کد خبر: 1522

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه نقد گذشته لازم است ولی مچ گیری‌ها زمان را از ما می‌گیرد، گفت: سفرهای استانی‌ام با هدف سیاسی نیست.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با اساتید دانشگاه یزد و در نشست  اعضای انجمن اسلامی استادان که به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد با تأکید بر نگاه کلان کشور در استفاده هرچه بهتر از توانمندی‌های نخبگان گفت: تنها راه ارتقای شاخص‌ها و بهبود کیفیت، توجه به نیروی انسانی نخبه کشور است.

 
وی با دفاع از تجاری سازی تحقیقات، ایجاد "منطقه آزاد علم و فنآوری" را بهترین راهکار برای شناسایی نخبگان کشور و استفاده بهینه از توانمندی‌های ارزنده آنان توصیف کرد.

 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته برای راه‌اندازی منطقه آزاد علم و فناوری در دو استان یزد و سمنان اضافه کرد: استان یزد در این منطقه ویژه دیده شده است چراکه دارای توانمندی است و پیشرفت سریع دانشگاهی به ویژه رشته‌های پزشکی در این استان نشان دهنده توانمندی و ظرفیت بالای استان یزد است و با توسعه خوبی که دانشگاه‌های استان یزد داشته‌اند و نیروهای برجسته و کیفی که در اختیار دارند باید در تبدیل علم به ثروت ملی تلاش کنند.

 
وی با اشاره به اینکه شرایط جدید کشور توقعات و سرمایه‌های اجتماعی جدید را خلق کرده است،گفت: دولت و نخبگان وظیفه دارند این سرمایه جدید که ایجاد شده است را حفظ کنند، نقد گذشته لازم است ولی مچ گیری‌ها می‌تواند زمان را از ما بگیرد و نتیجه‌ای در بر نداشته باشد لذا باید با نگاه به آینده حرکت کنیم، ضمن اینکه اختلاف نظر برای پیشرفت لازم است به شرطی که اصول را رها نکنیم، دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا هم در تاکتیک‌ها با یکدیگر اختلاف نظر دارند و نه در اصول و اعتقاد، نباید فراموش کرد که انقلاب با دو بعد جمهوریت و اسلامیت به پیروزی رسید و باید همیشه این روند حفظ شود.

 
 عارف اظهار داشت: سفرهای استانی که تاکنون انجام داده‌ام با هدف سیاسی نبوده است و این جلسه نیز یک جلسه دانشگاهی خواهد بود و در همه دانشگاه‌ها که تاکنون حضور داشتم مشاهده می‌شود دغدغه‌های دانشگاهی عمدتا یکسان است لذا برای مواردی همچون آزمون دکترا و آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به زودی تصمیمات سامان دهنده‌ای  اتخاذ خواهد شد.

 
وی از نیروی انسانی به عنوان مزیت اصلی کشور یاد کرد و گفت: به اشتباه فکر می شد مزیت کشور ما نفت است در حالی که ارزش روز کلیه ظرفیت های زیر زمینی کشور 3 میلیارد بشکه نفت است که از تولید ناخالص برخی کشورها کمتر است و این به‌خوبی نشانگر آن است که ما از مزیت اصلی که نیروی انسانی است غافل بودیم، سند چشم انداز هم مبتنی بر همین نگاه و بر اساس توسعه علم و فناوری شکل گرفت و الان چیزی که به عنوان چالش می تواند مطرح شود وضعیت تولید مقالات ISI در کشور است که با افزایش کمی و رکود کیفی مواجه است. باید در نظر داشت که این افزایش آمار در تولید مقالات علمی چقدر از واردات را کاهش داده است؟ چقدر از آن باعث افزایش صادرات و افزایش ثروت ملی شده است؟ که به نظر می رسد روند، روند مطلوبی نبوده است.

 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در یک بازه زمانی نیاز به افزایش کمی تعداد مقالات بود و برنامه ریزی‌ها هم در همین راستا انجام شد ولی به خوبی مهار نشد و امروز کیفیت مقالات ما نگران کننده است. با این حال جهت‌گیری‌ها به سمت توسعه علم و فناوری تغییر کرده و در صورتی که با این جهت‌گیری به پیش برویم شاخص‌های اقتصادی ما نیز تعدیل خواهند شد.

 
وی در خاتمه افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، نشاط اجتماعی به جامعه برگشت و برای اینکه این فضا حفظ شود و ارتقا پیدا کند باید تلاش کنیم و همت ما در بنیاد غیر سیاسی امید هم همین موضوع است و دانشگاه‌ها هم باید بدانند که توسعه علم در فضای بسته ممکن نیست، به همفکری نیاز دارد و ممکن است آرای مخالف هم وجود داشته باشد لذا باید با ایجاد محیطی امن از خودسانسوری پرهیز شود و استقلال به دانشگاه‌ها برگردد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری