کد خبر: 1581

قیمت حامل های انرژی در ترکیه در پی افزایش نگرانی ها نسبت به ادامه درگیری‌های موجود در عراق طی هفته های گذشته روند افزایشی را در پیش گرفته است.

به گزارش قم خبر و به نقل از فارس، بر همین اساس قیمت بنزین در آنکارا و ازمیر ترکیه از ۵.۰۳ لیر به ۵.۱۳ لیر افزایش یافته است که روندی صعودی را در دو هفته گذشته در پیش داشته است.

بنا به گزارش حریت، متوسط قیمت سوخت دیزل نیز از ۴.۳۸ لیر به ۴.۵ لیر در این کشور افزایش یافته است اما شهروندان آنکارا و ازمیر قیمتی بین ۴.۴۵ لیر تا ۴.۵۳ لیر را برای این حامل پرداخت می کنند.

قیمت حامل های انرژی در ترکیه شناور است به گونه ای که قیمت بنزین در هر جایگاه و موقعیت جغرافیایی بسته به مکان و شرکت توزیع کننده بنزین متغییر است.

طی روزهای گذشته و با حمله داعش به برخی شهرهای نفتی عراق، نگرانی هایی نسبت به ادامه واردات نفت از عراق به ترکیه در سطح این کشور بوجود آمده است.

در حال حاضر عراق بالغ بر ۳.۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند و بخش قابل توجهی از پالایشگاه های تولید کننده این میزان نفت، در شرایط آرام و عادی به فعالیت خود ادامه می دهند.

اما با حمله گروه تروریستی موسوم به داعش به بزرگترین پالایشگاه عراق با تولید روزانه بالغ بر ۳۰۰ هزار بشکه نفت، نگرانی ها نسبت به افزایش نیاز عراق به نفت برای تأمین نیاز خود از یک سو و واردات برخی مشتقات نفتی توسط این کشور از سوی دیگر، و همچنین خارج شدن کارمندان شرکت های نفتی خارجی فعال در عراق، نگرانی هایی را نسبت تأمین انرژی و امنیت آن در ترکیه بوجود آورده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری