کد خبر: 3807

بعد از گذشت چهار سال از آغاز انقلاب در لیبی که با هدف از بین بردن رژیم دیکتاتوری قذافی و تشکیل یک حکومت مردم سالار در این کشور بود...

به گزارش قم خبر، بعد از گذشت چهار سال از آغاز انقلاب در لیبی که با هدف از بین بردن رژیم دیکتاتوری قذافی و تشکیل یک حکومت مردم سالار در این کشور بود، امروز درگیری بین گروه های مسلح مختلف در شهرهای لیبی در جریان است، گروه هایی که حاضر به تسلیم سلاح خود به دولت نشدند و این روزها برای رسیدن به قدرت با هم درگیر هستند.

دولت لیبی پس از سقوط قذافی نتوانست شغلی را برای افراد شبه نظامی ایجاد کند تا این افراد سلاح را کنار بگذارند و ضعف دولت لیبی باعث شد که بسیاری از افراد برای رسیدن به مال و قدرت به این گروه های شبه نظامی بپیوندند، همچنین شخصیت های سیاسی در لیبی از این گروه های شبه نظامی برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند.

شکست ارتش لیبی

این روزها دولت لیبی دیگر قدرت چندانی را ندارد و این گروه های شبه نظامی هستند که قدرت را در لیبی به دست گرفتند، دولت لیبی در تشکیل ارتش ملی و پلیس این کشور شکست خورده است و در واقع ارتش در لیبی وجود خارجی ندارد، ارتش لیبی مبدل به یک چیز صوری شده است و قدرت در دست گروه های شبه نظامی است.

درگیری های لیبی این روزها بیشتر در دو شهر طرابلس پایتخت این کشور و شهر بنغازی جریان دارد، درگیری ها در طرابلس بیشتر در اطراف فروگاه طرابلس متمرکز است که شبه نظامیان زنتان بر این فرودگاه سیطره دارند، ولی شبه نظامیان مصراته به همراه گروه های اسلام گرا به دنبال سیطره بر فرودگاه هستند.

شبه نظامیان زنتان شاخه نظامی جریان لیبرال در لیبی هستند که از ماه ها پیش کنترل فرودگاه طرابلس و دیگر مناطق مهم شهر طرابلس را بر در اختیار دارند، اما شبه نظامیان مصراته که منتسب به جریان اسلام گرای لیبی هستند، به دنبال تصرف نظامی این مناطق هستند، جریان های سیاسی لیبی نتوانستند که اختلاف سیاسی خودشان را حل کنند و این اختلافات آنها را به میدان درگیری نظامی کشاند.

در درگیری هایی که از دو هفته پیش که در اطراف فرودگاه طرابلس آغاز شده است، بیشترین خسارت ممکن به زیربنای بخش هوایی لیبی وارد شده است و حملات به فرودگاه طرابلس و بخش هوایی لیبی به خسارت یک میلیارد دلاری منجر شده است، همچنین رد و بدل کردن خمپاره و راکت بین گروه های مسلح منجر به آتش سوزی در انبارهای سوخت فرودگاه طرابلس شده است که سبب یک بحران انسانی و زیست محیطی در شهر طرابلس شده است.

آتش سوزی در انبارهای سوخت آسمان شهر طرابلس را سیاه کرده است و نیروهای آتش نشانی لیبی توانایی کنترل این آتش سوزی را ندارند و از دولت های خارجی درخواست کمک کردند، اما گروه های مسلح حاضر به آتش بس موقت در این شهر نیستند و ادامه درگیری های مسلحانه مانع از خاموش کردن آتش سوزی در انبارهای سوخت شده است.

خروج خارجی ها از لیبی

فرودگاه طرابلس به دلیل درگیری بین گروه های مسلح آسیب جدیدی دیده است و دولت های خارجی با تعطیل کردن سفارت خانه هایشان در طرابلس، به دنبال خارج کردن اتباع خود از لیبی هستند، این روزها در لیبی، هم پیمانان دیروز به دشمنان امروز مبدل شده اند.

در شهر بنغازی نیروهای ژنرال خفتر و نیروی صاعقه با نیروهای مجلس شورای انقلابی لیبی که شامل گروه انصار الشریعه و گروه 17 فبرایر است، می جنگند، ژنرال خفتر چند ماه پیش یک عملیات نظامی را در لیبی با نام کرامت آغاز کرد، او هدف از این عملیات را پاکسازی لیبی از گروه های شبه نظامی اسلام گرا افراطی عنوان کرده بود.

در شهر بنغازی از دو ماه پیش درگیری ها بین نیروهای ژنرال خفتر و نیروهای مجلس شورای انقلاب لیبی در جریان است،  نیروهای صاعقه هم به نیروهای ژنرال خفتر ملحق شدند و برای کمک به نیروهای صاعقه نیروهایی از شهرهای دیگر لیبی به بنغازی آمده اند، همچنین تعدادی از هواپیماهای جنگی هم به نیروهای ژنرال خفتر در درگیری ها کمک می کنند.

لیبی جولانگاه قدرت های خارجی

دولت لیبی و ارتش تازه تاسیس آن در کنترل وضعیت امنیتی لیبی شکست خوردند و حتی نیروهای دولتی در این کشور توانایی حافظت از مسئولین دولتی و نمایندگان مجلس این کشور را ندارند، به نظر می رسد که لیبی به دلیل منابع نفتی زیادش در آینده هم جولانگاه قدرت های خارجی برای دخالت در مسائل داخلی این کشور باشد و تشکیل یک دولت قوی در لیبی و تبادل قدرت به مسالمت آمیز در این کشور در آینده نزدیک دور از انتظار است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری