کد خبر: 188

رئیس دانشگاه شهید بهشتی:

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: تحریم‌های اعمال شده ضد ایران تنها به دلیل رشد علمی کشور است که با تحریم ایران، دشمنان به نوعی ترس و هراس خود را از موفقیت علمی ایران نشان دادند.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمد مهدی طهرانچی عصر امروز در هشتمین مجمع عمومی دانش و امنیت ملی که در سالن همایشات انجمن علمی حوزه برگزار شد با اشاره به برگزاری این همایش اظهار کرد: چندی پیش با یکی از سفیران آلمان به گفت‌و‌گو پرداخته بودیم که وی معتقد بود که دنیا همه چیز ایران را حتی علم را به گروگان گرفته است و از همین رو بنده تصمیم به برگزاری این همایش گرفتم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: هر ساله مقام معظم رهبری به مقوله علم تاکید می‌کنند و به نوعی شاید مهم‌ترین مسئله علمی و سیاسی که در حال حاضر میان کشور‌ها هم مهم شمرده می‌شود مسئله هسته‌ای است و از همین رو اگر به این موضوع به خوبی پرداخته نشود نمی‌توان ارزیابی درستی از تفکر غرب نسبت به مسائل مختلف جهان داشت.

وی با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) که علم را قدرت افراد می‌داند عنوان کرد: حضرت علی (ع) به مالک اش‌تر بسیار سفارش می‌کردند که با هوشیاران و خردمندان به مشورت بپردازد و از مشورت با کم عقلان پرهیز کند.

طهرانچی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری علم، فرهنگ، اقتصاد و دانش را در دنیای مادی امروز بسیار مهم می‌شمارند که از همین رو می‌توان علم را یکی از کلید واژه‌های مهم موفقیت جامعه دانست.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به دوران‌های مختلف علم عنوان کرد: پیش از جنگ جهانی اول که به نوعی عدم مداخله دولت‌ها محسوب می‌شود از سال‌های ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی ادامه داشته است که به احتمال زیاد اگر در این دوران به آگاهی دست نمی‌یافتند هیچ‌گاه به مدرنیته نیز نمی‌رسیدند.

وی تصریح کرد: علم جدید فلسفه و فرهنگ جدید در دوران رنسانس رشد و اثبات پیدا کرد و رشد آن به نوعی از اروپا آغاز شد و در این دوران شاهد این هستیم که بنای علمی پایه گذاری شد که سعی در مهار طبیعت دارد و آسایش معاش دارد.

طهرانچی بیان کرد: اروپا از قرن ۱۸ که قدم در این راه گذاشت نیازی به اینکه بداند از کجا آمده و هدف از آمدنش به این جهان را دنبال نمی‌کند و که پس از آن در روزهای جنگ جهانی شاهد ورود به دور دوم جهان علمی و پس از ورود به دور سوم علم از سال ۱۹۴۵ هستیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: بدون پیشرفت علمی نمی‌توان به سلامت، امنیت و اقتصاد دست پیدا کرد که برای قدرتمند شدن باید به طور دقیق و صحیح برنامه ریزی‌های را ارائه کرد.

وی با اشاره به آغاز جنگ سرد اظهار کرد: دانشمندان در قدرت آفرینی تسلیحاتی نقش بی‌نظیری را ایفا کرده‌اند که می‌توان اوج قدرت یابی آنان را در شکل گیری ناسا در اروپا دانست.

طهرانچی افزود: مقام معظم رهبری مسیر غلبه بر توطئه‌های دشمنی را قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت اقتصادی و علمی می‌داند که برای تحقق این امر باید از حضور نخبگان و دانشمندان در تمامی عرصه‌های علمی استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تحریم‌های علیه ایران از سوی امریکا عنوان کرد: تحریمات صورت گرفته علیه ایران تنها به دلیل رشد علمی کشور است که با تحریم ایران به نوعی ترس و هراس خود را از موفقیت علمی ایران نشان دادند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری