کد خبر: 1570

گوزن زرد اروپایی در باغ فدک بروجرد لرستان تکثیر شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از واحدمرکزی خبر، مدیر سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بروجرد گفت: کارکنان این مجموعه با آماده کردن شرایط مناسب، موفق به تکثیر و تولید مثل گونه کمیاب گوزن زرد اروپایی شدند.

آقای برق دهنده با اشاره به اینکه در این زایمان دو گوزن متولد شدند، افزود: تکثیر این گونه گوزن در محیط باغ وحش بسیار مشکل است ولی کارکنان این مجموعه چندمین سال متوالی موفق به انجام این کار شدند.

وی گفت: هم اکنون۷۸ گونه انواع پرندگان و جانوران نادر در باغ پرندگان بروجرد نگهداری می شوند که بیشتر آنها از جمله طاووس، شتر مرغ، انواع مرغ و خروس، انواع طوطی و فنج ها در سال های اخیر تکثیر شده اند.

گوزن زرد اروپایی (Dama dama) نوعی گوزن است که نقطه‌های سفیدرنگی بر پشت و نوار سیاه‌رنگی روی دم خود دارد.

زیست‌گاه اصلی این گونه در ترکیه ، ایتالیا و بالکان بوده‌است، اما از هزاران سال پیش به نواحی دیگر اروپا راه یافته و در سده اخیر به حیات وحش مناطق دیگر دنیا هم معرفی شده‌است.

گوزن زرد اروپایی کمی از گوزن زرد ایرانی کوچک‌تر است، نرها که دارای شاخ هستند ۱۴۰تا ۱۶۰ سانتی‌متر طول و ۶۰ تا ۸۵ کیلوگرم وزن دارند.

برخی زیست‌شناسان گوزن زرد ایرانی (Dama mesopotamica) را زیرگونه‌ای از این حیوان به شمار می‌آورند اما برخی دیگر آن‌را گونه‌ای مستقل معرفی می‌کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری