کد خبر: 1296

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: متأسفانه شیوع هپاتیت C در میان معتادان ۵۰ تا ۷۰ درصد است و در مقابل هر ۵ تا ۶ نفر معتادان تزریقی مبتلا به ایدز می‌شوند.

به گزارش قم خبر و به نقل از فارس، آفرین رحیمی موقر رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد در نشست خبری خود با بیان اینکه ۶۰ درصد افراد مصرف کننده مواد مخدر ناتوانی اجتماعی دارند گفت: این افراد ۵ برابر جمعیت عمومی کشور پرخاشگر هستند.


وی افزود: مصرف‌کنندگان مواد ۲ برابر دیگران در معرض حوادث و سوانح قرار دارند و ۸ برابر دیگران از کار خود غیبت می‌کنند و هزینه‌های زندگیشان ۵ برابر یک فرد سالم است.

به گفته رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد شیوع HIV در معتادان تزریقی ۱۵ تا ۲۰ درصد است یعنی هر ۵ تا ۶ نفر از معتادان تزریقی مبتلا به ایدز می‌شوند این میزان در معتادان غیرتزریقی ۵ درصد است.

وی با اشاره به شیوع هپاتیت C در معتادان گفت: ۱۰ درصد معتادان غیرتزریقی و ۵۰ تا ۷۰ درصد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت C می‌شوند.

آنچنان که رحیمی موقر می‌گوید افراد با تحصیلات پایین بیشتر در معرض مصرف مواد مخدر هستند و طبق تحقیقات انجام شده آنهایی که دارای تحصیلات دبیرستان هستند یک سوم افراد دارای تحصیلات مقطع راهنمایی به مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند همچنین میزان گرایش افراد دارای تحصیلات دانشگاهی یک پنجم آنهایی است که تنها تا مقطع ابتدایی درس خوانده‌اند.

وی در مورد علت گرایش کارگران به مصرف مواد مخدر گفت: کارگرانی که کار سخت دارند و در شرایط نامطلوب محیطی مشغول فعالیت هستند بیشتر نسبت به مصرف مواد مخدر اقدام می‌کنند.

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد با انتقاد نسبت به کمبود مطالعات انجام شده در حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر گفت: متأسفانه کمترین مطالعه‌های ما در حوزه پیشگیری انجام می‌شود.

وی در مورد شیوه‌های درمان اعتیاد گفت: نگهداری افراد در مراکز عوارضی در پی خواهد داشت که درمان سرپایی آنها ندارد و به همین دلیل توصیه می‌شود که افراد بیشتر به صورت سرپایی درمان شوند تا اینکه به کمپ‌های ترک اعتیاد فرستاده شوند البته درمان طولانی و نگهدارنده با استفاده از متادون بسیار خوب است اما استفاده از متادون شرایط خاصی دارد به طور مثال برای کسانی که به تریاک اعتیاد دارند متادون به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

رحیمی موقر در مورد توزیع سرنگ و تأمین اتاق‌های امن برای تزریق معتادان گفت: توزیع سرنگ روش خوبی است که مانع شیوع بیماری‌های تزریقی میان معتادان می‌شود همچنین ایجاد اتاق امن نیز می‌تواند اجتماع را از خطر مواجهه با بیماران تزریقی و سرنگ‌های آلوده حفظ کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری