کد خبر: 1938

دبیر ستاد انرژی‌های نوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بیش از 210 مگاوات نیروگاه غیرآبی بزرگ و تجدیدپذیر احداث شده است که 300 میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌کنند و از این میان تولید 7 هزار مگاوات به بخش خصوصی واگذار شده است.

به گزارش قم خبر و به نقل از ایسنا، در سال‌های اخیر با توجه به این‌که منابع انرژی تجدید ناپذیر رو به اتمام هستند، منابع انرژی تجدیدپذیر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۹ درصد از انرژی نهایی مصرفی جهانی از راه انرژی‌های تجدید پذیر بدست آمده است.


با توجه به اهمیت استفاده از این انرژی‌ها در کشور ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو، در تیر ماه ۱۳۸۷ با اهداف فعال کردن تمام منابع موجود انسانی و مالی کشور، پرهیز از موازی کاری، شفاف سازی و ایجاد امکان نقد و ارزیابی فعالیت‌ها، تعیین ظرفیت‌های موجود در کشور و در نهایت تجاری سازی نتایج حاصل از تحقیقات به عنوان مهمترین حلقه زنجیر نوآوری در زمینه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر تأسیس شده است.

مهندس یوسف آرمودلی، دبیر ستاد انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره فعالیت‌های این ستاد اظهار کرد: اهدافی که در ستاد انرژی‌های نو دنبال می‌شود، در چارچوب اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، استفاده از منابع تجدیدپذیر، تجهیز مراکز علمی و فناوری کشور، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این عرصه، استفاده از منابع تجدیدپذیر خورشیدی، باد، زمین گرمایی، زیست توده از جمله اقداماتی است که در ۸ کارگروه تخصصی ستاد انجام می‌شود.

آرمودلی ادامه داد: کارگروه انرژی‌های زیست توده و بایومس خود ۶ بخش را شامل می‌شود. تولید گاز از ضایعات و تصفیه آب از جمله فعالیت‌هایی است که در این کارگروه‌ها انجام می‌شود، البته تمام فعالیت‌هایی که در این خصوص انجام می‌شود، بر اساس هماهنگی با معاونین معاونت علمی و فناوری است.

تعریف ۱۶۰ پروژه با حمایت ۲۵ میلیارد تومان

وی اظهار کرد: تمام پیشنهادات و طرح‌هایی که از مراکز علمی رسیده، در صورتی که در چارچوب اهداف این ستاد باشد، بعد از تایید در کارگروه‌های مربوطه و بررسی در دو مرحله به معاونت ارسال شده تا در صورت تایید مورد حمایت مالی قرار گیرد.

دبیر ستاد انرژی‌های نو درباره پروژه‌های در حال انجام در این حوزه گفت: تا به حال ۱۶۰ پروژه در ستاد با حمایت مالی ۲۵ میلیارد تومان تعریف شده است که نیمی از آن به اتمام رسیده ومابقی در حال اجرا و حمایت هستند.

بومی‌سازی فناوری‌ و مقابله با تحریم‌ها

وی در ادامه عنوان کرد: فعالیتی که در ستاد انجام می‌شود، در راستای تکمیل ظرفیت علمی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و پتانسیل‌سنجی در این عرصه است، همچنین تکنولوژی، مطالعات میدانی و آزمایشگاهی وابسته به وزارت علوم را مورد حمایت قرار می‌دهیم، به این ترتیب بومی‌سازی تعداد زیادی از فناوری‌ها انجام شد.

آرمودلی همچنین به فعالیتهای تجاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره و تصریح کرد: به عنوان مثال ساخت ژنراتور توربین‌ بادی در داخل کشور به بهره‌برداری رسید، مورد دیگر طراحی و ساخت اینورتر در داخل کشور است که به علت تحریم‌ها امکان وارد کردن آن وجود نداشت و ده‌ها موارد دیگر که با حمایت معاونت عملی شد و امید است در سال جاری با حمایت گسترده‌تری که از مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌گیرد، تولیدات بیشتری تجاری شوند زیرا بومی‌سازی فناوری دسترسی آسان و سریع جهت تامین، خودکفایی کشور، اقدامات تحریم شکنانه و کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد.

دبیر ستاد انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نصب سیستم‌های ۲۰ کیلووات در ۲۳ دانشگاه گفت: نصب این سیستم‌ها در دانشگاه‌های فنی با هدف فعالیت پروژه‌های دانشجویان انجام شد و تا کنون پروژه‌های بسیاری روی این سیستم‌ها تعریف شده است، همچنین تجهیز آزمایشگاه‌ها در کنار حمایت وزارت علوم و تحقیقات از اقدامات دیگر ستاد است.

آرمودلی عنوان کرد: ۱۱ مرکز مربوط به حوزه پیل سوختی در کشور وجود دارد که این مراکز به عنوان پایش کنترل کیفیت و در عین حال محلی برای تولید علم فعالیت می‌کنند.

فعالیت ستاد در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است

وی تصریح کرد: در سال ۹۳ با حمایت و کمک جدی شرکت‌های دانش بنیان موفق به شناسایی، تایید، کمک به تولید داخل و تجاری سازی خواهیم شد، البته حمایت از پروژه‌هایی که نیاز داخل هستند و فعالیت ۸ کارگروه تخصصی ستاد در راستای حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان است. پتانسیل بسیار خوبی در سراسر کشور از جهت وجود انرژی‌های تجدید‌پذیر وجود دارد که باید با حمایت‌ دستگاه‌های مربوطه بتوان از آنها در جهت تولید برق و گرما استفاده کرد.

آرمودلی با اشاره به این که بر اساس قانون پنجم توسعه باید ۵ هزار مگاوات برق از منابع تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی به بهره برداری برسد و تا چشم‌انداز ۱۴۰۴ نیز ۱۰ درصد قدرت نصب شده کشور از طریق منابع تجدیدپذیر تامین شود، در باره میزان استفاده از این منابع گفت: در این زمینه دو رویکرد وجود دارد، ما ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه آبی داریم که ۱۰ درصد برق کشور از منابع آبی تامین می‌شود حال اگر نیروگاه‌های آبی را کنار بگذاریم بیش از ۲۱۰ مگاوات نیروگاه غیرآبی بزرگ و تجدیدپذیر احداث شده است که ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌کنند. البته تولید ۷ هزار مگاوات را به بخش خصوصی دادیم تا با سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه در این زمینه فعال شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری