کد خبر: 14316

ایده راه اندازی هایپرلوپ که تا چندی قبل تنها در ذهن الون ماسک سرمایه گذار مشهور دنیای فناوری بود، این روزها یک گام به واقعیت نزدیک شده است.

به گزارش قم خبر، فارس به نقل از ان بی سی نیوز خبر داد، وی برای عملی کردن فناوری حمل و نقل هایپرلوپ قراردادی را با یک توسعه دهنده سیستم های حمل ونقل در مرکز کالیفرنیا منعقد کرده تا یک خط هایپرلوپ به طول ۵ مایل در یکی از بخش های این ایالت تاسیس شود.


قرار است با راه اندازی این خط توسط مدیر شرکت‌های ‌Space X و تسلا موتورز جنبه های مختلف فناوری هایپرلوپ مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود آیا استفاده از این روش برای حمل و نقل سریع مسافران امنیت آنها را به خطر می اندازد یا خیر.

از جمله مزایای هایپرلوپ می توان به عدم آلوده کردن محیط زیست، عدم تصادف، سرعتی دو برابر هواپیماهای جت معمولی، کم مصرف بودن و ... اشاره کرد. به این منظور تیوب ها یا لوله هایی در بالا یا زیرزمین احداث شده و در درون آنها قطارهایی با سرعت حدود ۱۰۰۰کیلومتر بدون اصطکاک با زمین یا ریل و بر روی لایه‌ای از هوا با کمک تعلیق نیروی الکترومغناطیسی حرکت می کنند.

همچنین در طول محفظه‌ها موتورهای القایی خطی تعبیه شده است که تا سرعت را در هر مقطع به‌اندازه ی مطلوب افزایش یا کاهش دهد. البته فراهم کردن تیوب خلاء کار دشواری است و کافی است که نشتی کوچکی صورت بگیرد تا کل سیستم از کار بیفتد.

با استفاده از این شیوه می توان در عرضه تنها نیم ساعت از لس آنجلس به سان فرانسسکو رفت. البته باید توجه داشت استفاده از این شیوه ارتباطی منجر به آلودگی صوتی قابل توجهی شده و اجرای آن به صرف بیش از ۷۰ میلیارد دلار هزینه نیاز دارد.

قرار است ساخت خط آزمایشی هایپرلوپ از سال آینده میلادی آغاز شود و تا سال ۲۰۱۹ تکمیل شود. ساخت این خط ۵ مایلی به تنهایی ۱۰۰ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری