کد خبر: 1547

گروه‌های رشد‌گرا نسخه‌های تعدیل دهه ۷۰ را تجویز می‌کنند

نماینده تهران در مجلس گفت: گروه‌های رشد‌گرا نسخه‌های تعدیل دهه ۷۰ را تجویز می‌کنند و شاهد مدیریت بخشی در دولت هستیم.

به گزارش قم خبر ، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در نطق میان‌ دستور خود در صحن علنی با تشکر از دولت به خاطر کاهش نرخ تورم در یک سال گذشته اظهار داشت: بارها به تیم اقتصادی دولت در مورد ناهماهنگی و عدم اتخاذ استراتژی مناسب برای برون‌رفت از شرایط کنونی اقتصادی تذکر داده‌ایم، اما توجهی نشده است.

وی با اشاره به اینکه هر اقتصادخوانده‌ای می‌داند که در برابر شوک بزرگ هدفمندی یارانه‌ها و یا تحریم‌ها، شکست‌های ساختاری در اقتصاد پدید می‌آید، افزود: تا پیش از به جریان افتادن روند طبیعی رونق اقتصادی و رفع شوک‌ها این دوره مبنای مقایسه قرار نمی‌گیرد.

نادران با یادآوری اینکه کشور در حالی که هنوز از شوک قیمتی سال ۹۱ بیرون نیامده بود، دچار شوک تحریم بانک مرکزی شد، خاطرنشان کرد: همین دو عامل برای نابودی اقتصاد یک کشور کافی است.

وی با قدردانی از دولت به خاطر کاهش تنش‌های سیاسی تصریح کرد: سیاست‌های انقباضی، کاهش تنش‌های سیاسی، روند نزول شاخص رشد قیمت‌ها را تقویت کرد.

نماینده مردم تهران فقدان استراتژی صنعتی و عدم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را نقطه مشترک میان دولت‌ها خواند و با اشاره به افزایش نقدینگی در سه ماهه دوم سال ۹۲ و نیز شکاف درآمد و هزینه خانوارها، گفت: مذاکرات هسته‌ای برای گشایش‌های خارجی پاشنه‌آشیل کشور ما شده و نمی‌دانیم اگر به نتیجه نرسد دولت برای خروج از شرایط رکود بدون تورم چه سیاست‌های حمایتی طراحی کرده است.

وی در بخش دیگری از نطق خود، از جمع‌های ناهمگون در دولت با همان حرف‌های تکراری در قبال سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سخن گفت و ادامه داد: گروه‌های رشد‌گرا نسخه‌های تعدیل دهه ۷۰ را تجویز می‌کنند و شاهد مدیریت بخشی در دولت هستیم.

نادران با تأکید بر ضرورت درک واحد از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به لزوم هم‌اندیشی مجلس و دولت در این باره اشاره کرد و گفت: بدون مشارکت همه مردم و نقشه راه جامع، راه به جایی نمی‌بریم.

وی از لزوم شفافیت در محیط کسب و کار و جلوگیری از رانت خواری‌ها و فساد دانه‌درشت‌ها و یقه‌سفیدها سخن گفت و ادامه داد:‌ اگر سهم یک واردکننده از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد افزایش یابد و اولویت‌ها به جای نیاز کشور بر اساس کشتی‌های روی آب این واردکننده طراحی شود توقع مبارزه با فساد در دولت قدری گزافه‌‌گویی است.

نماینده مردم تهران با ذکر این نکته که در حوزه فرهنگ جز پز لیبرالی اقدام ایجابی دیگری از سوی دولت نمی‌بینیم، اضافه کرد: صهیونیست‌ها با فروپاشاندن بنیان خانواده در غرب بر فرهنگ آن تسلط یافتند و امروز در کشور ما عده‌ای به دنبال بنیان‌های اجتماعی قرن بیستم در غرب هستند و من در این خصوص به وزرای ارتباطات و فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر جدی می‌دهم.

وی در بخش دیگری از نطق خود بیان داشت:‌ وقتی با عجله رئیس دانشگاه تهران را عزل کردند و فردای آن تیتر زدند رهبر رفت، امید آمد، احتمالا امروز نیز تیتر می‌زنند، امید رفت، نیلی آمد.

نادران با طرح این سوال که چرا وزیر قبل از کسب موافقت شورای انقلاب فرهنگی به نصب سرپرست برای دانشگاه تهران دست زد، بیان کرد: شاید وی تصور می‌کرد می‌تواند این شورا را منفعل کند.

وی با یادآوری اینکه ساختارشکنان در دولت جدید به محیط‌های دانشگاهی دل خوش کرده‌اند، گفت: کأن‌لم‌یکن کردن مصوبات دولت قبل و بلاتکلیف کردن هزاران دانشجو و استاد به مصلحت وزیر نیست و اخطار می‌کنم که اگر این افراط‌گرایی‌ها ادامه یابد و انتصابات مسئله‌دار تداوم داشته باشد واکنش مناسبی در مجلس به دنبال خواهد داشت.
منبع: فارس

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری