کد خبر: 1337

وزیر اطلاعات در قم:

وزیر اطلاعات در مراسم رونمایی از کتاب آیت الله فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک گفت: ویژگی بارز آیت الله فاضل لنکرانی ایستادگی در مقابل انحراف بود.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنيم، حجت الاسلام والملسمین سید محمد علوی دقایقی پیش در مراسم رونمایی از کتاب آیت الله فاضل لنرکرانی به روایت اسناد ساواک که در مرکز فقهی ائمه اطهار برگزار شد با اشاره به اینکه شرکت در این مجالس برای من بسیار ارزشمند است اظهار کرد: از همکاران خودم در وزارت اطالاعات تقدیر می کنم زیرا این کتاب دارای اسناد بسیار پراکنده و ارزشمندی است.

وی با اشاره به اینکه این کتاب نمادی از احساس مسئولیت است خاطرنشان کرد: این کتاب می تواند گوشه ای شخصیت مبارزاتی ایشان را نشان دهد و بر همین اساس این اسناد از درجه امنیتی بسیار بالایی برخوردار بودند.

وزیراطلاعات به شخصیت برجسته آیت الله فاضل لنکرانی اشاره کرد و افزود: در مقابله با انحراف آیت الله فاضل لنکرانی سرامد بود و تمام تلاش خود را در این مسیر به کار برد.

علوی با اشاره به اینکه هرجا مردم زیر پرچم روحانیت کرده اند موفق شده اند خاطرنشان کرد: علما توانسته اند نقش بسیار بارزی را در انقلاب اسلامی داشته باشند

وزیر اطلاعات مبارزات زمانی در قبل از انقلاب معنا پیدا می کرد که همه در مسیر علما حرکت می کردند تصریح کرد: علما خطر را به جان خریدند و در مسیر اسلام ذره ای کوتاه نیامدند که نمونه بارز آن تحریم تنباکو است.

وی با اشاره به اینکه زمانی که شیخ فضل الله نوری زمانی که در مقابل شاه ایستادگی کرد علمای دیگر از وی حمایت کردند تصریح کرد: بسیاری از علما حاظر شدند تن به دار بدهند اما تن به ذلت ندهند و این موضوعی است که ما نباید از آن غفلت کنیم.

علوی گفت: بسیاری به علما می گفتند بیایید پرچم کشور روس را روی منزل خود نصب کنید و در آن زمان دیگر روس ها به شما کاری ندارند، این در حالی است که علما به هیچ عنوان زیر بار ذلت نرفتند و در مقابل تمامی ستم ها ایستادگی کردند.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه همانطور که رشادت های جوانان ما در جنگ تحمیلی بارز است رشادت های علما در قبل از انقلاب نیز نباید فراموش شود تصریح کرد: همین علما اجازه ندادند که وجبی از خاک کشور به بیگانه ها داده شود.

وی با اشاره به اینکه ارتباط بسیار زیاد آیت الله فاضل لنکرانی با حضرت امام(ره) غیر قابل انکار است تصریح کرد: یک جوانی که در حوزه های علمیه دارای جایگاهی بسیار بالا بود به صورتی که در جلسات بحث و مباحثه وی افراد بسیار زیادی شرکت می کردند و زمانی که علمایی از کشورهای دیگر به ایران سفر می کردند و جلسات بحث و گفت و گو این عالم ربانی را می دیدند به مقام او غبطه می خوردند.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه افرادی بودند که مسیر مبارزه را انتخاب کرده بودند و درس را تعطیل کرده بودند خاطرنشان کرد: آیت الله فاضل لنکرانی از جمله افرادی بود که به هیچ وجه درس و مباحثه را تعطیل نکرده بود و در کنار درس به مبارزات سیاسی خود می پرداخت.

علوی گفت: آیت الله فاضل لنکرانی نقش بسیار مهمی در انقلاب دارند و این موضوع با بررسی شاگردان ایشان به خوبی فهمیده می شود.

وی به سخنانی از مرحوم شیخ هادی فضلی در مورد آیت الله فاضل لنکرانی اشاره کرد و افزود: علمای عراق در بین شاگردان خود از کتب آیت الله فاضل یاد می کردند و علی الخصوص شرح ایشان بر تحریرالوسیله امام را اثری ارزشمند می دانستند.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه بحث فقه و کفایه توسط ایشا نجامعیت علمی بسیار زیادی پیدا کرد خاطرنشان کرد: نظارت امام(ره) سرشار از نورانیت بود و شاگرد موفق ایشان آیت الله فاضل لنکرانی بسیار زیبا این ابعاد را موشکافی کرد.

حجت الاسلام علوی به موضوع بحث الفاظ در دیدگاه آیت الله فاضل لنکرانی پرداخت و افزود: ایشان موضوعات بسیار جدیدی را وارد عرصه های علمی کرد و در باب قاعده لاضرری که حضرت امام(ره) آن را شرح و بسط می دهد سخنان بسیار ارزشمندی دارد.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه نظرات آیت الله خویی به بهترین شکل ممکن توسط آیت الله فاضل لنکرانی شرح داده شده است اظهار کرد: این ویژگی ها در کنار هم سبب شکل گیری یک شخصیت قابل ستایش شده است.

وی عنوان کرد: در اوایل انقلاب آیت الله فاضل لنکرانی به من گفت به سراغ درس برو و بیشتر سعی کن در حوزه های علمیه در قسمت علمی موفق باشی و خود را وارد سیاست نکن، اما وقتی که یک سری تحرکات را در مجلس سوم مشاهده کردند به من گفت که در مجلس شورای اسلامی کاندید شوم.

وزیر اطلاعات گفت: آیت الله فاضل لنکرانی به همه می گفتند باید از رهبری آیت الله خامنه ای حمایت کنید زیرا ایشان در مسیر درستی گام بر می دارند و بر اساس همین حساسیت هایی که به روی نظام اسلامی داشتند به من تاکید کردند که عرصه را خالی نکنم.

علوی با اشاره به اینکه تدوین این کتاب وظیفه ای بود که وزارت اطلاعات آن را به بهترین شکل ممکن انجام داد خاطرنشان کرد: مدت زمان بسیار زیادی طول کشید تا این کتاب جمع اوری شود و به عرصه چاپ برسد بر همین اساس از تمامی کسانی که در چاپ این کتاب زحمت کشیده اند تشکر می کنم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری