کد خبر: 3305

جبهه النصره بعد از شکست های سنگینی که در شرق سوریه از داعش خورده است، کم کم در حال نشان دادن چهره واقعی خود است، جبهه النصره برای اینکه شکستش از داعش را جبران کند، این روزها دست به هر کاری می زند، حتی اگر این کارها موجب شود که به داعش شباهت پیدا کند.

به گزارش قم خبر، جبهه النصره این روزها علاوه بر درگیر بودن با ارتش سوریه و گروه داعش، با گروه های مسلح مخالف دولت سوریه هم در شمال این کشور درگیر شده است، به نظر می رسد سیاست جدید جبهه النصره در درگیر شدن با گروه های مسلح مخالف در سوریه، براساس سیاست فرماندهی جهانی القاعده است که در برخی از کشورها این سیاست از سوی القاعده پیاده شده است.

 

گروه جبهه النصره براساس خطری که وجودش را تهدید می کند، به درگیری با گروه های مسلح در حومه استان ادلب در شمال سوریه ادامه می دهد، در ادامه این روند گروه جبهه النصره دیروز بر شهر مرزی حارم در مرز مشترک بین سوریه و ترکیه سیطره پیدا کرد، این شهر از موقعیت استراتژیک برخوردار است و معبری برای قاچاق نفت و کالاهای دیگر بین ترکیه و سوریه است، جبهه النصره پیش از این کنترل مناطق متعددی را در استان ادلب به دست آورده بود.

 

جبهه النصره از دو هفته پیش حمله برای پاکسازی شمال سوریه از به اصطلاح دزدان و راهزنان آغاز کرد، اصطلاحی که در واقع اشاره به نیروهای ارتش آزاد سوریه یا گروه های نزدیک به ائتلاف ملی مخالفان سوریه دارد، نیروهایی که جبهه النصره آنها را مزدوران آمریکا می خوانند .


اما در حقیقت هدف اصلی گروه جبهه النصره از حمله به گروه های مسلح در شمال سوریه، کسب منابع درآمد جدید است، چون این گروه های پس از اشغال استان دیرالزور سوریه از سوی داعش، کنترلش را بر چاه های نفت این استان از دست داد و گروه جبهه النصره امروز دیگر از درآمدهای میلیون دلاری نفت سوریه برخوردار نیست.

به کنترل درآوردن منابع مرزی، یک انتخاب پیش روی برای جبهه النصره است تا این گروه خسارت های مالی ناشی از دست دادن چاه های نفت را جبران کند، علاوه بر این تصرف معابر مرزی، امکان کنترل محموله های سلاح و مهمات را برای جبهه النصره فراهم می سازد.

 

هم چنین جبهه النصره علاقه دارد که با سیطره بر مناطق جدید در سوریه، یک امارت اسلامی را تاسیس کند تا در این امارت، به صورت مستقل، شریعت را با نگاه القاعده تطبیق بدهد و این برنامه مطابق با سخنان ابو محمد جولانی رهبر جبهه النصره است.

 

پیش بینی می شود که سیاست جدید جبهه النصره به درگیری های گسترده ای بین این گروه و گروه های هم پیمانش با گروه های منتسب به ارتش آزاد سوریه مانند جبهه انقلابیون سوریه و جنبش حزم منجر شود، درگیری هایی که به درگیری های داعش با گروه های دیگر در سوریه شباهت خواهد داشت.


به نظر می رسد سیاست جبهه النصره در درگیر شدن با گروه مسلح در سوریه، تنها یک تصمیم از سوی فرماندهان این گروه یا تقلید از داعش نباشد، بلکه فرماندهان عالی رتبه القاعده در سطح جهان دستور به این کار دادند، همزمان با اقدامات جبهه النصره، القاعده یمن نیز با صدور بیانیه ای به مفسدین این کشور هشدار داد.

 

سیاست جدید جبهه النصره در سوریه یکی از سلسله اقدامات القاعده در مقابل اعلام خلافت از سوی داعش است، به نظر می رسد که جبهه النصره به دنبال تکرار اقدامات داعش در سوریه است و این گروه به دنبال تشکیل یک امارت اسلامی در مناطق تحت سیطره اش است تا تفاوت های بین داعش و القاعده را کم کند، این در حالی است که جبهه النصره در یک سال اخیر همیشه به دنبال ارائه یک چهره معتدل از خود بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری