کد خبر: 1399

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور عنوان کرد

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور با اشاره به اهمیت روانشناسی در زندگی گفت: روانشناسی اسلامی نقش موثری در سلامت و موفقیت افراد دارد.

به گزارش قم خبر و به نقل از فارس، عباسعلی اللهیاری شب گذشته در دهمین مجمع عمومی انجمن روانشناسی اسلامی و ششمین انتخابات هیئت مدیره انجمن روانشناسی اسلامی که با حضور پژوهشگران و روانشناسان در سالن همایش انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد به فعالیت و نحوه شکل‌گیری این سازمان اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی مهم‌ترین اساس برای تشکیل این نظام را اخلاق حرفه‌ای مشاوران و توجه به دیانت مردم برشمرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه سازمان روانشناسی باید به یک مرجع علمی تبدیل شود، ادامه داد: این نظام باید نیازمندی‌های روانشناسی کشور را برطرف کند و تخلفات را مورد بررسی قرار دهد.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور افزود: شورای مرکزی روانشناسی و مشاوره نقش پارلمانی در کشور دارد.

اللهیاری با اشاره به اینکه همه گروه‌های روانشناسی و مشاوره کشور به نوعی از هیئت‌ها و گروه‌های تخصصی سازمان هستند، عنوان کرد: همه انجمن‌های موجود روانشناسی در کشور می‌توانند دستورالعمل بدهند و پس از آن موضوع در دبیرخانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور دارای شمولیت است و همه رشته‌ها از اهمیت برخوردارند؛ به همان میزان که روانشناسی سیاسی دارای اهمیت است روانشناسی بالینی نیز جایگاه خود را دارد.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور سلامت روان‌شناختی، اجتماعی، معنوی و جسمانی را محورهای سلامت عنوان کرد و گفت: زمانی فرد سالم است که در این موارد مشکلی نداشته باشد.

اللهیاری تصریح کرد: سلامت روان‌شناختی به معنای سلامت عواطف و رفتار است و کارگزار آن نیز روانشناسان و مشاوران هستند و گاهی نیز فرد از خلاء معنوی رنج می‌برد که متولی آن نیز روحانیون و علما هستند.

وی به سیاست‌های رهبری در زمینه سلامت اشاره کرد و گفت: رشد همه جانبه شخصیت، ارتقای شاخص‌های سلامت روانی، احصای شاخص‌های سلامت روان، پیوست سلامت روان برای پروژه‌های عمده کشور و ... از جمله محورهای مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی به شمار می‌روند.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور با بیان اینکه این انجمن می‌تواند نقطه امیدی برای پیشرفت باشد، تصریح کرد: اسلام به عنوان دینی کامل است که حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

اللهیاری به ترس مردم از جهانی شدن اشاره کرد و ادامه داد: یکی از دلایلی که همواره از جهانی شدن می‌ترسیم رفتار و اعمال خودمان است؛ زمانی که فرهنگ آمریکایی تبلیغ شود همگان این فرهنگ را می‌پذیرند.

وی به روانشناسی اسلامی اشاره کرد و افزود: روانشناسی اسلامی دارای آموزه‌هایی است که حرفی برای گفتن دارد و همه مردم از مسلمانان گرفته تا غیرمسلمان به آن نیاز دارند و پذیرای آن هستند.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور به اهمیت روان‌شناسی در دنیا اشاره کرد و گفت: این موضوع به قدری مهم است که می‌تواند فرد را در دستیابی به اهداف و موفقیت حمایت کند.

اللهیاری با بیان جایگاه روان‌شناسی اسلامی در زندگی تاکید کرد: امیدواریم این موضوع ارتقا پیدا کند و پشتوانه‌ای برای فعالیت‌های افراد شود.

وی به برداشت‌های منفی برخی خانواده‌ها نسبت به روان‌شناسی اشاره کرد و گفت: بعضی خانواده‌ها دیدی منفی به این امر دارند و به راحتی از فضاهای غربی تاثیر می‌پذیرند.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور به نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه اهمیت مراجعه به مشاوره اشاره کرد و ادامه داد: ایشان مراجعه به روانشناس را همانند مراجعه به پزشک می‌دانند و معتقدند مشاوران امانتدار و رازدار مردم هستند.

اللهیاری ارتقای دانش روانشناسی و مشاوره را یکی از اهداف سازمان روان‌شناسی و مشاوره کل کشور دانست و تصریح کرد: با توجه به اهمیت این سازمان مسئولان و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به این امر توجه دارند.

وی به تحول محتوایی اشاره کرد و گفت: آنچه اهمیت دارد تحول محتوایی است باید در صدد تغییر محتوا و تفکر اساتید باشیم چراکه با تغییر در عناوین و شکل و ظاهر پیشرفتی محقق نمی‌شود.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کل کشور با اشاره به اهمیت مشکلات روحی و روانی یادآور شد: تاکنون موفق به رفع برخی مشکلات از جمله جنگ، تهاجم فرهنگی و حصر اقتصادی شدیم اما اگر مشکلات روحی روانی را برطرف نکنیم باید منتظر تهدیدهایی از درون خانواده و افراد باشیم.

اللهیاری خاطرنشان کرد: در صورت عدم مهار مشکلات روانی مردم به دنبال رمال، جادوگر و یا روانشناسی غربی می‌روند به همین منظور باید با راه‌کارهای روانشناسی اسلامی فضا را تغییر دهیم و با اصولی اساسی به سمت موفقیت پیش برویم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری