کد خبر: 2349

انجام صله رحم در ماه بندگی/

راسلام مخصوصا در بهترین ماه بندگی خداوند، رسول خدا(ص) به انجام تو سفارش بسیارکرده است با عمل به تو؛ روزی حلال، عمر طولانی، رزق فسیح، آبادی شهر، جلوگیری از مرگ بد و در رحمت خداوند به رویمان باز می شود و در برابر عمل نکردن به تو و قطع تو در زندگی از ورود بهشت محروم می شویم.

به گزارش قم خبر، دراسلام مخصوصا در بهترین ماه بندگی خداوند، رسول خدا(ص) به انجام تو سفارش بسیارکرده است با عمل به تو؛ روزی حلال، عمر طولانی، رزق فسیح، آبادی شهر، جلوگیری از مرگ بد و در رحمت خداوند به رویمان باز می شود و در برابر عمل نکردن به تو و قطع تو در زندگی از ورود بهشت محروم می شویم.

آری تو را کم کم می شناسم و با تمرین به انجام تو در این ماه از وعده های خداوند که برای عمل به تو گفته است بهرمند می شوم. و پیوندی از جنس آسمانی در قلبم صله می بندد، تو از وجود و جنس خودمانی، برگرفته از جایگاه رشد جنین، پس حسی که به تو دارم درست است تو صله رحم هستی.

**تاکید اسلام به صله رحم

«صله» مصدر فعل «وصل» در مقابل «فصل» به معنی «اتصال» و به هم رسیدن است،«رحم» نیز از «رحمة» به معنی رأفت و مهربانی، گرفته شده است و چون فامیل‌ها و بستگان، نسبت به همدیگر عطوفت و مهربانی دارند «رحم» نام گرفته است.

بنابراین؛ صله رحم، به معنای محبت، رسیدگی نسبت به خویشان و نزدیکان(سه طبقه ارث)و دید و بازدید با آنهاست.

رسول گرامی اسلام(ص) روزه داران را به انجام دادن این عمل در ماه مبارک رمضان فرا می خواند ومی فرماید: «کسی که در این ماه با خویشان خود پیوند وبه آنان احسان کند، خداوند، او را به رحمت خویش پیوند دهد در روزی که خدای را ملاقات کند و کسی که در این ماه قطع رحم کند واز خویشان خود بگسلد، خداوند در آن روز که این بنده با او دیدار می کند، رحمت خود را ازاو قطع خواهد کرد»

در اسلام به صله رحم بسیار سفارش شده است، صله رحم از آن دسته واجباتی است که در آن مصالح زیادی نهفته است و به گونه‌ای است که هر کسی خود باید به آن بپردازد و این گونه نیست که با انجام دادن آن توسط یک نفر، از دیگران ساقط شود، به عبارت دیگر از واجبات کفایی به حساب نمی‌آید.

حضرت امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: صله رحم دشمن را اندوهگین می‌سازد واز مرگ‌های بد نگه می دارد.

علت این‌که اسلام نسبت به نگهداری و حفظ پیوند خویشاوندی این همه پافشاری کرده،‌این است که همیشه برای اصلاح، تقویت، پیشرفت، تکامل و عظمت بخشیدن به یک اجتماع بزرگ، چه از نظر اقتصادی یانظامی و چه از نظر جنبه‌های معنوی و اخلاقی، باید از واحدهای کوچک آن شروع کرد، با پیشرفت و تقویت تمام واحدهای کوچک، اجتماع عظیم خود به خود، اصلاح خواهد شد.

اسلام برای عظمت مسلمانان از این روش به نحو کامل‌تری بهره‌برداری نموده است. دستور به اصلاح واحدهایی داده که معمولاً افراد از کمک و اعانت و عظمت بخشیدن به آن روگردان نیستند، زیرا تقویت بنیة افرادی را توصیه می‌کند که خونشان در رگ و پوست هم در گردش است، اعضای یک خانواده‌اند و پیداست هنگامی که اجتماعات کوچک خویشاوندی، نیرومند شد، اجتماع عظیم آنها نیز عظمت می‌یابد و از هر نظر قوی خواهد شد.

** توجه به رضای خداوند درانجام صله رحم

مریم محمدی یکی از شهروندان با اشاره به اینکه نباید در انجام صله رحم بین اقوام فقرا و ثروتمند تفاوتی قائل شد، اظهارکرد: در حال حاضر انجام این عمل مقدس با ترازوی ثروت خویشاوندان محاکمه می شود.

وی معتقد است: صله رحم جز عبادت هایی است که به انجام آن در اسلام سفارش بسیار شده است پس باید به نحوی انجام شود که رضای خداوند در آن باشد.

به عقیده زهرا حسینی یکی دیگر از شهروندان باید صله رحم بدون عمل غیبت، تهمت و هر گونه فخر فروشی و چشم وهم چشمی انجام شود، که در غیر این صورت آن را دیگر صله رحم نباید خواند.

** صله رحم از بهترین عبادت ها در ماه رمضان

حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان با اشاره به قطع صله رحم، اظهارکرد: ما در روایات اخلاقی داریم که قطع صله رحم واینکه کسی با خویشاوندان خود ارتباطش راقطع کندموجب دوری از رحمت خداوند می شود.

این استاد حوزه علمیه قم به چگونگی ارتباط با خویشاوندان که موجب رحمت خداوند می شود، اشاره کرد وگفت: رحمت خداوند مفهوم گنگی است درواقع رفت وآمد کردن با خویشاوندان باعث می شود آن ها دروقت گرفتاری ها به کمک مابیایندوتنها نمانیم ورحمت خداوند دستی نیست که از سقف اتاق سوراخ شود وبه داد بنده گان برسد.

وی درواقع رحمت خداوند که درصله رحم آمده است را همان اقوام وخویشاوندان دانست و گفت: با سرزدن به خویشان دل ها به هم نزدیک تر ونرم تر و باعث می شود یکدیگر را فراموش نکنیم ودروقت گرفتاری ها به داد هم برسیم.

غرویان با اشاره به مشکلات قطع صله رحم، عنوان کرد:  با قطع ارتباط باخویشاوندان، انسان به فراموشی سپرده می شود لذا تنها ومنزوی می شود و رحمت خدا از بنده ای که قطع صله رحم کند برداشته می شود.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه صله رحم از بهترین عبادت ها در ماه مبارک رمضان است، یادآورشد: کسانی که قهرهستند آشتی کنند وافطار را درکنارهم بنشینند وبا هم افطارکنند که این رفتارموجب تقرب خدا است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری