کد خبر: 2114

گزارش قم خبر از شاهدان حرم يار/

آنان خواستند ستارگان پيرامون او باشند و به جوار رحمت بي پايان ربوبي ره يابند.

به گزارش قم خبر، ايراني ها ميزبان جمعي از سلاله هاي پيامبر اكرم (ص) هستند كه بركات دو شخصيت عزيز و گرانقدر از انان نمود بيشتري دارد يكي امام رضا(ع) و ديگري كريمه اهل بيت(س) خواهر بزرگوار ثامن الائمه (ع).

برخي براين تصور هستند كه مقام و عظمتي كه امروزه بارگاه حضرت معصومه (س) دارد به جهت موقعيت و عظمتي است كه شهر قم دارد در حالي روايات و سخنان اهل بيت (ع) گوياي حقيقتي ديگر است.

44

اين احاديت نشان مي دهد كه حضرت ذاتا والا مقام و داراي موقعيتي متفاوت از ساير امامزادگان هستند و اين علو مقام ايشان را به مقام عظيم معصومان (ع) نزديك كرده است.

در جلد 60 بحارالانوار حديثي از امام صادق (ع) نقل شده كه براساس آن حضرت فرموده اند:  آگاه باشيد براي خدا حرمي است و آن مكه است، براي رسول خدا حرمي است و ان مدينه است؛ براي اميرالمومنين (ع) حرمي است و آن كوفه است و قم كوفه كوچك است. بدانيد كه بهشت داراي هشت در است كه سه در آن از قم گشوده مي شود.

حافظان حرم

مرقد شريف فاطمه معصومه (س) در زير ضريح فعلي داخل يك سرداب واقع شده است البته اين نكته نيز قابل توجه است كه بانوان جليل القدر ديگري نيز در جوار حضرت دفن شده اند.

از جمله بانواني كه در جوار حضرت دفن شده اند عبارتند از زينب دختر امام جواد(س)؛ ام محمد نوه، ميمونه، بريهيه نوه هاي امام جواد(ع) از همين رو مناسب است در زيازت كريمه اهل بيت(س) اين بانوان با ذكر "السلام علي رسول الله و علي ذريه رسول الله" زيارت شوند.

از جمله امامزادگاني كه در جوار كريمه اهل بيت (س) تا سال 385 هجري قمري خارج از سرداب دفن شده اند مي توان به امامزاده حسين نواده امام صادق(ع)؛ امامزاده حمزه، امامزاده ابو جعفر، امامزاده ابوالقاسم، امامزاده علي بن حمزه، امامزاده ابو علي و امامزاده ابو محمد از نوادگان امام سجاد (ع) اشاره كرد.

اولين سايه بان مقبره شريف حضرت معصومه (س) را خاندان اشعري بنا كردند. حضرت زينب دختر امام جواد (ع) نيز گنبد و بارگاهي با آجر و سنگ و گچ بر روي مرقد مطهر ساخت و در هر دوران صحن و سرتي حضرت پرشكوه تر گشت تا اينكه در زمان صفويه گسترش به اوج خود رسيد و حرم فعلي از آثار همان دوره است.

گشايش دري از درهاي بهشت به روز عاشقان

در صحن مطهر حرم حضرت معصومه (س) و در رواق هاي داخل حرم، علما،بزرگان و شخصيت هاي علمي، ديني و عرفاني فراواني مدفون هستند.

در واقع مي توان در مختصات جغرافيايي مرقد علما و مشاهيري كه در جوار حرم كريمه اهل بيت (س) به خاك سپرده شده اند به سه قسمت صحن عتيق، صحن بزرگ، داخل حرم مطهر شامل مسجد بالا سر، مسجد مطهري، مسجد طباطبايي و قبرستان شيخان تقسيم كرد.

از بزرگترين نشانه هاي جلالت و عظمت كريمه اهل بيت (س) آن است كه بزرگان و عالمان فرزانه و تربيت يافتگان مكتب امام صادق (ع) در زمان حيات علمي خويش كمال علمي و عملي خويش را مرهون همجواري و شرفيابي به محضر سراسر نور آن بزرگوار دانستند و با كمال ادب و خضوع به زيارتش شرفياب مي شدند و بعد از وفات سر بر آستان او نهادند چرا كه اينجا دري از درهاي بهشت است و بر سراي آن ماهتاب فاطمي نورافشاني كنند و آنان خواستند ستارگان پيرامون او باشند و به جوار رحمت بي پايان ربوبي ره يابند.

صحن بزرگ

قطب الدين راوندي و شيخ فضل الله نوري از بزرگاني هستند كه در صحن بزرگ در آغوش خاك خفته اند.

در صحن بزرگ حرم مطهر حضرت معصومه (س) مقابل حوض بزرگ و به سمت قبله فقط يك قبر به چشم مي خورد كه حدود يك متر از كف صحن بلندتر است. با توجه به اينكه در زمان سابق تمام اطراف مضجع منور حضرت معصومه (س) قبرستان بوده و جهت توسعه حرم و ساختن صحن چاره اي جز مسطح كردن آن نبوده به هنگام صحن سازي ناگهان چشم مردم به پيكري پاك و نوراني مي افتد كه بعد از گذشت هشت قرن هنوز سالم و با طراوت باقي مانده و آن پيكر پاك عالم رباني قطب الدين راوندي است.عظمت و جايگاه اين عالم تا حدي است كه علماي اهل سنت نيز در مقابل او سر تعظيم فرود آوردند.

آيت الله مرعشي نجفي نيز به پاس خدمات او سنگ قبري بلند و به يادماندني را بر فرازش به يادگار نهاد تا زائران كريمه اهل بيت (س) در ابتداي ورود و خروج از صحن چشمشان به قبر اين فرزانه بزرگ روشن شود.

در جريان مشروطه از سوي حكومت وقت شيخ فضل الله به اعدام محكوم شد. اين عالم بزرگ بيش از دوازده تاليف و اثر ارزشمند از شيخ به جا مانده او در نهضت تنباكو كه نخستين قيام فراگير به رهبري روحانيت بود نقش فعالي داشت ئ به عنوان نماينده ميرزاي شيرازي در تهران مورد توجه مردم و روحانيون بود. پس از آنكه شيخ اعدام شد جسد شيخ را هتك كردند تا حدي كه يپرم خان ارمني رئيس نظميه قصد سوزاندن آن را داشت ولي خانواده شيخ با تلاش بسيار جسد پاك او را تحويل گرفتند و در خانه خود دفن كردند ولي دشمنان شيخ تاب نياوردند و تصميم گرفتند جسد شيخ را به قم انتقال بدهند تا مزار او را از كانون توجهات مردم خارج كنند.

شهيد مفتح،حجت الاسلام كوثري خطيب و مرثيه خوان مخلص اهل بيت (ع) آيت الله ملكي تبريزي و شهيد ديالمه ازشهداي با بصيرت 7 تير نيز دراين قسمت حرم مطهر آرميده اند.

مسجد بالا سر

آيت الله شيخ عبدالكريم حائري موسس حوزه علميه قم، آيت الله سيد محمد تقي خوانساري از شاگردان آيت الله حائري؛ آيت الله سيد صدر الدين صدر؛ آيت الله سيد محمد رضا گلپايگاني؛ آيت الله سيد رضا بهاء الديني،آيت الله شيخ محمد علي اراكي، حاج شيخ محمد تقي بافقي يزدي؛ آيت الله سيد حسين بروجردي و آيت الله سيد احمد خوانساري در مسجد بالا سر حضرت معصومه (س) دفن شده اند.

علامه سيد محمد حسين طباطبايي كه شاگرداني همچون شهيد مطهري بهشتي امام موسي صدر مفتح جوادي آملي مكارم شيرازي نوري همداني حسن زاده آملي و بسياري از بزرگان را پرورش داد، آيت الله بهجت و شهيد مطهري نيز از ديگر علمايي هستند كه در اين قطعه از بهشت زميني آرميده اند.

صحن عتيق

حجت الاسلام علي دواني محقق و مورخ، عارف فرزانه حاج اسماعيل دولابي، عالم برجسته علامه سيد مدتضي مرعشي نجفي، آيت الله فاضل لنكراني پدر بزرگوار آيت الله حاج شيخ محمد فاضل لنكراني از شاگردان آيت الله بروجردي نيز از بزرگان مدفون در جوار حرك كريمه اهل بيت و در صحن معروف به صحن عتيق به خاك سپرده شده اند.

انتهاي پيام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری