کد خبر: 170

هشدار آیت‌الله مکارم شیرازی:

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: کشورهای اسلامی در حال حاضر برای یکدیگر خط و نشان می‌کشند و با یکدیگر دشمن شده‌اند و همه رفتار‌ها به دلیل دید بدی است که از طریق کشورهای غربی باور کرده‌اند.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در جلسه خارج فقه خود که در مسجد اعظم حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد، با اشاره به اینکه برخی از طلاب در جلسات درس حاضر نمی‌شوند، اظهار کرد: عدم حضور برخی طلاب در درس‌های فقه‌ای مشکل شرعی دارد و باید طلاب به موقع رد جلسات درس حضور پیدا کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: در حدیثی از امام حسن عسگری (ع) بیان شده است که همسایه‌ای که بدی و ناملایمت کند به سختی می‌توان با او زندگی کرد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در منطق فرهنگ غربی همسایه جایگاهی ندارد، عنوان کرد: شما در جامعه غربی مشاهده می‌کنید که از حال همسایه خود آگاه نیستند اما در دین اسلام تاکید شده است که از حال همسایه‌ها باید آگاه شد و اگر نیاز به کمک داشتند باید به آن‌ها کمک کرد.

مرجع تقلید جهان تشیع خاطر نشان کرد: اگر از حال همسایه‌ها آگاه نباشیم دچار مشکلات فراوانی می‌شویم و از همین رو اسلام سفارش ویژه‌ای کرده است از احوال همسایه‌ها آگاه شویم.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه جامعه غربی و مادی یک جامعه تنها است، عنوان کرد: در زمانی که قصد خرید خانه‌ای دارید باید ابتدا بدانید همسایه‌های شما چه کسانی هستند و پس از آن تصمیم به خرید خانه بگیرید.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: همسایه‌های کشوری و ممالکی که با یکدیگر همسایه هستند باید از حال یکدیگر اطلاع پیدا کنند البته این در حالی است که برخی از افراد از کشورهای دور به کشورهای همسایه ایران سفر کرده‌اند و دید آنان را نسبت به ایران بد و ناپسند کرده‌اند.

مرجع تقلید جهان تشیع بیان کرد: کشورهای اسلامی در حال حاضر برای یکدیگر خط و نشان می‌کشند و با یکدیگر دشمن شده‌اند و همه رفتار‌ها به دلیل دید بدی است که از طریق کشورهای غربی باور کرده‌اند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: در مجله‌ای که اخیرا بر ضد شیعه منتشر می‌شود تاکید بر دفن اموات در مساجد دارند که دفن اموات در مساجد حرام است و ما بار‌ها بر این امر فتوا داده‌ایم و ما به کسی اجازه نداده‌ایم که اموات خود را در مساجد دفن کنند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه کشورهای غربی سعی دارند میان کشورهای اسلامی اختلاف بیندازند، اظهار کرد: متاسفانه کشورهای غربی در این امر نموفق شده‌اند از همین رو مسلمانان باید نسبت به اقدامات دشمنان آگاه و هوشیار باشند.

مرجع تقلید جهان تشیع افزود: میان تمدن غرب و اسلام تفاوت‌های وجود دارد به طور مثال آن‌ها به حجاب عقیده‌ای ندارند و آن را گناه نمی‌دانند و نسبت به یکدیگر هیچ مسئولیتی ندارند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه اسلام تاکید ویژه به مراقبت از یکدیگر داشته است، عنوان کرد: اسلام قائل به خشونت نیست و همیشه سعی داشته است از حال همه مسلمانان و مردم آگاه شود.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: برخی افراد تندرو در زمینه امر به معروف و نهی از منکر افراطی و تند رو رفتار می‌کنند که در این میان دشمنان سعی دارند زمینه امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه از بین ببرند و در این حال از رفتار افراطی‌ها و تندرو‌ها استفاده می‌کنند.

مرجع تقلید جهان تشیع خاطر نشان کرد: افراد تنها وظیفه موعظه دارند و برخورد با افراد تنها وظیفه مسئولان است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه ما از دولت حمایت می‌کنیم عنوان کرد: با توجه به اینکه از دولت حمایت می‌کنیم باید به دولت تذکر داد و این در حالی است که یکی از مسئولان گفته بود نباید مردم را به زور به بهشت روانه کرد و این حرف درست و منطقی است اما نباید درهای جهنم را به روی مردم باز کرد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: مردم دو گروه هستند که یک گروه نخبگان و خبرگان هستند که در همه حال مسیر خود را طی می‌کنند اما گروهی هستند که نیاز به راهنمایی و مراقبت دارند و از همین رو نمی‌توان این افراد را به حال خود‌‌ رها کرد.

مرجع تقلید جهان تشیع خاطر‌نشان کرد: برخی از مسئولان گفته بودند که باید ممیزی را از بین برد زیرا که خود مردم می‌توانند از ممیزی استفاده کنند اما باید حال باید بگوییم رسانه‌های غربی سعی دارند از سخنان این افراد استفاده کنند و فرهنگ غربی را در جامعه رواج دهند.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: مسائل انسانی برای ما بسیار مهم است و لازم است این تذکرات به مسئولان داده شود تا مراقب صحبت کردن خود باشند تا به رواج فساد در جامعه کمک نکنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری