کد خبر: 189

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دین ما دین تعقل بوده و نخستین مبنا در مکتب اسلام عقلانیت است.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمدحسین صفارهرندی در مراسم اختتامیه چهارمین دوره جریان‌شناسی فرهنگی و سیاسی تاریخ معاصر در تالار مفید دانشگاه قم اظهار کرد: تقابلی تحت عنوان چپ و راست در ادبیات سیاسی جامعه داشتیم که خاستگاه نخستین آن مجلس فرانسه در ۲۰۰ سال پیش بوده است و از ان به بعد واژه چپ و راست درباره سیاست پیشگان بر وضع موجود اطلاق می‌شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: چپ و راست از بعد از استقرار حکومت سوسیالیستی مارکسیستی مفهوم جدیدی به خود گرفت در کشور ما نیز چپ و راست با همین مفهوم به کار می‌رفت گروه‌های مارکسیستی وکمونیستی خود را چپ و هر کس که در برابر آن‌ها موضع داشت راست بود.

وی با بیان اینکه چپ و راست در ادبیات سیاسی در مقاطع مختلف تغییراتی به خود گرفت، تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب تلاش شد این واژگان مجدد وارد ادبیات سیاسی ما شود چون در زمان انقلاب این ادبیات به فراموشی سپرده شد.

صفار هرندی با بیان اینکه ادبیات چپ و راستی هنوز هم وجود دارد اما متفاوت از چپ و راست گذشته است، عنوان کرد: چپ و راستی که امروز از آن صحبت می‌شود باید شاخص‌های آن را بررسی کنیم که یکی از مهم‌ترین این شاخص‌ها به اعتبار نگاه دینی در برابر نگاه تعقلی است.

وی گفت: دین ما دین تعقل است در مکتب ما مبنای نخست عقل است زیرا جریان روشنگر ضد دین خود را عقلگرا می‌داند و در برابر دین موضع می‌گیرد که عقل را‌‌ رها و به دین تمسک جسته‌ایم.

صفارهرندی گفت: از شاخص‌های جریان چپ دینی این بود که تاکید عمده بر ابعاد تعقلی دین دارد و این در مقابل جریان دیگری که بر بعد تعبدی از دین تاکید داشت، قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: برخی پیش از انقلاب به دلیل شیفتگی به حزب چپ با حفظ مسلمانی خود با آن‌ها همراه بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تعبد عصاره دین است و اگر بر تعقل غالب شود به تحجر می‌انجامد.

وی با تاکید براینکه ابتدای انقلاب نقطه‌ای که راست و چپ را از هم متمایز کرد مباحث اقتصادی بوده است، اظهار کرد: ما نه چپ خالص داشتیم و نه راست خالص؛ امام می‌فرمود در اسلام چپ و راست نداریم چپ گرا‌ها نگاه اقتصادی به نگاه سوسیالیستی نزدیک بود و راست گرا‌ها کاپیتالیستی نزدیک بودند چپ گرا‌ها جامعه گرا بودند و راست گرا‌ها فرد گرا بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: چپ‌های دهه ۶۰ در دهه ۷۰ راست گرا شدند و اشتهای چپ‌های قدیمی برای رسیدن به قطب سرمایه داری حاصل بهتی است که پس از فروپاشی شوروی بر آن‌ها غالب شد.

وی با بیان اینکه صف آرایی چپ و راست در حوزه فرهنگ بسیار ظریف است، تصریح کرد: چپ خاستگاه روشنفکرانه داشته و مذهبی‌ها را راست می‌نامیدند اما نقطه مشترکی بین جریان روشنفکری چپ گرا و غربگرا وجود دارد و آن این است که اهل تسامح و تساهل هستند.

وی با اشاره به اینکه وقتی روزنامه‌ای که حکم الهی را غیرانسانی عنوان کرد برخی مقامات دولتی اعتراض کردند، بیان کرد: آن‌ها که دم از آزادی مطلق می‌زنند وقتی فرد دیگری عملکرد آن‌ها را نقد می‌کند به قوه قضائیه شکایت می‌کنند.

صفار هرندی با تاکید براینکه آزادی مطلق معنا ندارد گفت: این افراد به آزادی به صورت مطلق هم وفادار نیستند نه تنها این‌ها بلکه در هیچ کجای دنیا چنین چیزی وجود ندارد حتی‌‌ همان غربی‌ها اگر علیه صهیونیست‌ها مطلبی عنوان شود برخورد می‌کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: دیگر نمی‌توانیم جمهوری اسلامی دهه ۶۰ را داشته باشیم و نیازمند تعاریف جدید در ابعاد مختلف هستیم از همین رو باید در نگاه‌های اقتصادی، حوزه بین الملل و دستگیری از مستضعفان عالم تجدید نظر کنیم.

وی با اشاره به اینکه کسانی به دنبال این هستند که جمهوری اسلامی فقط در حد نام باقی بماند خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند نظام اسیر ساختار‌ها نیست بلکه می‌تواند ساختارهای جدید بپذیرد و این در آینده هم ممکن است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری