کد خبر: 1934

بازیکن سابق تیم ملی والیبال در باره عملکرد ایران در مرحله نهایی لیگ جهانی گفت: من خیلی خوش بین هستم، تیم ما به راحتی می تواند یکی از سکوهای ۳ گانه را از آن خود کند.

به گزارش قم خبر و به نقل از ایران اسلامی، محمد ترکاشوند بازیکن سابق تیم ملی والیبال و سرمربی حال حاضر تیم ملی والیبال ناشنوایان ایران، این روزها تمام دانش و تجربه خود را برای پیشرفت ورزش ناشنوایان به کار گرفته و در حال آماده سازی این تیم برای حضور هرچه بهتر در مسابقات سال آینده قهرمانی آسیا است.


گفتگوی ایران اسلامی با این اسپوکر خوب کشورمان در سالهای نه چندان دور را در ادامه می خوانید:


*بچه های تیم ملی والیبال هدیه ارزشمندی را در اولین روز ماه مبارک رمضان به مردم ایران تقدیم کردند.

بازیکنان کار بزرگ و ارزشمندی انجام دادند. در دومین سال حضور تیم ملی والیبال کشورمان در جمع ۶ تیم برتر جهان قرار گرفتیم که این کار آسانی نبوده و زحمت زیادی کشیده شده است. بچه ها به جز ۲ بازی اول مقابل ایتالیا در بازی های بعدی انصافا بازی های بی نقصی به نمایش گذاشتند و روز به روز شاهد بهتر شدن بازیکنان و کاهش اشتباهات آنها بودیم و تمام تکنیک های والیبال را به نحو احسنت انجام دادند.

۱۲ بازیکن بودند؛ هر کدام از آنها که در زمین می آمدند نه تنها روند تیم بد نمی شد بلکه بهتر می شد. دیدیم زمانیکه شهرام محمودی مصدوم شد، امیر غفور به زمین آمد و همان برنامه ها را اجرا کرد و هیچ خلئی در تیم احساس نشد. این نشان می دهد که تیم سیستم دارد وبا برنامه و سیستم مشخص بازی می کند. فشار زیادی را که بچه ها روی تیم لهستان ایجاد کردند باعث شد اشتباهات فردی تیم بزرگی مثل لهستان بالا برود و نتیجه ۳ بر صفر رقم بخورد.

البته نباید دعای مردم عزیز در اولین روز ماه رمضان برای تیم ملی را فراموش کنیم، چه از طریق تلویزیون و چه تماشاگرانی که در داخل استادیوم بودند و تیم کشورمان را تشویق می کردند. این اعتقادات ما و ذکر و نام ائمه است که در زمین به ما کمک می کنند.

*مهمترین عامل موفقیت تیم ملی والیبال ایران را در چه می دانید؟

همدلی بچه ها مهمترین عامل موفقیت آنهاست. از لحاظ فنی در اوج پختگی و تجربه هستند و سالهاست که با هم با تمرین می کنند وبا هم هماهنگ شده اند. حتی بازیکنان جوانی که به تیم پیوستند نیز در باشگاه ها با یکدیگر هم تیم بوده اند و با هم کار کردند و توانستند با این تیم هماهنگ شوند.

نقش فدراسیون هم در این موفقیت مهم بوده است. مربیانی که تلاش کردند وتشویق تماشاگرانی که همیشه تاثیرگذار بوده. این نشان می دهد یک مجموعه پشت تیم ملی قرار گرفته، از رئیس فدراسیون تا آن تدارکات چی همه نقش داشتند و زحمت کشیدند.

*حضور موفقیت آمیز بازیکنان کم سن و سالی مثل عبادی، فائزی و میرزاجانپور در ترکیب تیم ملی نشان می دهد مسئولان عملکرد خوبی در زمینه استعداد یابی داشته اند. در حال حاضر وضعیت پشتوانه سازی تیم ملی والیبال چگونه پیش می رود؟

آقای ولاسکو کار خوبی انجام دادند. کاری که باید سالها قبل انجام می دادیم و متاسفانه در زمانی که ما بازی می کردیم پشتوانه سازی انجام نمی شد. درمجموع چند بازیکن شاخص داشتیم و فشار تیم روی آن چند بازیکن بود. مثل بنده، بهنام محمودی و امیر منظمی که نقش آچار فرانسه داشت و در چند پست بازی می کرد.

کار قشنگی که آقای ولاسکو انجام داد تشکیل تیم ملی "ب" بود و تمام کارها وتمریناتی که روی تیم ملی "الف" انجام می گرفت تیم ملی "ب" هم مکلف بودند انجام دهند. وقتی بازیکن جوانی وارد تیم بزرگسالان می شد، همان روند را ادامه می داد و خلئی در تیم احساس نمی شد. به همین دلیل بازیکنان جوانی که وارد تیم می شوند چون با سیستم و برنامه تیم آشنا هستند، عالی ظاهر می شوند؛ مانند سامان فائزی، آرمین تشکری، میرزاجانپور، میلاد عبادی و حتی عبدالرضا علیزاده.

ولی فرهاد ظریف استثناء است و فکر می کنم باید جایگزین هایی برای یکسری پست ها در نظر بگیریم. برای سعید معروف، موسوی حتی برای پشت خط زن هامون باید جایگزین خوب داشته باشیم. اگر جایگزین داشته باشیم برای سالهای آتی به مشکل بر نمی خوریم و همین روند ادامه پیدا خواهد کرد.

*بدون شک مربیان پایه و باشگاهی هم سهم زیادی در موفقیت های تیم ملی دارند.

صدرصد موفقیت هایی که بدست می آید را نمی توان به پای حضور مربیان خارجی در ایران گذاشت. مربیان ما چه در باشگاه ها، چه در تیم ملی زحمات زیادی کشیدند. همانطور که می دانید تیم ملی نوجوانان ما همین بازیکنان بودند که در سکوهای جهانی قرار گرفتند. همه ی افتخارات ما با مربیان داخلی صورت گرفته اما آقای ولاسکو یک برنامه خاصی داشت و من فکر می کنم ذهنیت بازیکنان ما را حرفه ای کرد. اگر این ذهنیت از ابتدا حرفه ای می شد، زودتر از اینها می توانستیم نتایج بهتری را کسب کنیم. در مجموع کلیه مربیان ایرانی نقش داشتند و زحمت زیادی کشیدند.

*عملکرد تیم ملی در مرحله نهایی لیگ جهانی را چگونه پیش بینی می کنید؟

در حال حاضر والیبال ایران را یک قدرت حساب می کنند. تیم هایی که می خواهند با ایران بازی کنند، یک ترس و واهمه ای دارند. این مرحله با مرحله نهایی متفاوت است و شرایط فرق می کند. در مرحله نهایی این طور نیست که بازی ها دوره ای باشد، بازیکنان باید تمام توانشان را بگذارند. من خیلی خوش بین هستم. تیم ما به راحتی می تواند یکی از سکوهای ۳ گانه را از آن خود کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری