کد خبر: 1626

بهارستان نشینان در جلسه امروز طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات را به تصویب رساندند و یک هفته آینده برای سرکشی، به حوزه‌های انتخابیه خود رفتند.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، دویست‌وبیست‌ودومین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به‌‌ریاست حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس با حضور ۱۹۸ تن از وکلای ملت برگزار شد.

پیش از قرائت قرآن کریم، محمدحسین فرهنگی منشی هیئت رئیسه دستور کار امروز مجلس را بدین شرح اعلام کرد: تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات و علایم تجاری، گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درمورد رد طرح بازنشسته‌کردن کسانی که در سن بازنشستگی بوده و هنوز حق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر پرداخت می‌نمایند، بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده (۵) قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش، گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد طرح استفساریه ماده (۱۳۳) قانون مالیات‌های مستقیم، گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه الحاق جزیره هرمز به محدوده منطقه آزاد قشم و گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمورد طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی.

در ادامه جلسه علنی امروز آیاتی از قرآن کریم تلاوت و ترجمه آن قرائت شد و اسامی تأخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز از سوی هیئت‌ رئیسه قرائت شد؛ براین اساس محمدسعید اربابی، عبدالله تمیمی، محسن خانلری، احمد درویش‌پور، عبدالله سامری، ناصرصالحی‌نسب، محمدقسیم عثمانی، علی علیلو، سکینه عمرانی، سالار مرادی، سید شکرخدا موسوی، ابراهیم نکو، نمایندگان تأخیرکننده جلسه علنی صبح امروز مجلس بودند.

**ابوترابی‌فرد: استکبار جهانی با مدیریت آمریکا جنایت ترور مسئولان نظام در هفتم تیر را رقم زد

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی صبح امروز چهارشنبه طی سخنانی در نطق پیش از دستور اظهار داشت: هفتم تیر یادآور حادثه خونبار و هولناکی است که شجره طیبه انقلاب اسلامی را آبیاری و بارور کرد.

وی ادامه داد: استکبار جهانی با مدیریت آمریکای جهان‌خوار بعد از تجربه تلخ شکست به دست توانای خدای سبحان در صحرای طبس، کودتای نوژه، حمله نظامی مزدور بعثی نظام سلطه و استحکام و اقتدار نظام جمهوری اسلامی با تصویب قانون اساسی و شکل‌گیری مجلس شورای اسلامی به دست نیروهای اصیل انقلاب و سامان یافتن نیروهای نظامی و انتظامی کشور و حضور مقتدرانه حزب جمهوری اسلامی در صحنه سیاسی و طرد گروهک‌های تروریستی از سوی ملت بزرگ ایران دست به جنایتی هولناک زد.

نایب رئیس اول مجلس گفت: در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ دفتر حزب جمهوری اسلامی در حالی که جمعی از بلندپایه ترین و دلسوزترین مسئولان نظام، ستارگان پرفروغ آسمان ایران همانند آیت الله شهید سید محمد بهشتی رئیس دیوان عالی کشور و چهار وزیر متعهد، عالم و هوشمند دولت و ۱۲ معاون وزیر و حدود ۳۰ نماینده در آن جلسه حضور داشتند، با بغض منافقان منفجر شد و ۷۲ یار وفادار امام و انقلاب با ذکر خدا بر لب و بدن های پاره پاره به دیدار حق شتافتند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: در این حادثه، مردم انقلابی ایران در سراسر کشور مجالس عزاداری باشکوهی برگزار کردند و نفرت عمیق خود را از دشمنان انقلاب و اسلام به نمایش گذاشتند؛ تشییع پیکرهای پاک شهدای گلگون کفن حزب جمهوری اسلامی ایران به حضور مقتدرانه ملت ایران در رویارویی با استکبار و نفاق تبدیل شد و زمینه استحکام نظام جمهوری اسلامی ایران را فراهم آورد.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) در این حادثه جانسوز فرمودند «ملت ایران در این فاجعه بزرگ ۷۲ تن بیگناه به عدد شهدای کربلا تقدیم کرد»، رهبری معظم انقلاب اسلامی درباره این حادثه از زاویه‌ای اشاره کردند که «حادثه هفت تیر نشان داد که ضربه‌های سهمگین از این قبیل هم نمی‌تواند به استحکام بنای جمهوری اسلامی که به ایمان و حضور مردم تکیه کرده است، خللی وارد کند».

نایب رئیس اول مجلس با بیان اینکه حادثه هفتم تیر حادثه کوچکی نبود، تأکید کرد: چنین حادثه‌ای در هر نقطه دنیا کافی است برای فروریختن یک نظام؛ این همه اشخاص موثر، خوش فکر و مبارز به دست جنایت‌کاران تروریست در یک لحظه به لقای خدا بشتابند و نظام تحمل کند و آن را وسیله‌ای برای استحکام و اقتصاد خود قرار دهد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد در پایان یادآور شد: برای شهدای عالی‌قدر حادثه هفتم تیر به خصوص سیدشهیدان آیت‌الله سیدمحمد بهشتی و حدود ۳۰ نماینده متعهد ملت ایران که در این حادثه به لقای حق شتافتند، از خداوند منان علو درجات درخواست داریم و برای خانواده این شهدا و شهدای دفاع مقدس به‌خصوص شهدای خونین بال فاجعه هفتم تیر از خداوند سبحان صبر و استقامت و پاسداری از آرمان‌های شهدای عالیقدر را مسئلت می‌نماییم.

**اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات تا آبان‌ ۹۳ تمدید شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان، طرح یک‌ فوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری را مورد بررسی و تصویب قرار دادند.

مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری در تاریخ ۵ آبان‌ماه ۱۳۹۲ به پایان رسیده بود و در واقع از آن زمان تاکنون در این زمینه خلأ قانونی وجود داشت و امروز گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی برای تمدید مهلت اجرای آزمایشی این قانون در دستور کار مجلس قرار داشت.

در جریان بررسی این طرح، بسیاری از نمایندگان نسبت به تمدید مهلت این قانون اعتراض داشتند چرا که معتقد بودند اکنون قانونی وجود ندارد که مجلس بخواهد آن را تمدید کند البته حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس اول مجلس که ریاست صحن علنی را برعهده داشت، در پاسخ به این اعتراضات گفت: اگر در آیین‌نامه به طور شفاف آمده بود که پس از انقضای یک قانون، آن قانون دیگر قابل تمدید نیست، این بحث‌ها وارد بود، اما روال ما این است که برای برون‌رفت از این مشکل قوانینی که انقضای آنها فرارسیده مجددا تمدید کنیم.

**قاضی‌پور: خلأ قانونی باعث سرقت برخی اختراعات ایرانیان شده است

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری در تذکری با انتقاد از عدم ارائه لایحه از سوی دولت برای تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون مذکور، اظهار داشت: دولت حدود یک سال است که سر کار آمده و می‌توانست در این زمان برای این طرح یک لایحه ۳ فوریتی یا ۲ فوریتی بیاورد اما این کار را نکرد و به همین دلیل هم‌اکنون در این زمینه خلأ قانونی داریم.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و خانم افتخاری به خاطر اینکه خلأ قانونی نداشته باشیم و در سطح اختراعات رانت‌خواری و تخلف نشود، این طرح را ارائه کردند اما ما خودمان می‌دانیم که زمان اجرای این قانون به پایان رسیده و ما این بی‌قانونی را تایید می‌کنیم.

این نماینده مجلس در همین اساس تاکید کرد: متاسفانه در این زمان که خلأ قانونی داشتیم بسیاری از نخبگان ضربه دیدند و خارجی‌ها اختراع‌های نخبگان ایرانی را به سرقت بردند و به نام خود ثبت کردند.

در نهایت نمایندگان مجلس با ۱۴۱ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در صحن علنی، مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۳ بهمن ۱۳۸۶ را از زمان انقضای مهلت مذکور را به مدت یک سال تمدید کردند.

بنا براین مصوبه نمایندگان مجلس، مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری تا ۵ آبان ۱۳۹۳ تمدید شد.

**کامران: طرح مذکور بار مالی ندارد

در ادامه گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در خصوص رد طرح بازنشسته کردن کسانی که در سن بازنشستگی بوده و هنوز حق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را پرداخت می‌کنند در دستور کار جلسه قرار گرفت.

حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مخالفت با رد کلیات این طرح اظهار داشت: این طرح بار مالی ندارد چرا که افراد با پول خودشان و به اندازه سنواتی که حق بیمه پرداخت کرده‌اند، بازنشسته می‌شوند و اینکه دوستان می‌گویند حق بیمه پرداختی به آنها اندک است و درست نیست که آنها را بازنشسته کنیم، باید بگویم که این افراد در چادرها زندگی می‌کنند و در نیاوران زندگی نمی‌کنند که توقع بالایی داشته باشند و تصویب این طرح حداقل کاری است که برای قشر محروم و مستضعف انجام می‌دهیم.

احمدعلی مقیمی نماینده مردم بهشهر در موافقت با رد کلیات این طرح با بیان اینکه این طرح ضمانت اجرایی ندارد گفت: طرح بازنشسته کردن کسانی که در سن بازنشستگی هنوز حق بیمه اجتماعی عشایر و روستائیان را پرداخت می‌کنند مخالف ماده ۲۶ قانون برنامه پنجم و مواد ۲۹ و ۷۵ قانون اساسی است و شورای نگهبان نیز آن را رد می‌کند.

وی ادامه داد: با تصویب این طرح ۴ میلیون نفر از اقشار محروم را از خدمات صندوق بازنشستگی محروم می‌کنیم، چرا که شرط سنی برای بیمه‌گذاران تعیین شده است و آنها باید زیر ۵۰ سال سن داشته باشند.

**قادرمزی: کشاورزان را تنها موقع ارائه آمار شاغل محسوب می‌کنیم

حامد قادرمزی نماینده قروه و دهگلان در مخالفت با رد کلیات این طرح گفت: اقتصاد در ۳ بخش کشاورزی، صنعت و خدمات است که بخش خدمات بنا شده که بخش اصلی آن کشاورزی است و کشاورزان نیز همه در روستاها زندگی می‌کنند.

وی تصریح کرد: ما که مدام دم از حمایت از تولیدکنندگان می‌زنیم آیاکشاورزان تولید کننده هستند و یا خیر؟ روستاها امروز در معرض تخریب جمعیتی هستند و اکثر جمعیت آنها کشاورزند که با عدم حمایت از آنها احتمال این می‌رود که یک جمعیت فعال به یک قشر مصرف کننده تبدیل شوند.

نماینده قروه در مجلس اضافه کرد: در زمان ارائه آمار شاغلان، کشاورزان را نیز جزو افراد شاغل محسوب می‌کنیم اما برای حمایت کردن این قشر را مانند اقشار دیگر نمی‌بینیم.

علیرضا منادی نماینده مردم تبریز در موافقت با رد کلیات طرح بازنشسته کردن افرادی که در سن بازنشستگی حق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر پرداخت می‌کنند، گفت: به دو دلیل موافق رد این طرح هستم؛ یکی اینکه با این طرح ۴ میلیون نفر را از صندوق بازنشستگی محروم می‌کنیم و انصاف نیست که کشاورزان محروم شوند و دومین دلیل اینکه رقمی که می‌خواهیم به آنها بدهیم بسیار اندک است و زندگی آنها را نمی‌گذراند و اگر این دو مورد برطرف شود بنده مخالف رد این طرح هستم.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود نیز در مخالفت با رد کلیات این طرح با بیان اینکه دلایل کمیسیون برای رد طرح بازنشسته کردن افرادی که رد سن بازنشستگی حق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را پرداخت می‌کنند منطقی نیست، گفت: این طرح بار مالی ندارد و مغایر مواد ۲۵ و۲۶ قانون برنامه پنجم هم نیست.

پس از سخنان موافقان و مخالفان، محمدحسن ابوترابی‌فرد کلیات طرح را به رای وکلای ملت گذاشت که نمایندگان با ۱۴۱ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن به کلیات این طرح رای مثبت دادند.

**قاضی‌پور خواستار اعلام وصول طرح استیضاح وزیر نیرو شد

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان طی اخطاری با استناد به اصل ۸۹ قانون اساسی با انتقاد از عدم اعلام وصول طرح استیضاح وزیر نیرو خطاب به هیئت رئیسه، تأکید کرد: روز یک شنبه و روز سه شنبه در تذکری این موضوع را مطرح کردم و امروز هم مجددا تأکید می‌کنم که استیضاح وزیران حق نمایندگان مردم ایران است و جای سوال است که هیئت رئیسه با چه مبنایی هنوز طرح استیضاح وزیر نیرو را اعلام وصول نکرده است.

وی با تأکید بر اینکه همه نمایندگان طرح استیضاح وزیر نیرو را امضا کرده‌اند، گفت: نمایندگان استان اصفهان، آذربایجان، گیلان، مازندران، خوزستان، سیستان و بلوچستان و ... این طرح را امضا کردند و خواهان اعلام وصول آن از سوی هیئت رئیسه هستند چرا که اکنون نوبت آب است و آب حیات و ممات ماست. اما نمی‌دانیم چرا آب‌های ما به این میزان هدر می‌رود بنابراین باید وزیر نیرو در این زمینه پاسخگو باشد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: نمایندگانی که این استیضاح را امضا کرده‌اند دائم از من می پرسند که چرا استیضاح را پیگیری نمی‌کنم بنابراین از هیئت رئیسه می‌خواهم هم اکنون طرح استیضاح وزیر نیرو را اعلام وصول کند تا چیت چیان ده روز دیگر به مجلس بیاید و جواب ما را بدهد و اگر جواب درستی به ما داد نمایندگان تصمیم می‌گیرند و اگر جواب درستی به ما نداد ما وی را عزل می‌کنیم تا همه بدانند که احیای تالاب‌ها، دریاچه‌ها، محار رودخانه‌های مرزی خواست ماست و مجلس نباید این حق را از ما بگیرد.

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس که در غیاب علی لاریجانی و حجت الاسلام ابوترابی فرد ریاست صحن علنی را برعهده داشت، در پاسخ به این اخطار با مزاح گفت: گویا رئیس از ما مظلوم‌تر پیدا نکرده‌اید چرا که الآن همه یاد استیضاح‌های خود افتاده‌اند.
وی افزود: البته حق نمایندگان است که اگر خواستند وزیر را استیضاح کنند اما از شما می‌خواهیم که به هیئت رئیسه کمک کنید چرا که چند استیضاح به ما رسیده و دو تا سه تای دیگر نیز در راه است بنابراین از نمایندگان می‌خواهم این استیضاح را مجتمعا پیگیری کنند چرا که طبق آیین نامه می‌توان یک وزیر یا چند وزیر و یا همه دولت را استیضاح کنند.

نایب رئیس مجلس برهمین اساس گفت: ما حتما با وزار و نمایندگان خواهان استیضاح مذاکره می‌کنیم و اگر متقاضیان استیضاح وزرا قانع نشدند، وظیفه ماست که به وظیفه قانونی خود و سوگندی که خوردیم عمل کنیم.

**نادران: طرح استیضاح وزیر علوم با ۵۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پارلمان در تذکر آیین‌نامه‌ای اظهار داشت: بر اساس ماده ۲۲۳ آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی هیئت رئیسه مجلس موظف شده در اولین جلسه‌ای که استیضاح وزیری ارائه می‌شود آن را اعلام وصول کند.

وی ادامه داد: روز گذشته طرح استیضاح فرجی دانا وزیر علوم با ۵۰ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد اما آقای ابوترابی‌فرد اعلام وصول نکرد.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: لااقل امروز با توجه به اینکه یک روز از زمان طرح استیضاح گذشته است، استدعا می‌کنیم تقاضای استیضاح دوستان مورد اعتنا قرار گیرد و اعلام وصول شود و فرآیند خود را طی کند.

نادران افزود: طبیعتاً نمایندگان استیضاح کننده آمادگی دارند با وزیر علوم مذاکره کنند و حرف‌های وی را در جلسات غیرعلنی بشنوند، اما از حق خود درباره استیضاح وزیر به هیچ وجه کوتاه نمی‌آیند و بنده به عنوان یکی از امضا کنندگان طرح استیضاح تقاضا دارم، این استیضاح را اعلام وصول کنید تا فرآیند خود را طی کند.

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی که در غیاب علی لاریجانی و محمدحسن ابوترابی‌فرد ریاست صحن علنی را برای ساعاتی برعهده داشت، در پاسخ به تذکر نادران اظهار داشت: آقای ابوترابی‌فرد گفت که آقای نادران به بنده گفته این استیضاح فعلا دست شما باشد تا بنشینیم بحث کنیم و تصمیم‌گیری کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر دنبال این بحث هستیم و آقایان رفتند با ریاست مجلس صحبت کنند و ما دنبال این موضوع هستیم.

**نطق ۳۱ دقیقه‌ای ناطقان میان دستور

مهرداد بذرپاش عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه اسامی ناطقان میان دستور امروز مجلس را قرائت کرد؛ براین اساس محمد ابراهیم رضایی نماینده مردم خمین، هادی شوشتری نماینده مردم قوچان، رحمت‌الله نوروزی نماینده مردم علی‌آباد کتول، عوض حیدرپور شهرضایی نماینده مردم شهرضا و محمد مهدی برومندی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی به عنوان ناطقان امروز سخنرانی کردند.

**رضایی: داعش همانند مارهای جادوگران فرعونی هیبت ظاهری دارد

محمد ابراهیم رضایی نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور اظهار داشت: در خصوص فتنه داعش و حامیان گسترده جهانی اش که امروز مردم سوریه و عراق را به رنج بزرگی گرفتار کرده‌اند باید گفت این عناصر انگلیسی ساخته که امروز توسط آمریکا، اسرائیل و عربستان فربه شده‌اند و مورد حمایت حاکمان نادان ترکیه، اردن و قطر قرار دارند همانند مارهای جادوگران فرعونی هیبت ظاهری دارند.

وی ادامه داد: در برابر داعشیان باید صریح تصمیم گیری و قائله آنها را جمع کرد و به آنها نباید هیچ فرصتی داد تا هزینه ماندنشان برای جهان اسلام زیاد شود اما فرصت طلبانی که نغمه شوم تجزیه عراق را سر می‌دهند باید بدانند در دام فریب آمریکا گرفتار شده اند و مردم عراق به زودی پاسخ خیانت آنها را خواهند داد.

نماینده مردم خمین در مجلس افزود: از حاکمان کشور مسلمان همسایه ترکیه انتظار می‌رود پیش از این در رنج مردم سوریه و عراق با دشمنان اسلام همراهی نکرده و بدانند که قطعاً تاریخ این صفحات خیانت‌وار را ثبت و فراموش نخواهد کرد.

**شوشتری: سازمان همکاری اسلامی نسبت به رفع ظهور گروهک ترویستی داعش اقدام کند

هادی شوشتری نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با بیان اینکه ظهور گروهک ترویستی داعش در بخشی از جغرافیای جهان اسلام یکی از تهدیدها و خطرهای بزرگی است که رویاروی جهان اسلام قرار دارد، اظهار داشت: این گروهک تروریستی که دستش به خون هزاران انسان بی گناه آلوده است با هدف انحراف افکار عمومی جهان اسلام از اولویت اول مسلمین یعنی فلسطین و قدس شریف که آرمان همه آزادی خواهان جهان اسلام است چنین اقدامات وحشیانه‌ای انجام می‌دهند.

وی گفت: لازم است در عرصه دیپلماسی با فعال سازی مجامع و سازمان‌های بین المللی از جمله سازمان همکاری اسلامی نسبت به رفع این پدیده خطرناک اقدام کرد.

**حیدرپور: ملت ایران در راه حفظ عتبات عالیات آماده جان‌فشانی است

عوض حیدرپور شهرضایی نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در نطق میان دستور با اشاره به مشکلات بازنشستگان صنعت فولاد اظهار داشت: روزگار سختی بر بازنشستگان صنعت فولاد می‌گذرد و با وجودی که مسئله آنها و صندوق بازنشستگان فولاد قانونا حل شده است، هنوز فرآیندهای اجرایی آن تمام نشده و باز برای دریافت مستمری و حقوق خود همه ماهه در رنج و عذاب هستند. از وزیر کار می‌خواهیم مشکل را با عزم ملی و حرکت جهادی حل کند.

وی با اشاره به مشکلات کشور عراق افزود: ما معتقد هستیم که ملت بزرگ عراق با همتی که دارد و تحت زعامت مرجعیت دینی می‌تواند مشکل داعش را حل کند و آرامش را به کشور بازگرداند؛ اینجانب به نمایندگی از ملت ایران اعلام می‌کنم که این ملت، حمایت و پشتیبانی یکپارچه خود را از ملت عراق اعلام می‌کند و به حمایت از آنچه ملت عراق می‌خواهد را وظیفه خود می‌داند و در راه حفظ عراق و عتبات عالیات آماده جانفشانی است.

نماینده مردم شهرضا در مجلس در خصوص مذاکرات هسته‌ای گفت: بر این عقیده هستیم که تیم مذاکره کننده هسته‌ای ما فقط وظیفه مذاکره را برعهده دارد و براساس منویات مقام معظم رهبری و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و با رعایت اصول و خطوط قرمز هسته‌ای به دنبال تحقق بخشی به حقوق هسته‌ای ملت ایران است و به اعضای ۱+۵ توصیه می‌کنیم که دست از زیاده خواهی بردارند و توجه داشته باشند که تیم مذاکره کننده اجازه دارد فقط و فقط در خصوص موضوع هسته‌ای مذاکره کند ولاغیر.

حیدرپور گفت: آقای طیب نیا، مجلس شورای اسلامی معتقد است که یکی از ملزومات محقق کردن اقتصاد مقاومتی، اداره کشور با مالیات است؛ ملت بزرگ ایران هم پشتیبانی از سیستم مالیاتی کشور را وظیفه خود می‌داند لیکن آنچه سازمان امور مالیاتی انجام می‌دهد و رویه‌هایی که در پیش گرفته است، متناسب با شرایط موجود نیست. ارزیابی و چاره جویی لازم در این زمینه انجام شود.

وی ادامه داد: بازهم یادآوری می‌کنم که مالیات مسکن مهر که بارها مورد توجه قرار گرفته به سختی مورد پذیرش سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است لذا باید ترتیبی اتخاذ شود که مالیات مسکن مهر براساس آنچه خواست ملت، دولت و صاحبان مسکن مهر است، عملیاتی شود.

نماینده مردم شهرضا در پایان خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی، احساس می‌کنیم دستی در کار است که با برهم زدن نظم در امر اقتصادی و افزایش قیمت‌ها و برهم ریختن آرامش اقتصادی برای مردم اشکال ایجاد کند. بنابراین از شما می‌خواهیم که با دقت بیشتری مسائل مربوط به قیمت‌ها را به منظور کاهش فشار از دوش اقشار ضعیف پیگیری کنید.

** برومندی: انتخاب بشار اسد مشت محکمی بر دهان آمریکایی‌ها بود

محمدمهدی برومندی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور اظهار داشت: آمریکا بداند مردم عراق و سوریه اجازه نخواهند داد نقشه‌های شوم استکبار و صهیونیست‌ها در کشورشان عملی شود و انتخاب بشار اسد مشت محکمی بر دهان آمریکایی‌ها بود.

** سوال نماینده ارومیه از وزیر اقتصاد درباره بانکداری و بورس اعلام وصول شد

در ادامه مهرداد بذرپاش عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی از سوی هیئت رئیسه را قرائت کرد.

به گفته وی، لایحه تصویب کنوانسیون میناماتا در خصوص جیوه و لایحه تصویب اصلاحات اساسنامه کنوانسیون و آیین‌نامه‌های کلی فراهم‌آیی‌ها یا کنفرانس‌ها، مجامع یا جلسات اتحادیه بین‌المللی مخابرات طی فراهم‌آیی یا کنفرانس سران مختار را اعلام وصول شد.

این عضو هیئت رئیسه همچنین اعلام کرد که لایحه اجازه مشارکت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه صندوق بین‌المللی پول جهت کاهش فقر و ارتقای رشد و لایحه اصلاح قانون بیمه عمر و حوادث پرسنل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و نیروهای مسلح و سازمان‌های تابع و وابسته اعلام وصول می‌شود.

در این جلسه همچنین ضرغام صادقی دیگر عضو هیئت رئیسه اعلام کرد که سوال نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه که حاصل تجمیع ۳ سوال از وزیر اقتصاد و دارایی درباره عملکرد وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در حوزه بانکداری و بورس است، اعلام وصول می‌شود.

**لارگانی: به‌کارگیری فعالان فتنه ۸۸ در بیمه ایران را متوقف کنید

در ادامه تذکرات شفاهی نمایندگان در صحن علنی مجلس مطرح شد.

حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی به وزرای صنعت و کار اظهار داشت: یک بار برای همیشه مشکل بازنشستگان صنعت فولاد را حل کنید. اینها زندگی نمی‌کنند بلکه تلاش می‌کنند که زندگی کنند.

وی همچنین خطاب به رئیس مجلس درباره استیضاح وزیر نیرو و علوم گفت: نمایندگان جلسات زیادی در این خصوص گذاشتند و اگر می‌خواستند قانع شوند تابه حال قانع می‌شدند لذا درخواست می‌کنم آقای باهنر استیضاح نمایندگان را اعلام وصول کند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس در خصوص تقسیمات کشوری گفت: لازم است مجلس از قانونی که مصوب کرده است، دفاع کند. دولتی که ادعای قانونمندی می‌کند چرا بحث تقسیمات کشوری را اجرا نمی‌کند؟

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی در تذکری به وزیر اقتصاد گفت: کسانی که استعلامشان در نهاد امنیتی منفی بوده و در فتنه ۸۸ فعال بودند، چرا در بیمه ایران به کار گماردید؟ باید از این موضوع جلوگیری شود.

در ادامه منصوری آرانی نماینده مردم کاشان در تذکر شفاهی با اشاره به مشکلات این شهرستان اظهار داشت: شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل در منطقه کویری واقع شده‌اند و وضعیت این مناطق به گونه‌ای است که زمستان سرد و تابستان گرم است و تعرفه آب و برق شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل متأسفانه بر مبنای شهرستان های گرمسیری نیست در حالی که در استان قم که با کاشان همجوار است از تخفیف ویژه‌ای برخوردار است.

وی از وزیر نیرو درخواست کرد که تعرفه برق و آب کاشان همانند قم محاسبه شود.

در پایان زمانیان دهکردی نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی به وزیر راه و کار خواستار رسیدگی به وضعیت اسفبار مسکن مهر اقشار آسیب پذیر و بررسی دخل و تصرف برخی مسئولان در واگذاری مسکن مهر به افرادی که شرایط نداشتند شد.

وی در تذکر دیگری به وزیر صنعت گفت: وضعیت صنعت کشور بسیار نامناسب است و عدم برنامه ریزی، عدم رسیدگی به مشکلات تولید، عدم هماهنگی میان دستگاه های اداری برای حل مشکلات تولید و سرمایه گذاری و عدم کنترل بازار و بی توجهی به گرانی‌های اخیر مشکلاتی را بوجود آورده است. آقای وزیر صنعت چه کار می‌کنید؟ این چه وضعیتی است؟

همچنین حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری