در حالی قرار است که در روزهای آینده توزیع بسته‌های جدید امنیت غذایی بین ۷ میلیون و ۵۴۰ هزار نفر افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اجرا شود که فعالان کارگری معتقدند حدودا ۱۴ میلیون نفر در توزیع مرحله دوم سبد کالایی نادیده گرفته شده‌اند.

به گزارش قم خبر و به نقل از  خبرنگار تراز: دولت به‌زودی بسته‌های امنیت غذایی را در بین خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی توزیع خواهد کرد و در این بسته، ۱۰ قلم کالا از جمله گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، ماکارونی، حبوبات، لبنیات، روغن مایع، رب و خرما در نظر گرفته شده است. ارزش هر سبد نیز حداکثر ۱۲۰ هزار تومان است و دولت اعلام کرده گروه‌های مشمول مرحله دوم سبد کالایی می‌توانند در صورت عدم تمایل به دریافت بسته‌های غذایی، معادل ریالی آن را با کسر ۲۰ درصد به صورت نقدی دریافت کنند.
هر چند دولت در تلاش است که در این مرحله بیش از ۷ میلیون نفر را تحت پوشش سبد کالایی قرار دهد، اما کارشناسان بازار کار و فعالان کارگری تاکید دارند که دولت جامعه بزرگ دیگری از جمله کارگران را تحت پوشش قرار نداده است.
حمید حاج‌اسماعیلی، فعال کارگری در گفت‌وگو با خبرنگار «تراز» با انتقاد از نحوه ارائه مرحله دوم سبد کالایی اظهار داشت: دولت سیاست بسیار شفاف و مشخصی را در خصوص توزیع کالاهای اساسی نداشته است.
وی افزود: از ابتدا که دولت یازدهم شروع به کار کرد، شاید خیلی سخاوتمندانه در خصوص توزیع کالاهای اساسی به مردم وعده داده شد.
این فعال کارگری با بیان این‌که در سال گذشته قرار بود مردم دو نوبت سبد کالایی دریافت کنند، اما یک نوبت سبد کالا ارائه شد، تصریح کرد: بعد از آن هم دولت اعلام کرد برای سال ۹۳ حداقل ۵ نوبت مردم کالای اساسی می‌گیرند.
حاج‌اسماعیلی ادامه داد: من فکر می‌کنم با این روندی که دولت پیش می‌برد، فکر می‌کنم طی ۹ ماه آینده بتواند ارائه ۵ نوبت سبد کالایی را اجرا کند.
وی متذکر شد: در عین حال، پوشش و حوزه‌ای را هم که دولت مدنظر قرار داده بود، هر روز کوچک‌تر می‌شود، بنابراین من فکر می‌کنم سیاست یارانه نقدی که با نیازها و خواسته‌ها و تقاضاهای مردم گسترش و توسعه پیدا کرده، از ابتدا در توزیع کالاهای اساسی با محدودیت می‌خواهد اجرا شود.

گسترش گروه‌های متوسط به پایین جامعه
این کارشناس بازار کار با بیان این‌که درست است گروه‌هایی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، بسیار نیازمند هستند، اما طی دو سال گذشته گروه متوسط به پایین جامعه بسیار گسترش پیدا کرده است، گفت: با توجه به این‌که برآورد صحیح و دقیقی از بحث نیازهای مردم و خط فقر در کشور وجود ندارد، نمی‌توانیم آمار دقیقی ارائه دهیم، ولی می‌توانیم با جرات بگوییم که اکثر کسانی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی حقوق دریافت می‌کنند و گروه‌های کارگری به حساب می‌آیند، نیازمند هستند.
حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: شاید ما نتوانیم به صورت دقیق بگوییم چه تعدادی از این گروه می‌توانند این کالاها را دریافت کنند، ولی به صورت طبیعی حداقل ۷۰ درصد گروه‌هایی که تحت پوشش کارگری در کشور فعالیت می‌کنند، نیازمند باشند. دولت نباید این گروه را حذف کند
به اعتقاد وی، علاوه بر مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی که حقوق‌های پایین می‌گیرند، آنها هم بیش از ۷۵ درصدشان حداقل حقوق مستمری را دریافت می‌کنند، کارگران هم باید تحت پوشش قرار گیرد.

۱۴ میلیون نفر را فراموش کردیم
این فعال کارگری با بیان این‌که دولت در مرحله اول توزیع سبد کالایی که در سال گذشته اجرا کرد، نزدیک به ۴۵ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داد و حتی برخی از کارمندان عالی‌رتبه در دوایر دولتی این کالاها را دریافت کردند، اظهار داشت: به نظر می‌رسد اگر دولت بخواهد به ۶، ۷ میلیون نفر در توزیع سبد کالایی اکتفا کند که گروه‌های مشخص در حوزه بهزیستی و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی و کمیته امداد هستند، حداقل باید این تعداد باید به سه برابر افزایش پیدا کند.
حاج‌اسماعیلی تاکید کرد: حدودا ۱۴ میلیون نفر و حتی بیشتر در توزیع مرحله دوم سبد کالایی نادیده گرفته شده‌اند.
وی با بیان این‌که ما اگر گروه‌هایی که تحت شمولیت قانون کار در کشور فعالیت می‌کنند را در نظر بگیریم، نزدیک به ۳۰ میلیون نفر می‌شوند، تصریح کرد: ما حالا می‌گوییم بخشی از این‌ها ممکن است با کارهای حرفه‌ای و با مهارت‌های خاص در حوزه کار فعالیت می‌کنند و درآمدهای مکفی داشته باشند، اما حداقل ۷۰ درصد آنها کسانی هستند که درآمدهای پایین دارند و یک درآمد مستمری در بازار کار کشور ندارند. چون این‌ها دارای خانواده‌های پرجمعیتی هستند و مشکلات عدیده‌ای در رابطه با پرداخت اجاره‌بهای مسکن دارند، بنابراین حتما به سبد کالایی نیاز دارند.
وی متذکر شد: خوب است حداقل برای دوره اول برای سال‌جاری که مصادف با ماه رمضان است، دولت این گروه را هم در نظر بگیرد.

ناکارامدی شیوه‌های حمایتی
این فعال کارگری گفت: در کشور ما شیوه‌های زیادی برای حمایت از گروه‌های کم‌درآمد تعریف می‌شود که کارامد نبوده است، بنابراین باید بپذیریم که روش توزیع سبد کالایی یک روش کارامدی نیست.
حاج‌اسماعیلی ادامه داد: اگر دولت بتواند ضعف‌های توزیع منابع انسانی را در کشور منصفانه و عادلانه کند، ما اصلا نیازی به سهام عدالت و توزیع سبد کالایی نداریم؛ چراکه این روش‌ها جز بروکراسی، ضربه زدن به اقتصاد کشور و خراب کردن بازار کار هیچ سودی ندارد.
وی تاکید کرد: اگر دولت بیشتر انرژی و برنامه‌های خود را روی اصلاح ساختارها بگذارد، من فکر می‌کنم مردم بیشتر سود می‌برد، اما در کوتاه‌مدت اگر دولت واقعا بنیان اصلی خود را روی اصلاح ساختارها گذاشته باشد، اجرای این‌گونه طرح‌ها اشکالی ندارد، اما در کل در طول ۳۵ سال گذشته این روش‌ها را دیدیم و عموما ناکارامد بوده است.
این فعال کارگری خاطرنشان کرد: حتی در مرحله اول ناکارامدی و انحراف و نارضایتی مردم را دیدیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری