کد خبر: 383

قرار است بر اساس طرحی که مورد بیعت نیز قرار گرفته، امیر مقرن بلافاصله پس ازمرگ ملک عبدالله، امیر سلمان را به‌خاطر آلزایمر برکنار و خود پادشاه شود و متعب پسرملک عبدالله را ولیعهد خود نماید.

به گزارش قم خبر و به نقل از فارس، عزل و نصب های اخیر در پادشاهی سعودی اختلافات گسترده ای را بین خاندان حاکم برانگیخته است تا جاییکه شاهزاده های سعودی عصبانیت خود را از انتصاب های جدید علنی در صفحات توئیتر بروز داده اند.

پایگاه خبری الخبر پرس لبنان که تحولات سعودی را به دقت زیر نظر می‌گیرد با انتشار تصاویر صفحات شاهزادگان سعودی بر روی شبکه‌های اجتماعی نوشت: عمده این شاهزادگان معتقدند عزل و نصب های اخیر در پادشاهی سعودی تلاشی از سوی خالد التویجری رئیس دربار برای تحقق برنامه ها و اهداف شخصی او و ملک عبدالله پادشاه است. شاهزادگان سعودی در این باره به تعیین فرزند ملک عبدالله به امیری منطقه ریاض اشاره کرده اند و آن را طرحی مقدماتی برای استیلای امیر متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود به پادشاهی پس از مرگ ملک عبدالله به کمک خالد التویجری می دانند.

برپایه این گزارش، اخیرا امیر خالد بن طلال بن عبدالعزیز از بزرگترین نوادگان ملک عبدالعزیز در حساب کاربری اش در توئیتر در نامه ای طعنه آمیز به فرزندان ملک عبدالله به پسرعموها و نوادگان عبدالعزیز نوشت: عزل و نصب های اخیر در چشم برهم زدنی بنابر پارتی بازی و با هدف موروثی کردن پادشاهی برای فرزندان ملک عبدالله صورت گرفته است. وی در این توییت از فرزندان ملک عبدالعزیز و نوادگان بزرگ وی خواست تا نشستی را با ملک عبدالله برگزار کنند و با وی در این باره صراحتا سخن بگویند. خالد بن طلال همچنین خواستار این شده است که در این نشست به طور شفاف توافقنامه ای امضا شود که در آن بر دستیابی نوادگان عبدالعزیز به حکومت تاکید گردد.

در پاسخ آشکار به این توئیت خالد بن طلال ، امیر سعود بن سیف النصر آل سعود نیز در صفحه کاربری اش در توئیتر در باره عزل و نصبهای اخیر در عربستان با انتقاد از اقدامات التویجری نوشت: این انتصاب ها چیزی جز تکمیل طرح برنامه ریزی شده ای که با فریب ایجاد پست جدید جانشین ولی عهد آغاز شد نیست. زیرا با این پست جدید امیر مقرن بن عبدالله بن عبدالعزیز تصدی این پست را گرفت. امیر سعود نوشت: التویجری می خواهد آدمهای خود را به حکومت برساند و منافع شخصی خود را دنبال می کند. وی در پایان به سایر امیران سعودی هشدار داد که در مدت کوتاهی خود را تحت سلطه خالد التویجری خواهند دید.

گفتنی است ملک عبدالله نظر به وخامت اوضاع خود تمامی امورش را به خالد التویجری رئیس دربار و همچنین امیر متعب فرزندش تفویض کرد کسی که به دنبال فرصتی بود تا وارث پدرش در امر پادشاهی شود.

براین اساس تحلیلگران آینده پادشاهی سعودی را نظر به بروز اختلافات گسترده در درون هیات حاکمه آینده ای غبار آلود و تهدید آمیز ارزیابی می کنند به گونه ای که این اختلافات روز به روز در سطح انظار عمومی علنی می شود.

منابع سعودی نزدیک به دربار پیش بینی کرده اند که غیبت ملک عبدالله بن عبدالعزیز از کشورش (سفر به مغرب برای دو ماه جهت گذراندن دوره نقاهت بیماری) دو ماه طول بکشد. وی قبل از رفتنش از امیران بلندپایه خاندان سلطنتی تعهد گرفته است که انتصاب امیر مقرن به ولی عهدی - زمانی که امیر سلمان بن عبدالعزیز ولی عهد فعلی پس از مرگ ملک عبداله پادشاه شد- را تایید کنند. این منابع همچنین تاکید کرده اند که ملک عبدالله پادشاه فعلی نقشه راهی را در اختیار فرزندش امیر مقرن قرار داده است که براساس ان ترکیب پادشاهی اینده کاملا مشخص است. براساس این نقشه راه بلافاصله پس از اعلام مرگ ملک عبدالله، امیر مقرن باید فشار رسانه ای و سیاسی را بر امیر سلمان جهت کناره گیری از قدرت - به سبب بیماری آلزایمری که از ان رنج می برد- آغاز کند. بلافاصله او باید گزارش های پزشکی مستندی را از وضعیت بیمار امیر سلمان به رسانه های بین المللی ارسال نماید. معنای این نقشه راه این است که قدرت به مقرن که حالا باید امیر متعب فرزند ملک عبدالله را به ولی عهدی خود برگزیند ، انتقال می یابد. البته با این توافق پشت صحنه که امیر مقرن پادشاه تشریفاتی در برابر افکار عمومی باشد و امیر متعب به کمک رئیس دربار سلطنتی خالد التویجری رهبری عملی سعودی را برعهده گیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری