کد خبر: 279

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دومین اجلاس هیئت‌های پارلمانی دوستان سوریه با حضور ۲۵ کشور یکشنبه ۱۱ خرداد در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش قم خبر و به نقل از واحد مرکزی خبر، علاءالدین بروجردی در نشست خبری افزود: این اجلاس با حضور رؤسای کمیسیو‌ن‌های سیاست خارجی و هیئت‌های پارلمانی ۲۵ کشور برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: این اجلاس برای کمک به پایان درگیری‌های سوریه که خط مقدم مقاومت اسلامی در برابر رژیم صهیونیستی است برگزار می‌شود و هدف از این اجلاس پیگیری تصمیماتی است که در اسفند سال گذشته در اجلاس اول مصوب شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اجلاس اول دوستان سوریه با حضور هشت کشور برگزار شد درحالی که پیش‌بینی می‌شود در اجلاس دوم ۳۰ هیئت پارلمانی حضور داشته باشند و این افزایش شرکت‌کننده‌ها در اجلاس نشان از این است که بسیاری از کشورها به کاروان صلح پیوسته‌اند و در عمل سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی افزود: امریکا و هم‌پیمانانش در بحران سوریه خط جنگ‌افروزی را دنبال کردند که این خط شکست خورده است و اکثر کشورهای جهان معتقدند بحران سوریه راه حل سیاسی دارد.

بروجردی تصریح کرد: پدیده تروریسم که از طرف امریکا و هم‌پیمانانش دنبال می‌شود صدمات زیادی به دنیا وارد کرده است و ایران به عنوان بزرگ‌ترین قربانی تروریسم با هر گونه تروریسم مخالف است و می‌خواهد از افزایش این پدیده شوم جلوگیری کند.

وی ادامه داد: امریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی به اتباع خود آموزش داده‌اند که در سوریه اقدامات تروریستی انجام دهند این درحالی است که هم اکنون امریکا و هم‌پیمانانش نگران هستند در بازگشت اتباع خود چه کنند.

بروجردی افزود: برگزاری انتخابات آزاد در سوریه مخالف با ساختار سیاسی سوریه در گذشته است و احزاب مختلفی در انتخابات حضور دارند و انتخاباتی که در هفته جاری در سوریه برگزار خواهد شد گام بلندی به سوی صلح و آرامش است.

وی ادامه داد: امریکا مخالف برگزاری انتخابات در سوریه است و اعلام کرده که موافق است بشار اسد دو سال دیگر در سوریه رئیس جمهور باقی بماند که این سیاست امریکا نشان می‌دهد اهداف سیاسی نامشروع از طرف این کشور دنبال می‌شود و به موضوع مردم‌سالاری توجهی ندارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در اجلاس دوم کشورهای دوست سوریه علاوه بر رؤسای کمیسیون‌های سیاست خارجی و هیئت‌های پارلمانی، رئیس مجلس بولیوی و نایب رئیس مجلس مالی نیز حضور خواهند یافت.

بروجردی افزود: تاکنون بیش از ۱۰ هیئت پارلمانی در تهران برای حضور در اجلاس دوستان سوریه حضور یافته‌اند و تعداد آنها حداقل سه برابر شرکت کنندگان در اجلاس اول خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران در سطح پارلمانی و دولت تلاش کرده است که بحران سوریه از طریق گفتگوهای سیاسی حل شود و درخصوص این موضوع هیئتی از ایران دوشنبه عازم سوریه خواهد شد و تمام مهمانانی که در اجلاس دوستان سوریه شرکت می کنند نیز می توانند در روز انتخابات سوریه به این کشور سفر کنند.

بروجردی ادامه داد: تروریست‌ها با ارتش سوریه در حمص مذاکراتی انجام دادند و سلاح‌های خود را تحویل دادند که این مذاکرات در ریف دمشق نیز ادامه دارد و مقرر شده است که در حلب نیز گروه‌های مسلح با دولت سوریه مذاکره کنند.

وی افزود: در ماه های گذشته به علت اعمال تحریم های گوناگون، مردم سوریه به غذا و دارو نیاز دارند در این زمینه جمهوری اسلامی ایران کمک های بشردوستانه خود را به سوریه ارسال کرده است و از همه کشورها دعوت می‌کنیم کمک های انسانی خود را به مردم سوریه ادامه دهند.

بروجردی گفت: سوریه به دلیل تخریب‌های تروریستی آسیب‌های فراوانی دیده است بنابراین جمهوری اسلامی ایران کمک خواهد کرد که کشور سوریه به عنوان خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی بازسازی شود.

وی ادامه داد: در اجلاس دوستان سوریه هیئت‌های پارلمانی از کشورهای امریکای لاتین، افریقا، کشورهای اسلامی و همسایه حضور خواهند داشت و پیش‌بینی می شود ۲۵ کشور در این اجلاس حضور یابند البته علاوه بر هیئت‌های پارلمانی برخی کشورها سفرای خود را به عنوان نماینده به این اجلاس می‌فرستند.

بروجردی افزود: یکی از نتایج اجلاس اول دوستان سوریه این بود که موضوعاتی مانند کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم سوریه و جلوگیری از ورود سلاح مصوب و مقرر شد تا از طریق روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به این نهاد بین‌المللی اعلام شود.

وی تصریح کرد: نگاه امریکا با چین و روسیه در موضوع سوریه متفاوت است و امریکا رویکرد تقابلی دارد اما روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت در تقویت خط مقدم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی کمک کرده‌اند که این پدیده‌ای مهم و تأثیرگذار در جهان بوده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس یادآور شد: تغییراتی در قانون اساسی و انتخابات سوریه ایجاد شده که نشان می‌دهد سیاست‌های امریکا در این کشور شکست خورده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری