کد خبر: 2167

قم خبر گزارش می دهد/

اسناد و دلائلی دال بر اینکه 4 دیپلمات در اسارت رژیم صهیونیستی هستند در اختیار داریم که نشان می دهد این 4 دیپلمات به شهادت نرسیده اند.

به گزارش قم خبر، تیرماه امسال اما فارغ از سالگرد ربوده شدن دیپلمات ایرانی در صنعا، مصادف با گذشت بیش سه دهه از ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی در لبنان است، که تاکنون سرنوشت آنان روشن نشده است.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس: بنا به اسناد 4 دیپلمات ایرانی زنده هستند

محمد حسن آصفری در گفت و گو با قم خبر،  با اشاره به آخرین پیگیری ها در خصوص پرونده 4 دیپلمات ربوده شده اظهار کرد: این موضوع یکی از خواسته های جمهوری اسلامی است که مجامع بین المللی و سازمان ملل باید پاسخگوی این موضوع باشند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: اسناد و دلائلی دال بر اینکه 4 دیپلمات در اسارت رژیم صهیونیستی هستند  در اختیار داریم که نشان می دهد این 4 دیپلمات به شهادت نرسیده اند.

وی با تاکید براینکه بنا به اسناد موجود این 4 دیپلمات زنده اند تصریح کرد: مسئولیت ربوده شدن آن ها به عهده رژیم صهیونیستی است و سازمان ملل بایستی به این موضوع رسیدگی کند.

آصفری با بیان اینکه  دیپلماسی ما با عنوان اینکه آن ها از شهروندان ما هستند باید سرنوشت آن ها را دنبال کنند گفت: هیچ سندی دال بر شهادت آن ها وجود ندارد بلکه اسناد نشان می دهد این 4 دیپلمات زنده هستند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه ملت ایران از این موضوع به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد بیان کرد: بایستی دستگاه دیپلماسی این موضوع را به طور جدی پیگیری کند.

وی درخصوص پیگیری ها و مذاکرات انجام شده در این باره عنوان کرد: در دیداری که با رئیس جمهور و رئیس مجلس لبنان داشتیم خواستار پیگیری این موضوع بودیم و آن ها هم پیگیر هستند.

وزارت خارجه: لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب بین‌‌المللی برای روشن شدن سرنوشت 4دیپلمات

وزارت خارجه روز گذشته با صدور بیانیه‌ای تشکیل کمیته حقیقت یاب بین‌‌المللی برای روشن شدن سرنوشت دیپلمات‌های ربوده شده ایرانی در لبنان را خواستار شد.

در این بیانیه آمده است: « 14 تیرماه، مصادف با سی و دومین سالگرد ربایش چهار دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در لبنان می‌باشد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت این روز و یاد و خاطره دیپلمات‌های ربوده شده، بر حق دولت جمهوری اسلامی ایران و خانواده این عزیزان در پیگیری مجدانه موضوع تا روشن شدن سرنوشت ایشان تاکید می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با یادآوری شرایط اشغال سرزمین لبنان توسط رژیم صهیونیستی در زمان حادثه و نقش عوامل مرتبط با این رژیم در ربایش دیپلمات‌های کشورمان و اطلاعات موجود از انتقال دیپلمات‌های ایرانی به فلسطین اشغالی، بر مسئولیت کامل حقوقی و سیاسی رژیم صهیونیستی در این زمینه تاکید می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تشکر از کلیه تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته از سوی دولت لبنان و برخی نهادهای مسئول بین‌المللی در پیگیری موضوع از جمله نامه 13 سپتامبر 2008 دولت وقت لبنان به دبیرکل سازمان ملل و تایید ربایش دیپلمات‌های ایرانی درخاک لبنان، از دبیرکل سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای مسئول بین‌المللی بویژه صلیب سرخ جهانی درخواست کرد به وظیفه قانونی و انسانی خود در پیگیری موضوع عمل کنند.»

124()

14 تیرماه سال 61 هنگامی که سید محسن موسوی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران، احمد متوسلیان وابسته نظامی سفارت، تقی رستگار مقدم کارمند سفارت و کاظم اخوان خبرنگار دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در بیروت راهی سفارت ایران در بیروت بودند در یک پست بازرسی توسط یک گروه شبه نظامی مسیحی لبنانی (فالانژها)ربوده شدند.

اگرچه  در دولت های مختلف تلاش هایی برای روشن شدن ابعاد این پرونده انجام شد ولی با گذشت بیش از 30 سال هنوز اطلاع موثقی در اختیار نیست. برخی مقامات ایران و سیدحسن نصرالله معتقدند که دیپلمات های ایرانی در اسرائیل در اسارت هستند. این درحالی است که سمیر جعجع رهبر سابق فالانژهای لبنان ادعا کرده است که این افراد پس از دستگیری (بدون آنکه تحویل اسراییل شوند) توسط نیروهای او کشته شده اند.

با این وجود ایران همچنان معتقد به زنده بودن این دیپلمات ها است .علی اکبر صالحی وزیر وقت امور خارجه در یادمان سی امین سالگرد ربوده شدن این دیپلمات ها خواستار پیگیری پرونده کمیته حقیقت یاب بین المللی برای رسیدگی به این موضوع شد.


انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری