کد خبر: 1520

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران با تشریح جزئیات راه اندازی ۱۴ واحد جدید نیروگاهی، اعلام کرد: با بهره برداری از این واحدهای نیروگاهی ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۲ هزار مگاوات رسید.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، مجید صالحي درباره آخرین وضعیت تکمیل و بهره برداری از نیروگاه های برق نیمه تمام با فرا رسیدن فصل تابستان و اوج گیری مصرف برق در کشور، گفت: سال جاری ۱۴ واحد نیروگاهی با ظرفیت تولید ۲ هزار و ۱۵۶ مگاوات در مدار بهره بردایر قرار می گیرد.


مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران با اعلام اینکه از مجموع ۱۴ واحد تاکنون ۱۰ واحد نیروگاهی راه اندازی و به شبکه برق کشور سنکرون شده است، اظهار داشت: به زودی چهار واحد جدید نیروگاهی دیگر هم به شبکه برق کشور متصل خواهند شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در کنار احداث نیروگاه ها، ساخت پست‌هاي فشار قوي (۲۳۰ و ۴۰۰ كيلوولت) و فیبرنوری برق کشور هم به پایان رسیده است، تصریح کرد: از مجموع نیروگاه‌های راه اندازی شده جدید برق کشور ۵ واحد دولتي به ظرفيت ۸۰۸ مگاوات و ۵ واحد خصوصي به ظرفيت ۸۰۰ مگاوات است.

صالحي ۴ واحد باقيمانده را شامل ۳ واحد حرارتي خصوصي و يك واحد حرارتي دولتي در دست ساخت بوده که تا چند هفته اینده به شبکه برق کشور متصل خواهند شد، افزود: بر این اساس واحد دوم نيروگاه دولتي گنو (هرمزگان) حدود يكماه ديگر با شبكه برق كشور سنكرون شود و ۲ واحد از ۳ واحد نيروگاه حرارتي خصوصي نيز تا اوايل مرداد آينده به بهره برداري مي رسد.

وی ۴ واحد باقيمانده را شامل يك واحد گازي گنو با ۱۶۲ مگاوات (دولتي)، ۲ واحد گازي در چادرملو هر يك با ۱۶۲ مگاوات ظرفيت (خصوصي) و يك واحد بخش بخار نيروگاه چرخه تركيبي گناوه با ۱۶۰ مگاوات ظرفيت (خصوصي) برشمرد و یادآور شد: واحد اول نيروگاه گنو هفته قبل با ۱۶۲ مگاوات ظرفيت با شبكه برق كشور سنكرون شد و همزمان ايستگاه گاز اين واحد به ظرفيت ۱۰۰ مترمكعب به بهره برداري رسيد.

مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران با اشاره به استفاده حداکثری از توان سازندگان و پیمانکاران ایرانی در احداث این ۱۴ واحد نیروگاهی، تبیین کرد: ۹۰ درصد تجهيزات این واحدهای نیروگاهی توسط سازندگان داخلی تامین و تجهیز شده است.

به گفته یان مقام مسئول در حال حاضر در بخش خطوط و تجهيزات پست‌هاي برق نزديك به ۱۰۰ درصد تجهيزات ساخت داخل است و چنانچه مسايل اقتصاد صنعت برق برطرف و نقدينگي آن تامين شود، قطعاً پروژه‌هاي بيشتري در كوتاه ترين زمان به بهره برداري مي‌رسد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری