کد خبر: 156

منابع نجومی از بروز پدیده عمود شدن خورشید بر کعبه مشرفه طی روزهای ۲۸ مه برابر با هفتم خرداد ماه و ۱۶ جولای برابر با ۲۶ خرداد ماه خبر دادند.

به گزارش قم خبر، مکه مکرمه روزهای ۲۸ مه و ۱۶ جولای شاهد پدیده عمود شدن خورشید (تعامد) خواهد بود.

خورشید در این روز‌ها بر مکه مکرمه عمود می‌شود به طوری که در دایره‌ای به عرض ۲۱/۴ در شمال خط استوا قرار می‌گیرد و نبود سایه هنگام ظهر در آن زمان از نتایج آن است به طوری که در آن روز‌ها، سایه‌ای برای کعبه مشرفه وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، در آن روز‌ها می‌توان جهت قبله را به دقت در تمام مناطق جهان هنگام ظهر مشخص کرد به طوری که خورشید بر کعبه عمود می‌شود و برای کسانی که در شمال مکه قرار دارند، سمت سایه خورشید هنگام ظهر در مکه در سمت مقابل قبله خواهد بود.

کره زمین طی گردش سالیانه خود به دور خورشید در خلال آن با زاویه ۵/۲۳ درجه منحرف می‌شود و در نتیجه خورشید در خط استوا طی روزهای ۲۱ مارس و ۲۳ سپتامبر و پس از آن به سمت جنوبی شبه جزیره عربستان در شهر عدن یمن در ۲۴ آوریل عمود می‌شود و به مسیر خود در شمال ادامه می‌دهد تا بر خط عرضی مکه در ۲۸ مه عمود شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، گفتنی است، در لحظه عمود شدن سایه هر جسمی زیر آن جسم به صورت مستقیم قرار گرفته و مساوی صفر است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری