کد خبر: 289

مسبب این رفتار غیرورزشی را شناسایی کرده‌ایم

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری گفت: متاسفانه تعداد وزنه‌برداران دوپینگی تیم نوجوانان ۴ نفر است و ما در این مدت پس از برگزاری جلسات متعدد توانستیم مسبب اصلی این رفتار غیر ورزشی را شناسایی کنیم.

به گزارش قم خبر و به نقل از سایت فدراسیون وزنه‌برداری، حسین رضازاده با بیان اینکه علاوه بر مهدی فروتن و رامین ولی‌پور، نمونه دوپینگ مصطفی خلیلی و مهرشاد محمودی هم مثبت اعلام شده است اظهار داشت: ما تمام تلاش‌مان را برای مبارزه با دوپینگ به خصوص در رده‌های سنی پایه انجام دادیم اما متاسفانه خود ورزشکاران نسبت به این موضوع بی توجه بودند.

وی افزود: ما جلسات متعددی با ورزشکاران خاطی و شخص حسین توکلی برگزار کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که سرمربی تیم ملی هم مقصر نبوده است. به گفته این ورزشکاران که اتفاقا هر 4 نفر مازندرانی هستند، یکی از مربیان مازندرانی از غفلت و ناآگاهی آنها سوء استفاده کرده و به بهانه افزایش رکوردهای‌شان، داروهایی را به آنها داده که غیر مجاز بوده‌اند. او برای این کار غیر اخلاقی از وزنه‌برداران مبالغی نیز دریافت کرده است. این اتفاق خارج از اردوی تیم ملی صورت گرفته و هر 4 وزنه‌بردار دوپینگی، با امضای نامه ای، کتبا نسبت به این موضوع اعتراف کرده اند.

رضازاده با بیان اینکه به زودی درباره مربی خاطی که در پرونده دوپینگ وزنه‌برداران نوجوان نقش داشته، تصمیم‌گیری خواهد شد گفت: از زمانی که ریاست فدراسیون وزنه‌برداری به بنده واگذار شد، توجه به رده‌های سنی پایه همیشه جزو اولویت‌های کاریم قرار داشته است. این توجه در 2 بخش صورت گرفته؛ اول بحث استعدادیابی و پرورش آن و دیگری بحث مبارزه با دوپینگ. ما در این 4 سال 8 اعزام مهم جهانی و آسیایی در رده‌های سنی پایه داشتیم اما جز رقابت‌های اخیر قهرمانی نوجوانان آسیا در تایلند، هیچ یک از نمونه‌های ورزشکاران کشورمان مثبت اعلام نشده که این خودی گویای اهمیت بحث مبارزه با دوپینگ در فدراسیون وزنه‌برداری است.

او ادامه داد: ما سال 2010 در رقابت‌های جوانان جهان و المپیک نوجوانان شرکت کردیم. سال 2011 هر 2 تیم نوجوانان و جوانان را به رقابت‌های جهانی فرستادیم، سال 2012 با تیم جوانان در رقابت‌های جهانی شرکت داشتیم، سال 2013 تیم نوجوانان را به 2 رقابت قهرمانی جهان و قهرمانی آسیا اعزام کردیم و بالاخره امسال نیز تیم نوجوانان رقابت‌های قهرمانی آسیا حضور پیدا کرد.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری تصریح کرد: در خلال این 4 سال علاوه بر مدال‌ها و عناوین باارزشی چون طلای المپیک نوجوانان، قهرمانی جوانان جهان یا کسب هر 2 سهمیه المپیک بعدی، بالغ بر 20 مرتبه از وزنه‌برداران کشورمان پس از دریافت مدال‌های جهانی یا آسیایی تست دوپینگ گرفته شد که تا قبل از مسابقات امسال تایلند همه آنها منفی بودند. سوای این، ماموران وادا و نادو نیز در این سال‌ها با حضور در اردوهای تیم ملی بیش از 100 نمونه دوپینگ از وزنه‌برداران نوجوان و جوانان کشورمان گرفتند که آنها نیز همگی منفی بود.

رضازاده با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با فدراسیون پزشکی ورزشی و بیان این موضوع که پرونده نتایج تمام این نمونه‌ها در فدراسیون پزشکی موجود است ادامه داد: فدراسیون وزنه‌برداری در این سال‌ها بخش زیادی از توان خود را صرف مبارزه با دوپینگ کرده است اما باید پذیرفت که در بحث استفاده از مواد نیرو زا، خود مربیان و ورزشکار هم باید رفتاری صادقانه  و حرفه‌ای داشته باشند و با جدیت و احساس مسئولیت بیشتری به موضوع نگاه کنند.

رضازاده در پایان با تکذیب شایعه تعلیق فدراسیون وزنه‌برداری گفت: بحث تعلیق به هیچ عنوان مطرح نیست اما به دلیل اشتباه یک مربی و 4 وزنه‌بردار که از روی ناآگاهی مبادرت به استفاده از داروهای نیروزا کرده‌اند فدراسیون وزنه‌برداری باید طبق مقررات فدراسیون جهانی مبلغی را به عنوان جریمه بپردازد که ما مشغول رایزنی برای نحوه پرداخت این جریمه هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری