داعش برای شکست دادن هر مقاومتی، از ابزار ترس و رعب استفاده می کند.

به گزارش قم خبر، داعش با استفاده از قدرت نرم و سخت توانسته است که پیشروی های گسترده ای را در عراق داشته باشد، معمولا دولت ها پیش از استفاده از قدرت نظامی، به دنبال همراه کردن دل های مردم با خود هستند، اما گروه داعش با ترویج اقدام افراط گرایانه اش و جنایت هایش به دنبال تثبیت قدرتش است تا هیچ کسی جرات مخالفت با  این گروه را نداشته باشد.

داعش برای شکست دادن هر مقاومتی، از ابزار ترس و رعب استفاده می کند، داعش پس از اشغال موصل زمانی که با مقاومت مردم شهر سنی نشین العلم در استان صلاح الدین مواجه شد، سی خانواده از این شهر را ربود و به بزرگان این شهر پیغام داد که اگر اجازه ورود ما را به شهر ندهید، این خانواده ها کشته می شوند.

ساعتی نگذشت که بزرگان شهر و رهبران عشایر برای نجات جان خانواده های اسیر تسلیم داعش شدند و نیروهای داعش پرچم سیاه شان را برای ادارات و مراکز نظامی شهر نصب کردند، اکنون بعد از گذشت هفته ها از ورود داعش به شهر العلم، تنها تعداد کمی نیروی نقاب پوش از داعش در این شهر پست می دهند و داعش توانسته است با ایجاد ترس در دل مردم شهر، سیطره خودش را بر این شهر تثبیت کند.

یکی از مردم شهر العلم می گوید که مردم شهر از وجود داعش ناراضی هستند، اما کاری از دستشان برنمی آید، چون همه از داعش می ترسند، نیروهای داعش وارد هر منطقه ای می شوند، مردم آن منطقه را مجبور می کنند که سلاح، مهمات و خودروی مورد نیاز داعش را در اختیارش قرار بدهند.

داعش با ایجاد رعب در مردم عراق توانسته است که پیشروی های سریعی در این کشور داشته باشد و امروز درگیری نیروهای نظامی عراق با داعش در هفتاد کیلومتری بغداد در جریان است.

جذب نیروهای جدید توسط داعش

مسئولین امنیتی عراقی برآورد کرده اند که از زمان اشغال موصل، تاکنون بیش از بیست هزار نفر جنگجوی جدید عضو گروه داعش شدند، برخی از عراقی های سنی، موافق اقدامات داعش نیستند، اما به دلیل داشتن کینه از نوری مالکی نخست وزیر عراق، با داعش همکاری می کنند، این افراد با داعش دوست هستند، چون دشمن دشمن آنها است.

شگرد نیروهای داعش برای اشغال مناطق جدید در عراق، حمله برق آسا است، داعش مناطقی را برای حمله انتخاب می کند که قدرت نیروهای نظامی عراق در آن مناطق کم است و داعش با انتقال سریع نیروها حمله را برای اشغال آن مناطق آغاز می کند.

داعش برای تثبیت سیطره اش بر مناطق اشغال شده، تنها یک بخش کمی از نیروهای اصلی اش را در مناطق اشغال شده نگه می دارد و از نیروهای بومی آن مناطق، برای تامین امنیت و اداره آن مناطق استفاده می کند، این گونه داعش می تواند با نیروی بیشتری برنامه اشغال مناطق جدید در عراق را پیگیری کند.

جنایت پاسخ مقاومت

مردم شهر سنی نشین ضلوعیه در استان صلاح الدین پس از پیشروی های داعش، تصمیم به مقاومت در برابر داعش گرفتند، اما نیروهای داعش که تاب دیدن مقاومت مردم را نداشتند،، بدون توجه به حضور مردم غیر نظامی در داخل شهر ضلوعیه، این شهر را با ده ها خمپاره مورد هدف قرار دادند که به مرگ تعدادی از زنان و کودکان این شهر منجر شد.

داعش در مناطق سنی نشین عراق، در هر جایی که با مقاومت مردم بومی مواجه شده است، آن منطقه را با سلاح  متوسط وسنگین هدف قرار داده است، مردم در مناطقی همچون روستای سنی نشین زویه در استان صلاح الدین هم روزها در برابر حمله داعش مقاومت کردند، اما نیروهای داعش با ریختن آتش سنگین بر روی این روستا آن را تصرف کردند و بسیاری از مردم هم مجبور فرار شدند.

امان نامه های داعش

داعش در هفته های اخیر در مناطق تحت سیطره اش برای تثبیت قدرت و خنثی کردن هر گونه تلاش برای مقاومت نظامی بر ضد این گروه اعلام کرده است که هر کس که بر ضد داعش جنگیده است، باید توبه کند و آن فرد بعد از توبه امان نامه ای دریافت می کند که با این امان نامه هیچ کس متعرض این فرد نمی شود.

داعش با اجرای این برنامه سعی کرده است که خیالش را از بابت مخالفینش راحت کند و جلوی هر گونه مقاومتی را بگیرد تا بتواند با استقرار یک تعداد نیروی کم، بقیه نیروهایش را برای اشغال مناطق دیگر روانه کند.

البته سابقه داعش در عراق و سوریه نشان داده است که در نهایت این گروه وجود هیچ فرد یا گروه مخالفی را تحمل نمی کند و بالاخره مخالفین خود را سر به نیست می کند، حتی اگر در ابتدا به آنها امان نامه داده باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری