کد خبر: 1919

رئیس جدید سازمان اطلاعات عربستان دانش‌آموخته انگلیس است که همزمان چندین سمت در رتبه وزارت را بر عهده دارد.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، ارتشبد خالد بن بندر بن عبدالعزیز آل سعود سومین فرزند بندر بن عبدالعزیز آل سعود است که پیشتر امارت منطقه ریاض را در اختیار داشته است. مادر وی نیز وسمیه بنت عبدالرحمن بن محمد بن معمر است.

وی بعد از فارغ التحصیلی در دانشکده پادشاهی ساند هرست در انگلیس در نیروی زمینی پادشاهی عربستان مشغول به کار شد. او در سال ۲۰۱۱ با دستور پادشاهی این کشور به رتبه ارتشبد ارتقای سمت یافت و به عنوان فرمانده نیروهای زمینی عربستان سعودی انتخاب شد.

بعد از وفات سطام بن عبدالزیز امیر منطقه ریاض در سال ۲۰۱۳ شاه عربستان امیر محمد بن سعد معاون امیر منطقه ریاض را از این سمت برکنار کرد و خالد بن بندر را به عنوان امیر جدید این منطقه در جایگاه وزارت تعیین کرد. ترکی بن عبدالله نیز با همین جایگاه به عنوان معاون وی تعیین شد. در ۱۴ می سال ۲۰۱۴ خالد بن بندر با حفظ تمامی سمت‌های خود معاون وزیر دفاع این کشور نیز شد، اما یک روز بعد از این سمت برداشته شد و در ۳۰ ژوئن از سوی شاه این کشور به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات عمومی عربستان سعودی تعیین شد.

وی که فوق لیسانس خود در علوم نظامی را از دانشکده فرماندهی ستاد عربستان سعودی دریات کرده، در برخی عملیات‌های خارجی از جمله عملیات آزادسازی کویت و عملیات سپر جنوب حضور داشته است. وی مسئول کمیته نظامی مشترک بین عربستان با روسیه نیز هست.

پادشاه سعودی در حکمی دیگر شاهزاده «خالد بن بندر» را به عنوان رئیس جدید سازمان اطلاعات عربستان تعیین کرد.

پادشاه عربستان در ۲۸ ژوئن جاری خالد بن بندر معاون وزیر دفاع را بعد از ۴۵ روز از تعیین او به این سمت از کار برکنار کرد.

این چهارمین تغییر از نوع خود در این سمت از ۱۵ ماه پیش تاکنون است.

در اوایل اوت ۲۰۱۳ پادشاه عربستان در فرمانی فهد بن عبدالله بن محمد بن عبدالرحمن را از معاونت وزیر دفاع برکنار و سلطان بن سلطان را جایگزین وی کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری