کد خبر: 3844

قم خبر گزارش می دهد/

هر روز به هوای آن روزها می آیم تا از یادم نبرم رعایت نکردن و خوردن بی رویه فست فود و غذاهای آماده قند خونم را سربه فلک کشانده است.

به گزارش قم خبر، هر از گاهی با چشمانی که سیاهی اش در آسمان آبی یواش نگاهش دورمیزد از خود بی خود شدن آدم هایی که فقط پرکردن زافه هایشان آنهارازنده نگه داشته بود، را دید میزد. در فاصله ای که آن هم مثل بقیه قاروقور شکم اش فضا را پرکرده بود، سری به اطراف چرخاندم ، نگاهم هاج و واج به تابلوهایی که هیچ نشانه ای از آرامش نبود ماند، هیچ چیز جز ترویج فرهنگ غربی را به یادم نمی آورد. نور هالوژن ها چشم هایم را اذیت میکرد،آرامش که نه ضعف اعصاب نمی گرفتی خوب بود. رنگ قرمز و مشکی دیوارها و میزو صندلی نمایانگر جنب و جوشی که تحت کنترل بود.

 الحق والانصاف بوی پنیر پیتزا با فلفل دلمه ای ، قارچ و همبرگر داشت دیوانه ام میکرد و هرازگاهی دریای آرام دهانم را طوفانی میکرد. پاهایم کم کم داشت سست می شد که به طرف میز سلف غذابروم اما وقتی یاد ضررهایش می افتادم محکم تر از قبل پاهایم را می فشردم وموج آب های دهانم را فرو می کشیدم که نکند از یاد ببرم ...خوردن و لذت چند دقیقه ای به سلامت عمر وجان آدمی نمی ارزد.

 بدون اینکه گوش دهم گاهی از گوشه وکنار صدایی می شنیدم، خاله روروی شهر قصه های فست فودی ما حالا به قول خودش باخیال راحت وبه دور از دغدغه های چاقی پیتزا می خورد،بدون اینکه به ضررهای خوردن فست فود که عاملی برای سقط جنین است توجه ای داشته باشد؟

درفکر بودم که مرد سیاه چهره ای که در نگاهش حسی جز پشیمانی نبود نظرم راجلب کردبه طرفم آمد سریع خودم را جمع وجور کردم بدون هیچ مقدمه ای گفت روزگاری کارم بود هر روز و هر شب، حالا حتی نمیتوانم ذره ای از غذاهای آماده را در دهانم کنم دکتر منعم کرده است، با نشستن در این مکان ها و شنیدن بوهای متنوع قند در دلم آب می شد و دریغ از این که، روزی این آب شدن قند دلم، کار دستم دهد . هر روز به هوای آن روزها می آیم تا از یادم نبرم رعایت نکردن و خوردن بی رویه فست فود و غذاهای آماده قند خونم را سربه فلک کشانده است.

عده ای هم در میز آخری نشسته بودند که ستون وسط سالن اجازه دیدن نمیداد وفقط آدم های با هیکل های درشت که رویای شیرین اندامی خوش را ازیاد برده بوده اند، ازتیر رس نگاهم می گذشتند از چهرهایشان معلوم بودشکم هاراصابون زده اند تا دلی از عزا در بیاورند .

سرو صدای امیر علی نگاهم را به طرف میزشان کشاند .تولد پنج سالگی اش است با پدر ومادرش ،خوشحال بود واسم تمام غذاهای فست فودی را از بر، انگار که قبلا در فست فود فروشی کار میکرده است با دیدن او یاد کودکی خودم افتادم ،یاد آن روزهای که پدر بزرگم برای بهترین کارم جایزه ای جز بردن من به دیزی سنگی رفیقش نداشت و در راه زیر لب برایم می خواند "من عاشق آبگوشتم من مبتلای گوشتم آبگوش به این لذیذی، پس زنده باد دیزی" فضایی که جایش را هیچ یک ازاین فضای فست فودی پرنمی کند،صفایی که روی تخت چوبی پوشیده از فرش گلیمی با نقش ماهی درهم  به میهمانان انتقال می کرد هیچ پیتزا فروشی قادر به انتقال آن نیست.

پدر بزرگم با حاج علی گل میگفت و گل میشنفت ومن به رسم ادب گل های قالی را می شمردم وهرزگاهی هم به صدای فواره حوض آبی وسط حیاط گوش میدادم .بوی دارچین روی آبگوشت صبرم را طاق کرده بود هنوز چرخاندن سینی که روی سر شاگرد سرخ وسفید حاج علی  بود در ذهنم دور میزد.

دیزی سنگی ،گوشت کوب و پیازی که هروقت مشت خوردنش را میدیدم کیف میکردم ودر دل میگفتم کی میشودانگشتان من هم توان کوبیدن پیاز را داشته باشند،به خود آمدم حالادیگر بوی هیچ چیز دیوانه ام نمی کرد دلم به هوای بوی آبگوشت حاج علی پرمی کشیدهرچه قدر فکر کردم که در این نزدیکی دیزی سرا هست یانه ،یادم نمی آمدفهمیدم که چقدر از آن سالها دور شدم و هنوز انگشتانم قدرت کوبیدن ندارد .دستانم به گرفتن غذای انگشتی که نام دیگر غذاهای فست وفودی است عادت کرده اند...؟

حالا اگر کمی به ضررهای این غذاهایی به ظاهر لذیذتوجه کنیم،وبه فرهنگ غلط غذایی که بر جامعه ما حاکم شده است،

فست وفود در بین دیگر غذاهای آماده در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است زیرا مردم جامعه به دلیل مشغله کاری ووقت گیر نبودن این غذاها که بدون قاشق وچنگال وبشقاب سرو می شود وعمدتا به شکل ساندویچ است وبه سرعت تهیه ومصرف می گردد.

وبانام غذاهای انگشتی که با انگشت ودست خورده می شود در بین مردم جولان می دهند.

علی اکبر حق ویسی کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قم که سال ها در زمینه تغذیه سالم در ایران فعالیت داشته است از مشغله فراوان و وقت گیر نبودن غدای آماده وفرصت نداشتن انسان در رسیدگی به سلامت خود وارزان تر بودن این غذاها از سایر غذاها،می گوید غذاهای فست فودی چشمگیر هستند ومردم به دنبال غذاهای شیک وآسان می باشند.

حق ویسی در توضیح ولزوم استفاده نکردن از غذاهای آماده ابتدا به نقش مادران پرداخت ،نقش مادران در تهیه غذای سالم وساده وپرهیز از نوشابه گازدار وجاانداختن این فرهنگ سازی در تغذیه سالم ومناسب اهمیت وارزش بالایی دارد.

به عقیده این کارشناس غذاهای سنتی باید سریع آماده وخوشمزه طبخ شوند که جایگزینی برای انواع فست فودباشند.

حق ویسی می گوید با فرهنگ سای ومشارکت اصحاب رسانه وصداوسیما می توان ترویج غذای محلی را آموزش واطلاع رسانی کرد.

حق ویسی از مسئولان استانی تقاضا کرد در راستای برنامه امنیت غذاوتغذیه، خدماتی ارائه دهند واز این به بعد در استان قم مجوز احداث فست فود صادر نشود.

برنامه امنیت غذا وتغذیه با همفکری متولیان دولت،استانداری ومسئولان ادارات ،اصحاب رسانه وراهکارهای کارشناسان تغذیه ومشارکت مردم به ثمر می نشیند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری