کد خبر: 295

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه ایتالیا می تواند مسیر همکاری ایران با اتحادیه اروپا را بگشاید گفت: ایران خواهان صلح و تحکیم روابط دوستانه با همه کشورهای اروپایی است زیرا شرایط برای توسعه و گسترش واقعی روابط ما با اروپا مهیا است.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، علی طیب نیا با تاکید بر اینکه شرکت های ایتالیایی می توانند مسیر همکاری ایران با اتحادیه اروپا را بگشایند گفت: ایتالیا قادر است گشایشی برای پایان تحریم ها علیه ایران در اروپا باشد و جهت بهبود روابط بین ایران و دیگر کشورهای اروپا نقش موثری را ایفا کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهارداشت: ایرانی‌ها و ایتالیایی‌ها رفتار و علایق یکسانی دارند. تماس با شرکت‌های ایتالیایی ادامه دارد و ایران و اتحادیه اروپا، در انتظار حصول توافق با گروه ۱+۵ در خصوص پرونده هسته‌ای هستند که احتمالا حداکثر تا ۲۰ ماه ژوئن (۳۰ خردادماه سال‌ جاری) به طول خواهد انجامید.

طیب نیا با بیان اینکه همزمان با شفاف‌ سازی وضعیت تحریم‌ها، گفتگو و مذاکره با شرکت‌ های ایتالیایی در جریان است افزود؛ ایتالیا چهارمین شریک بزرگ تجاری ایران در سال‌ های اخیر بوده و امیدواریم بتواند به این موقعیت و جایگاه بازگردد.

وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری با پتانسیل‌های عظیم است بیان داشت: ایران در حال رسیدن به قابلیت‌های بزرگتر اقتصادی برای تقویت و گسترش روابط تجاری است. کشور ایران در واقع دارای جایگاهی منحصر به فرد در منابع نفت و گاز طبیعی در دنیاست و در عین حال نیروی انسانی تحصیلکرده و دانش آموخته آن نیز نمونه است. ایران از بستری بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش‌های مهم نفت و گاز و پتروشیمی و دیگر بخش های صنعتی و معدنی برخوردار است که در هیچ کشور دیگر دنیا نظیر آن یافت نمی‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سال های اخیر با دیگر کشورهای اروپایی روابط بسیار خوبی داشته‌ایم اما متاسفانه شرایط در سال‌های اخیر تغییر یافته، بالاخص از زمانی که برخی از آنها از خط مشی و سیاست‌های امریکا در تحریم‌ها پیروی کردند.

به گفته طیب نیا، ایران خواهان صلح و تحکیم روابط دوستانه با همه کشورهای اروپایی است زیرا شرایط برای توسعه و گسترش واقعی روابط ما با اروپا مهیا است. وی گفت: نسبت به آینده پرونده هسته‌ ای خوش‌بین بوده و امیدوار است توافق حاصل گردد زیرا هر دو طرف به این نتیجه رسیده‌ اند که می‌بایست نتایج مثبتی از این مذاکره داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه کشورهای غربی از اهداف صلح‌ جویانه ایرانی‌ها مطلعند و بر این باور هستند که تحریم‌ها، هیچ سودی برای تحریم کنندگان نداشته و خیلی از کشورهای دیگر در این تحریم ها متضرر شدند گفت: ایران راهکارهای مقابله و مقاومت در برابر تحریم‌ها را آموخته و یاد گرفته‌ایم اقتصاد خود را مقاوم‌تر سازیم. با وجود تحریم ها همچنان تورم کاهش و نرخ رشد اقتصادی افزایش یافته و شرایط اقتصادی در حال بهبود است.

وزیر اقتصاد افزود: جامعه ایران اعتماد به دولت را بازیافته و این به آن معناست که اقدامات انجام شده تاثیری بر دولت نداشته است. تمام کشورهای غربی متوجه شده‌اند که با ایران می‌توانند در راستای احترام و کرامت انسانی روابط صحیحی داشته باشند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری