کد خبر: 1363

بازار خودرو کشور این هفته را با نوسان نسبی قیمت‌ها پشت سر گذاشت و برخی خودروها ارزان شدند و برخی نیز گرانی دوباره‌ای را تجربه کردند.

 

به گزارش قم خبر و به نقل از دنیای اقتصاد، آن طور که فعالان بازار می‌گویند، خودروهای دارای تیراژ مناسب، با افت قیمت در هفته جاری روبه‌رو شدند؛ اما مونتاژی‌هایی مانند مگان که تولیدشان متوقف شده، باز هم افزایش قیمت را به خود دیدند. به گفته آنها، بازار در طول ماه رمضان با رکودی نسبی مواجه خواهد بود و پس از آن به احتمال زیاد خریدوفروش خودرو رونق خواهد گرفت. این وسط البته نهایی شدن تکلیف قیمت‌گذاری خودرو نیز اثر خاص خود را بر بازار خواهد داشت و اصلا یکی از دلایل رکود بازار، همین مشخص نبودن قیمت‌ها است.


این در شرایطی است که با وجود اعلام قیمت جدید خودروها از سوی شورای رقابت، خودروسازان هنوز قیمت‌های اعلامی را نپذیرفته و اعلام کرده‌اند که خود باید نسبت به تعیین نرخ محصولات شان اقدام کنند. در تازه‌ترین دستورالعمل شورای رقابت، قیمت رسمی خودروهای داخلی بین ۴۹/۳ تا ۹/۶ افزایش یافت تا خودروسازان تا حدی به خواسته خود برسند، اما گویا آنها این افزایش قیمت را کم دانسته و به‌دنبال ارقام بالاتری هستند. به اعتقاد کارشناسان، مشخص نشدن تکلیف قیمت رسمی خودروها اثری مستقیم بر بازار دارد؛ زیرا بسیاری از مشتریان منتظر اعلام نهایی قیمت‌ها هستند و می‌خواهند بدانند در نهایت خرید خودرو از بازار به نفع شان است یا خرید از نمایندگی‌های فروش؟

از آن سو البته خودروسازان نیز تاکید می‌کنند که در صورت افزایش نرخ رسمی قیمت ها، فاصله بازار و کارخانه خودروها کاهش می‌یابد و این موضوع در نهایت به نفع مشتریان تمام خواهد شد، هرچند آنها (مشتریان) به هیچ وجه راضی به افزایش قیمت خودرو نیستند و آن را ظلمی آشکار به خود می‌دانند.

مگان، یک گام تا ۱۰۰ میلیون
اما چرخی در بازار بزنیم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی در هفته جاری چه افت و خیزی داشته و کدام خودروها گران شده‌اند و کدام ارزان؟

آن‌طورکه نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، این هفته مگان یک گام دیگر به ۱۰۰ میلیون تومان نزدیک شد تا توقف تولید آن در دو ماه نخست امسال، بیشتر و بیشتر به چشم بیاید.قیمت مگان هفته گذشته به ۹۷ میلیون تومان رسیده