معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تشريح برنامه هاي طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت گفت: عدالت در سلامت از مهمترين برنامه هاي طرح تحول نظام سلامت است.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، دكتر علي اكبر سياری در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در تهران، اظهارداشت: در طرح تحول نظام سلامت سيستم شبكه بهداشت روستايي و شهري ارتقاء يافته و با برنامه هاي جامع تري در كشور اجرا مي شود .


وی افزود: برنامه پزشك خانواده نيز باتوجه به تجاربي كه در دو استان فارس و مازندران بدست آورده است پس از اصلاح زيرساختها و آسيب شناسي، در ۳ استان سيستان و بلوچستان، چهار محال و بختياري و خوزستان به صورت گام به گام با حمايت دولت در كشور اجرا مي شود.

سياري با اشاره به دستاورد هاي طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت گفت: كاهش مرگ نابهنگام مردم، افزايش اميد به زندگي، كاهش ابتلا به بيماری‌ها، توانمند سازي مردم، كنترل عوامل خطر، كنترل عوامل اجتماعي موثر بر سلامت، عدالت در سلامت و حفاظت مالي از برنامه هاي كوتاه مدت طرح تحول سلامت در كشور است.

معاون وزیر بهداشت، طراحي مدلي جديد براي مراقبت فعال از بيماريهاي مزمن براي كنترل عوامل خطر را ضروري دانست و ادامه داد: با توانمند كردن مردم و همكاريهاي بين بخشي مي توان عوامل خطر مانند، رژيم غذايي نامطلوب، فشار خون، اضافه وزن و چاقي را كاهش داد.

وي افزود: ۳ راهبرد كلي براي كنترل عوامل خطر در نظر گرفته ايم كه اصلاح سيستم ، توانمند ساختن مردم از طريق خود مراقبتي و آموزش اقشار مختلف جامعه و همكاري هاي بين بخشي از جمله اين راهبرد هاست.

معاون وزیر بهداشت، اصلاح مديريت ، تامين نيروي انساني ، آموزش ، نظارت و ارائه بسته خدمتي، منابع مالي و استفاده بهينه از منابع مالي را از برنامه هاي در دستور كار وزارت بهداشت برشمرد و گفت: با تامين منابع مالي مي توانيم شاخصها را ارتقاء دهيم .

وی افزود: تامين ۷۵۰۰ پزشك و ماما، تامين دارو تجهيزات پزشكي ، رسيدگي به مشكلات حاشيه كلانشهرها، برنامه استقرار شبكه جامع همگاني با مديريت شبكه از اقداماتي است كه بزودي در كشور اجرا مي شود .

سياري با تاكيد بر اينكه اولويت ما در برنامه پزشك خانواده در دو استان فارس و مازندران است، گفت : با اجراي برنامه پزشك خانواده مي توانيم تحول بزرگي را از نظر مشكل بيكاري در حوزه بهداشت و درمان حل كنيم و به حمايت همه سازمانها ي مرتبط با اين حوزه مانند آموزش و پرورش ، نيروي انتظامي ، استانداران ، فرمانداران و ائمه جماعات نياز داريم .

وی با بيان اينكه ۸ برنامه پشتيباني براي اجراي برنامه پزشك خانواده داريم، افزود: مديريت، آموزش كاركنان، پايش ارزشيابي ، تكميل و تجهيز شبكه ، تكميل نظام اطلاعات و ارتباط با مراكز پژوهشي و آموزشي و ارائه بسته خدمتي و نظام پرداخت از مهمترين برنامه هاي معاونت بهداشت است .

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری