کد خبر: 318

رئیس اتحادیه املاک تهران گفت: معاملات مسکن افزایش یافته اما قیمت ها همچنان ثابت است و با توجه به اینکه اجاره بها تابع افزایش قیمت است، نباید افزایش یابد.

به گزارش قم خبر و به نقل از شبکه خبر، حسام عقبایی با تاکید بر اینکه باوجود افزایش نسبی معاملات مسکن، قیمت ها ثابت است و افزایشی درکار نیست، ابراز امیدواری کرد در تهران، اجاره بها زیر ۱۵درصد و در شهرهای کوچک زیر ۱۰ درصد افزایش یابد.


پس از متوقف شدن روند گرانی روز افزون مسکن، ملاکان و بسازبفروش های عمده تلاش فراوانی برای گرم کردن بازار مسکن و تکرار سودهای میلیاردی برای خود به خرج دادند اما ناتوانی مردم در پرداخت هزینه های مورد نظر آنها، باعث بی نتیجه ماندن تلاش های رسانه ای و خبرسازی های آنها شده است.

در هفته های اخیر، بنگاه های املاک در تهران اطلاعیه های مربوط به فایل ها را از روی شیشه ها و تابلوهای خود برداشته اند تا با کشاندن مشتری به داخل و پنهان نگه داشتن قیمت ها، او را به پرداخت حداکثر مبلغ راضی کنند.

عقبایی از مستاجران خواست در بنگاه هایی قرارداد ببندند که کد رهگیری دارد.

عقبایی گفت: بنگاه داران موظف به دریافت حق کمیسیون قانونی هستند و در صورتیکه بیش از آن دریافت کنند، مردم می توانند تخلف ها را به سامانه تلفن ۷۳۳۴ گزارش کنند.

وی گفت: بر اساس دستورالعمل اتحادیه مشاوران املاک، تا ۳۰ میلیون تومان مبلغ ۱۵۰ هزارتومان دریافت می شود و از ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان معادل ۷۵ صدم درصد گرفته می شود و از۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان نیم درصد است.

وی گفت: معامله صدمیلیون تومانی؛ ۵۵۰ هزار تومان حق کمیسیون دارد که خریدار و فروشنده با هم پرداخت می کنند.

عقبایی افزود: در معاملات بیش از ۱۰۰ میلیون تومان به بالا هم ۲۵ صدم درصد یعنی برای هر صد میلیون تومان ۲۵۰ هزارتومان دریافت می شود.

وی افزود: مالیات ارزش افزوده از حق کمیسیون گرفته می شود و معادل ۸ درصد است که مالک و مستاجر یا خریدار و فروشنده، آن را به صورت مشترک پرداخت می کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری