شاخص بورس با افت‌های پی در پی، هم‌اکنون وارد کانال ۷۲ هزار واحد شده است؛ در حالی که در دی‌ماه سال گذشته شاخص فقط یک گام تا کانال ۹۰ هزار واحدی داشت و به کانال ۸۹ هزار واحد هم رسیده بود.

به گزارش قم خبر و به نقل از  خبرنگار تراز: بازار سهام این روزها، روزهای کسالت‌باری را می‌گذراند. نگاهی به روند بازار سهام نشان می‌دهد که شاخص بورس همچنان روند نزولی را در پیش گرفته و در عین حال، نمادها قرمز و حجم معاملات به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
سرمایه‌گذاران بورسی همچنان به دنبال اتفاقی هستند تا روزهای پر جنب و چوس نه‌چندان دور به معاملات تالار حافظ باز گردد. این در حالی است که بازار سهام در شرایط فعلی بسیار کم‌رونق است و به لطف معاملات بلوکی، حجم معاملات تا حدی افزایش پیدا کند.
البته تنها نکته مثبتی که در خصوص این روزهای بازار سهام می‌توان گفت، کاهش چشم‌گیر در روند خروج نقدینگی از بازار است که باعث جلوگیری از افت بیشتر در متغیرهای بورسی است، اما واقعیت این است که سهامداران منتظر اتفاقاتی مثبت در عرصه‌های سیاسی و به خصوص اقتصادی هستند تا دوباره به بازار باز گردند.
این شرایط در حالی در بازار سهام رقم می‌خورد که برخی منتظر حمایت‌های مستقیم دولت هستند، اما برخی دیگر معتقدند دولت نباید در روند بورس دخالت کند. از سوی دیگر، مسوولان می‌گویند که قصد دارند با توانمندسازی صنایع از طریق لایحه حمایت از تولید، احوالات بورس را بهتر کنند.
با این حال، در این حال و هوای بازار، شاخص بورس با افت‌های پی در پی، وارد کانال ۷۲ هزار واحد شده است؛ در حالی که در دی‌ماه سال گذشته شاخص فقط یک گام تا کانال ۹۰ هزار واحدی داشت و به کانال ۸۹ هزار واحد هم رسیده بود.


غلامرضا سلامی، عضو انجمن حسابداران خبره ایران در گفت‌وگو با «تراز» درباره دلایل سقوط شاخص بورس اظهار داشت: بورس مدتی است که در مسیر سقوط است و تقریبا افت این روزهای شاخص بورس، موضوع جدیدی نیست.
وی با بیان این‌که سهام، یک دارایی است که متکی به دارایی‌های شرکت‌ها است، افزود: به همین دلیل وقتی وضعیت شرکت‌ها خراب می‌شود، شاخص بورس نیز افت می‌کند.
عضو انجمن حسابداران خبره ایران متذکر شد: هم‌اکنون شرکت‌ها در بخش واقعی اقتصاد وضعیت مطلوب و مناسبی ندارند و با مشکلات متعددی همراه هستند.
سلامی با بیان این‌که در حال حاضر شرکت‌ها نمی‌توانند مواداولیه مورد نیاز خود را تامین کنند، چون در تحریم قرار داریم، گفت: واردکنندگان مواداولیه را به راحتی نمی‌توانند وارد کنند و در عین حال، به دلیل افزایش نرخ ارز، باید ریال بیشتری را تامین کنند. بانک‌ها نیز اعتباراتشان محدود است و برای همین نمی‌توانند اعتبار دهند و تولیدکنندگان زیر ظرفیت کار می‌کنند.
وی تصریح کرد: وقتی تولیدکنندگان زیر ظرفیت کار می‌کنند، به طور قطع ضرر می‌بینند.
عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران با اشاره به مشکلات دیگر شرکت‌های بورسی، عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که پیش روی شرکت‌ها است، آنها توان سابق را برای فعالیت ندارند و به این ترتیب قیمت سهام کاهش یافته و در عین حال، شاخص نزولی می‌شود.
سلامی در ادامه اظهار داشت: هم‌اکنون تاثیر نرخ ارز روی شرکت‌ها این است که شرکت‌ها برای واردات مواداولیه به منابع بیشتری نیاز دارند. مثلا اگر قبلا می‌خواستند یک میلیون دلار کالا وارد کنند، برای این میزان واردات باید یک میلیارد تومان هزینه می‌کردند، اما الان ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند.
وی افزود: از سوی دیگر، بانک‌ها تسهیلات جدید به شرکت‌ها نمی‌دهند، بنابراین تلاطم نرخ ارز از نظر فشار نقدینگی روی فعالیت شرکت‌های بورسی اثر می‌گذارد.
عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در پاسخ به این پرسش که با توجه به افتی که در روند شاخص بورس دیده می‌شود، این احتمال وجود دارد که شاخص به کمتر از ۷۰ هزار واحد برسد؟ تصریح کرد: نمی‌شود پیش‌بینی کرد.
سلامی ادامه داد: آن زمانی که نرخ ارز افزایش یافت، قیمت دارایی‌های شرکت‌ها بالا رفت و به این ترتیب افزایش نرخ ارز روی شاخص تاثیر گذاشت. ولی پس از این‌که این دوره گذشت، میزان سودآوری شرکت‌ها نسبت به سودآوری‌شان افزایش پیدا نکرد که به تبع آن شاخص نزولی شد و به ۷۲ هزار واحد رسید.
وی عنوان کرد: البته در یک دوره‌ای واقعا شاخص حباب بود و به صورت روانی و نیز در اثر سفته‌بازی‌ها افزایش پیدا کرد.
عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم هم‌اکنون حد قیمتی سهام برخی از شرکت‌ها پایین‌تر از حد طبیعی‌اش باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری