کد خبر: 2058

قم خبر گزارش می دهد/

امروز وقتی قمی ها منزل را به مقصد محل کار یا هر جایی بیرون از منزل ترک کردند شاهد گرد و غبار شدیدی در هوای شهر بودند.

به گزارش قم خبر، امروز وقتی قمی ها منزل را به مقصد محل کار یا هر جایی بیرون از منزل ترک کردند شاهد گرد و غبار شدیدی در هوای شهر بودند.

محمودعلی رکنی در گفت‌وگو با قم خبر، با اشاره به شدت آلودگی هوای قم در امروز، اظهار کرد: هجوم آلودگی هوا و ریز گردها از ساعت چهار صبح شروع شد و در ساعت 6صبح، عدد 390 میکروگرم بر متر مکعب برای ذرات معلق 10 میکرونی و 190 میکروگرم بر متر مکعب برای ذرات معلق 2.5 میکرونی اندازه‌گیری وثبت شده است.

مدیرکل محیط زیست استان قم با تاکید به مرحله هشدار رسیدن آلودگی هوای قم، بیان کرد:آلودگی هوا به گونه ای است که احتمال رسیدن به مرحله اضطرار نیز پیش بینی شده است، بنابراین شهروندان تا حد امکان از منازل خارج نشوند و در صورت خروج از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

در همین راستا معاونت بهداشت علوم پزشکی قم نیز  از شهروندان خواست تا با رعایت نکات بهداشتی از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود.

براین اساس با توجه به وجود ذرات معلق در هوا و اعلام میزان بالای آلودگی هوا  و قرارداشتن در موقعیت هشدار توصیه های ذیل از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام می گردد:

1.    افراد مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی و ریوی ، سالمندان مادران باردار و کود کان حتی المقدور از منزل خارج نشوند و در صورت خارج شدن از منزل ضمن استفاده از ماسک از هرگونه فعالیت فیزیکی اجتناب نمایند.
2.      سایر افراد نیز حتی الامکان از منزل خارج نشده و یا فعالیتهای فیزیکی سنگین خارج از منز ل را کاهش دهند.
3.     از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود خودداری شود.
4.     در صورت ضرورت خروج از منزل، از وسایل حمل و نقل همگانی شهری استفاده شود.
5.     از مصرف فراورده های دخانی جداً خودداری شود.

همچنین موارد ذیل در مواقع عادی به صورت کلی توصیه می شود:

1.      مصرف فراوان مایعات، سبزیجات و میوهای تازه برای کلیه افراد

2.      شستشوی مرتب سیستم های تهویه و باز نبودن درب و پنجره های منزل در هنگام آلودگی هوا

3.      استفاده از ماسک N92  یا N95 جهت افرادی که الزاما باید در فضای آزاد فعالیت نمایند مانند پلیس راهور، پلیس راهنمایی رانندگی.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری