کد خبر: 1644

اعتیاد بلای خانمان سوزی است که همچون اختاپوسی هراس آور بر زندگی بشری چنبره زده است.

به گزارش قم خبر،‌ اعتیاد بلای خانمان سوزی است که همچون اختاپوسی هراس آور بر زندگی بشری چنبره زده و قدرت اندیشه، پشتکار و سازندگی را در آنان به ویژه در جوانان از بین می برد و بنیان خانوادگی و اعتقاد دینی آنان را به نابودی می کشاند.

همچنین اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه‌‏هاى مختلف مى‌گـــــردد.

اما متاسفانه معضل مواد مخدردر ایران، سال‌هاست وجود دارد و با توجه به مبارزه‌ی پی‌گیرانه‌ یماموران مبارزه با مواد مخدر با این پدیده‌ ی نابودگر، هنوز نتوانسته‌ایم بر این معضل اجتماعی به طور كامل چيره شويم.

بنابراين، بی‌شک امروزه وظیفه‌ ی تبلیغ درباره‌ ی ضدارزش بودن اعتیاد و مواد مخدر، به رسانه‌ها محدود نمی‌شود، بلکه این امر باید در همه‌ ی سطوح اجتماعی اجرا گردد؛ این تبلیغات، باید از مدرسه و خانواده آغاز شود تا با معتاد و قاچاقچیان مواد مخدر و تبلیغاتی که انجام می‌دهند، مبارزه شود.

از سوی دیگر یکی از راهکارهای مؤثر در پیش گیری از اعتیاد، افزایش آگاهی خانواده ها است؛ زیرا یکی از علل اصلی اعتیاد و روی آوری به مواد مخدر، گسستگی خانواده و نظارت نداشتن این نهاد بر افراد است.

وظیفه دیگر خانواده، فراهم آوردن وسایل و زمینه های سرگرمی و فعالیت های سالم برای فرزندان است. سرگرمی های مبتذل مانند ویدیو و ماهواره، فساد اخلاقی را افزایش داده، زمینه اعتیاد و گرایش به مواد مخدر را مهیا می کنند.

سال‌روز تصويب سندC.M.O بالاخره در 26م ژوئن / 6م تيرماه، به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد. هر ساله  مراسم مربوط به اين روز با عنوان «مبارزه، ايثار و شهادت»، در ايران برگزار می ‌شود؛ تا شاید مرهمی باشد بر زخم های کهنه..

 در اين سند بيش از 35 مورد اقدام عملی همچون ارزيابی ميزان مصرف، پيشگيری از طريق آموزش، نقش رسانه‌ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه‌ی آنان، ريشه‌‌كنی مزارع غير مجاز خشخاش، نابودی شبكه‌های عمده‌ی قاچاق مواد مخدر، همكاری ‌های حقوقی كشورها و مانند اينها جای گرفته است.

متأسفانه گسترش دامنه‌ ی مصرف مواد مخدر در جامعه‌ ی امروزى، به حدى رسیده است كه حتی قشر متفكر و تحصيل‌كرده را نيز به سمت خود كشانده است.

با این اوصاف اعتیاد، پایان کار یک انسان نیست؛ زیرا ترک آن امری امکان پذیر است و با کمی همت از چنگال آن می توان رها شد. هر چند همت فرد، شرط لازم برای این کار است، ولی نباید فراموش کرد که اطرافیان نیز در این زمینه، وظیفه بسیار مهمی دارند.

هنگامی که اطرافیان به کمک معتاد می آیند، انگیزه و توانایی وی برای ترک چند برابر خواهد شد. برخورد خانواده، جامعه و مراکز بازپروری با معتاد در هنگام ترک، به عوامل ویژه ای بستگی دارد. توجه به ویژگی های جسمی و روانی معتاد و حفظ اصول کلی معالجه و ترک اعتیاد، اهمیت بسیاری دارد. بر این اساس، نباید معتاد را تحقیر و توهین کرد، بلکه باید دست وی را گرفت و با راهنمایی های فردی و جمعی، وی را از غرقاب هلاکت نجات بخشید

همچنین صاحب نظران و اندیشمندان متعهد، حل شدن معضل اعتیاد و پدیده مواد مخدر را به مبارزه ای فراگیر و پیوسته در ابعاد نظامی، انتظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیازمند می دانند.

در نتیجه یکی از راه های پیش گیری از اعتیاد، ایجاد محیط سالم روانی است؛ این مهم نیز تنها در پرتو گسترش آموزه های اخلاقی، عقیدتی و بهداشتی اسلام  انجام پذیر است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری