و استوار، بیشترین مسئولیت را در رُشد، تحوّل، تربیت و سعادت انسان‌ها و جوامع بشری بر عهده داشته و دارد. از دیدگاه اسلام خانواده کانونی است که در آن، ارزش‌های اخلاقی، باورهای دینی و روابط اجتماعی شکوفا گردیده و از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد و زمینه رُشد عاطفی و تربیت اخلاقی و اجتماعی اعضای خانواده فراهم می‌گردد.

خانواده به عنوان اصلی‌ترین پایگاه‌های رُشد و شکوفایی شخصیّت و پرورش مهارت‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان، اساسی‌ترین سهم را در سلامت و اعتلای جوامع بشری بر عهده دارد، بخش قابل توجّهی از شکلگیری شخصیّت، تبلوُر رفتارهای اجتماعی، تعاملات بین فردی و مسئولیت‌ پذیری انسان‌ها حاصل چگونگی بازخوردها، بینش‌ها و تجارب آنان در زندگی خانوادگی است.

خانواده به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی و زیربنای جوامع و منشأ فرهنگ ها و تمدن ها در تاریخ بشر بوده. پرداختن به این بنای مقدس و بنیادین و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی اش، همواره سبب اصلاح خانواده بزرگ انسانی و غفلت از آن، موجب دورشدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. نهادهای اجتماعی زیادی در اطراف ما وجود دارد مثل اداره، مدرسه و... ولی کوچکترین نهاد اجتماعی خانواده است.
این کوچکترین نهاد، محبوب ترین نهاد در نزد خداست .امام صادق (ع) از پیامبر نقل می کند: در اسلام هیچ چیزی محبوب تر از خانه ای که با ازدواج آباد می شود نیست و هیچ چیز بیشتر خشم خدا را در نمی آورد از خانه ای که به‌وسیله ی طلاق خراب بشود. اسـلام، اهـل بـیت پیامبر اسلام را بـه عـنـوان نمـونـه ای کـامـل از خـانواده برتر معرفی و صلاحیت الگویی آن را برای جهانیان امضا کرده. خـداونـد سـبـحـان این خانواده را از هرگونه رجس و پلیدی مبرا دانسته. زنـدگـی امام عـلی (ع) و حضرت فـاطمه (س) سراسر الگوست.
اما متاسفانه با توجه به اینکه در اسلام به تشکیل خانواده تاکید شده است اما جوانان امروزی برای تشکیل خانواده و ازدواج و عمل به سنت پیامبر مردد هستند و بهانه ای از جنس کم درآمدی، نبود شغل، نداشتن آمادگی از لحاظ سنی  و ... در حال حاضر جوانان امروزی تازه وقتی به سن 30 سالگی می رسند خود را بچه خطاب می کنند و می گویند هنوز وقت برای ازدواج هست در صورتی که در قدیم سن ازدواج برای دخترها 9 و برای پسرها 17 سالگی یا کمتر بود البته این هم شایان ذکر است که در قدیم به دلیل ساده زیستی و اهمیت ویژه به سنت پیامبر(ص) امر ازدواج و تشکیل خانواده به آسانی شکل می گرفت.
پیامبر اكرم (ص) برای جوانانی که وضعیت اقتصادی را بهانه می کنند چه خوب گفته است "زن بگیرید ؛ زیرا كه ازدواج كردن روزی شما را بیشتر می كند"
ایده آل گرایی، موقعیت سنجی، رفاه زدگی ها وعدم مسئولیت پذیری در زندگی، فضای اجتماعی حاکم در جامعه امروزی، ارتباطات مجازی، اجتماعی، گفتگو با نامحرم، دوستی های غیر مشروع، بدحجابی وعدم رعایت عفاف و بالا رفتن سطح توقعات خانواده ها،تجملات و چشم و هم چشمی ها، هزینه های هنگفت مراسم ازدواج و مد شدن دیر ازدواج کردن و افزایش میزان طلاق در جامعه، امنیت ازدواج را کاهش داده است و باعث بالا رفتن سن ازدواج در جامعه شده است.
روانشناسان سن ازدواج برای دخترها را بین 18 تا 27 و برای پسرها را بین 22 تا 28 سالگی مناسب می دانند.
 
**ازدواج برابر با محفوظ ماندن از شرشیطان
حضرت محمد(ص) فرموده: "هر جوانی كه در دوره جوانی خود ازدواج كند ، شیطانش فریاد بر آورد كه : وای بر او دین خود را از گزند من حفظ كرد"
 
حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا ضمیری با بیان اینکه تاکید اسلام به ازدواج به هنگام است اظهار کرد: یکی از عوامل پدید آمدن انحرافات جنسی در جامعه ایجاد فاصله بین بلوغ و ازدواج است.
این استاد حوزه با اشاره به سن ازدوج دخترها نسبت به پسرها، افزود: آمادگی دختران به دلیل رشد جسمی و فکری آن ها برای تشکیل زندگی و ازدواج زود بیش از پسرها است.
پیامبر اكرم (ص) در اسلام  ساختن هیچ بنایی را نزد خدای عزوجل محبوب تر و ارجمند تر از ازدواج ندانسته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری