عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشور به چند حزب فراگیر نیاز دارد تا موج ها در انتخابات تعیین کننده نباشند.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، علی اکبر ناطق نوری صبح امروز در مراسم نکوداشت نمایندگان شهید و فقید استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی که با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار شد، اظهار کرد: مجلس در دنیا مظهر دموکراسی است. در ایران نیز از زمان مشروطه برای مبارزه با استبداد و کنار گذاشتن حکومت دیکتاتوری مجلس تشکیل شد. متأسفانه در اولین دوره از مجلس نیروهای استعماری دخالت های فراوانی در امور آن داشتند و به همین دلیل مرحوم شیخ فضل الله نوری که از پایه گذاران نظام مشروطه بود با آنها مخالفت کرد. زیرا معتقد بود که مشروطه از مسیر اصلی خود منحرف شده است.

وی افزود: حکومت ها در دنیا یا به صورت دیکتاتوری و یا دموکراتیک و با مراجعه به آرا مردم و بر اساس مردم سالاری اداره می شود. مجلس شورای اسلامی مظهر مردم سالاری دینی است زیرا هم مردم و هم ادیان در آن نقش دارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه مجلس باید آسیب شناسی شود زیرا اشکالات زیادی در ساختار کشور وجود دارد، تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان را مردم انتخاب می کنند اما متأسفانه اطلاعات زیادی در خصوص صلاحیت کاندیدا ندارند. دموکراسی به ابزار نیاز دارد و ابزار آن وجود احزاب است.

وی همچنین گفت: در سالهای ابتدایی انقلاب به دلیل وجود حزب جمهوری اسلامی، مجلس به ثبات رسید.

ناطق نوری عنوان کرد: لزوم وجود احزاب در کشور ریشه های قرآنی نیز دارد. کشور به چند حزب فراگیر نیاز دارد تا در مواقع انتخابات کشور به صورت موجی عمل نشود و موج ها تعیین کننده افراد نباشند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: هر حزبی یک اساس نامه دارد و مواضع خود را در مباحث اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاست داخلی و خارجی مشخص می کند که در این صورت مردم می توانند با چشم باز کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کنند، ولی متأسفانه در کشور ما علاوه بر اینکه حزب نداریم قائده بازی را نیز بلد نیستیم.

وی ادامه داد: در کشور ایتالیا میانگین سن یک دولت دو سال است اما همچنان عضو فعال اتحادیه اروپا و جزء هفت کشور صنعتی دنیا است. متأسفانه یکی از اشکالات در کشور ما این است که هر زمان یک حزب روی کار می آید تا کوچکترین سمت ها را تغییر می دهد در صورتی که در کل دنیا تنها تا منصب معاونی تغییر می کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که مجلس شواری اسلامی با آن مواجه است این است که در مجلس حزب وجود ندارد و یک فرد عادی که می خواهد کاندید شود هزینه کاندیداتوری را نمی تواند تأمین کند در صورتی که اگر عضو یک حزب و یا گروه بود این هزینه توسط آن حزب تقبل می شد.

ناطق نوری گفت: یکی از اشکالاتی که در دولت روحانی وجود دارد این است که انتخاب مدیران در استان ها با هماهنگی نمایندگان انجام می شود تا مشکلی بین دولت و مجلس نباشد در صورتی که به علت وجود عقاید مختلف نمایندگان یک استان این انتخاب با مشکل مواجه می شود.

وی تصریح کرد: کشور به چند حزب فراگیر نیاز دارد که به صورت شفاف کار کند و کشور به خوبی اداره شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با گرامیداشت یاد شهدای دوران دفاع مقدس گفت: برگزاری این مراسم یک کار پسندیده است و باید به الگویی فرهنگی برای کل استان ها تبدیل شود.

وی افزود: متأسفانه در کشور ما پیشکسوتان به فراموشی سپرده می شوند.

ناطق نوری همچنین گفت: نمایندگان خوزستان از زمانی که بر سر کار آمده اند به دنبال منافع شخصی خود نبوده اند و در سال های جنگ تحمیلی نیز معمولاً به دنبال تأمین امکانات و آب مورد نیاز منطقه و رفاه افراد جنگ زده بودند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری