رمضان، ماه میهمانی الهی فرا رسید و عطر جانبخش نوای ملکوتی ختم های دسته جمعی قرآن کریم باز هم جای جای شهر مقدس قم مخصوصا بارگاه نورانی کریمه اهل بیت (س) را خوشبو کرد.

به گزارش قم خبر، ختم های دسته جمعی قرآن کریم همه ساله همزمان با ماه مبارک رمضان در جای جای ایران اسلامی برپا می شود و دل عاشقان قرآن کریم را به خداوند رحمت و مهربانی نزدیک تر می کند.

در استان قم نیز همزمان با شروع ماه مبارک رمضان این ختم در تمام اماکن مقدس استان قم همچون مساجد، تکیه ها، حسینیه ها و در بعضی منازل به صورت گروهی و دسته جمعی برگزار می شود.

یکی از زیباترین این محافل ختم قرآن کریم محفل ختم قرآن کریم روزی یک جز در حرم مطهر و بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) علیهاست که این مراسم روزی 12مرتبه در دو نوبت صبح و عصربرگزاری می شود که در صحن شبستان صبح ها برای نوجوانان و عصرها به صورت دسته جمعی برای تمامی گروه های سنی برگزار می شود.

قبل از آغاز ختم در این مراسم ابتدا به چند نکته تفسیری جز مربوط به آن روزه اشاره شده و توضیحات مختصری با توجه به مسائل روز در مورد آن داده می شود تا غیر از قرائت قرآن کریم که خود کتاب زندگی انسان هاست در عمق آن تعمق شده تا بتوان به این وسیله به آن عمل کرد.

یکی دیگر از جلوه های ختم قرآن در حرم بانو فاطمه معصومه (س) حضور نوجوانان کم سن و سال خصوصا آقاپسرهایی است که هنوز به سن تکلیف نرسیده اند اما با جان و دل در ضیافت الهی خود را بر سر سفره روزه داری و امساک نشانده و با قلب پاک خود به تلاوت آیات قران مجید می پردازند و از همین سن خود را برای اخلاص به درگاه الهی آماده می کنند.

روزی سه هزار زائر در حرم کریمه اهل بیت (س) قران تلاوت می کنند و پس از آن با انجام امور عبادی روح خود را در حالت امساک و روزه داری جلا می دهند تا قلب هایشان به سمت خداوند متعال هدایت شود.

دوره های حضوری قرآن شناسی در حرم حضرت معصومه در شبستان نجمه خاتون برای تمامی گروه های سنی همچنین دوره ی غیر حضوری آن نیز با همان شرایط برگزار می شود که برای ثبت نام آن باید به مرکز قرآن و عترت حرم مطهر مراجعه کرد. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری