کد خبر: 1278

بعد از نفوذ جریان های مذهبی در میان جوانان و غالب شدن گفتمان مذهبی در آن زمان، بنی صدر به عنوان یکی از کار آموختگان مکتب آمریکایی که پیشینه مذهبی داشت، بهترین گزینه برای نزدیکی به امام خمینی و نیروهای مذهبی قلمداد می شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، امروز دکتر جواد منصوری به مناسبت سالگرد سقوط دولت بنی صدر سخنرانی با عنوان فتنه بنی صدر ایراد کرد. این برنامه با حضور تعدادی از کارمندان مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.


دکتر جواد منصوری در آغاز سخنرانی خود با اشاره به اهمیت ماه خرداد و تحولات مهمی که در این ماه رقم خورده است عنوان کرد:

صحبت درباره ماهیت دولت بنی صدر و سرانجام کار او در تاریخ کشور ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که سرنوشت او یک هشدار مهم برای ما تلقی می شود هشداری درباره شخصیت های که ظاهر و باطنی متفاوت دارند و سعی دارند مسیر انقلاب را تغییر دهند.

وی در ادامه با بیان اجمالی از پیشینه بنی صدر فرازهای مهم زندگی سیاسی بنی صدر را برشمرد و در این باره عنوان کرد:سابقه سیاسی بنی صدر به سالهای ۱۳۴۰ باز می گردد در زمانی که آمریکا به دنبال نیروهای تحصیل کرده و به اصطلاح روشنفکر بود تا بتواند با جایگزین کردن این نیروها چهره جدیدی از رژیم را به دنیا معرفی کند.

بعد از نفوذ جریان های مذهبی در میان جوانان و غالب شدن گفتمان مذهبی در آن زمان، بنی صدر به عنوان یکی از کار آموختگان مکتب آمریکایی که پیشینه مذهبی داشت بهترین گزینه برای نزدیکی به امام خمینی و نیروهای مذهبی قلمداد می شد.

دکتر جواد منصوری در ادامه گفت:بنی صدر برای تعلمیات بیشتر به اروپا اعزام می شود و درآنجا به عنوان سرپرست دانشجویان ملی خارج از کشور کارش پی می گیرد و همچنین بر اساس اسناد موجود یک سفری به اسرائیل در کارنامه این شخص وجود دارد که در آنجا با سیستم های اطلاعاتی و جاسوسی آشنا می شود.در این زمان جریان های بیگانه با فهم نفوذ بالای امام خمینی(ره) در جامعه از بنی صدر می خواهند تا بیشتر به امام نزدیک شود و تا از این طریق به طور مثال بتواند در مجلس نفوذ کند.این اقدامات کاملا در راستای اصلاحات آمریکایی و انگلیسی بود.

این محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر همچنین گفت:بنی صدر در شرایطی از خود یک وجهه مذهبی نشان می داد که همسر و دختر او در خیابان های پاریس با بی حجابی کامل می گشتند واین مسئله از دید جوانان آن روز غافل می ماند و از شخصیت بنی صدر یک شخص دینی و انقلابی می ساختند که اصلا واقعیت نداشت.

وی با اشاره به خاطرات خود در زندان قصر عنوان کرد:من همان زمان به بسیاری میگفتم که این شخص نیروی بیگانگان است ولی کسی این حرف را قبول نمی کرد و با اشاره به کتاب کیش شخصیت، بنی صدر را یک شخصیت فرزانه و دین مدار جلوه می دادند.این مسئله بیش از هر چیز ناشی از شخصیت دوگانه و دو روی بنی صدر بود که سعی داشت خودش را غیر از آنچیزی که هست نشان دهد.

دکتر جواد منصوری درباره ویژگی های شخصیتی بنی صدر گفت:او دارای شخصیتی خودخواه متکبر بود که به جز اهداف خود به هیچ چیز دیگر فکر نمی کرد.

وی همچنین درباره برنامه های آمریکا و انگلیس برای تملک حرکت انقلاب اسلامی گفت:در آن زمان سه نفری که اطراف امام را گرفته بودن کاملا تحت تسلط نیروهای بیگانه بودند.قطب زاده در آمریکا، یزدی و بنی صدر در پاریس.درواقع این اشخاص خود را مشاوران و معانان امام معریفی می کردند درحالی که امام زیرکانه همیشه عنوان می کرد که نه مشاور و نه معاونی دارد.

منصوری به عنوان یکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران با اشاره به یکی از خاطرات خود در اوایل انقلاب عنوان کرد:من اول انقلاب یعنی سال ۱۳۵۹ بر روی جلد یک مجله ای به نام پیام سپاه عکس بنی صدر را چاپ و یک علامت ضربدر بر روی عکس آن کشیدم که اجازه چاپ این عکس را به من ندادند. اما این عکس را کنار گذاشته و سال ۱۳۶۰ همزمان با مشخص شدن خیانت بنی صدر چاپ کردم.

وی همچنین در ادامه درباره اقدامات بنی صدر تشریح کرد: بنی صدر در آغاز هیچ سمتی را قبول نکرد و صرفا به بیان سخنرانی در مجامع و مکان های مختلف اکتفا کرد.

محوریت این سخنرانی ها بردو مدار مهم قرار داشت که یکی عدم کارآمدی روحانیت در مدیریت کشور و دیگری تعامل با جهان از طریق معیارهای روز بود که هر کدام از این محورها پیام های سیاسی خاص خود را داشت.مجموع این فعالیت ها باعث شد که بنی صدر در انتخابات ریاست جمهوری رای اول را کسب کند.

دکتر جواد منصوری با بیان اقدامات خیانت بار بنی صدر در جریان جنگ و همچنین ضدیت های او با امام خمینی به نکات مهمی از جمله عدم تمایل امام خمینی به دستگیری بنی صدر اشاره کرد هرچند که در نهایت بنی صدر با لباسی زنانه از کشور فرار کرد و با دشمنان قسم خورده ایران دست به یکی شد.

وی در نهایت مردم و مسئولان را به شناخت عمیق تر مسئولان دعوت کرد و با تاکید بر هوشیاری مردم، به چگونگی انتخاب بنی صدر به وسیله مردم و عکس العمل سریع همان مردم در مقابل خیانت های او گفت:هیچگاه واقعیت برای مردم پنهان نمی ماند همان مردمی که شعار می دادند "بنی صدر صد رصد" همانها با مشاهده خیانت او در خیابان ها شعار دادند "ابوالحسن پی نوشه ایران شیلی نمیشه".
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری