کد خبر: 1171

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به اضافه شدن بند جدید عوارض به قبوض برق با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها از تخصیص وام ۵ میلیون تومانی به مشترکان خانگی برای نصب نیروگاه‌های برق خانگی با ظرفیت یک کیلووات خبر داد.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، در شرایط فعلی هزینه سرمایه گذاری ساخت و راه اندازی یک نیروگاه یک هزار مگاواتی حدود ۷۰۰ تا یک میلیارد دلار برآورد می‌شود، ضمن آنکه در کنار هزینه های بالای سرمایه گذاری میزان اتلاف انرژی نیروگاه های حرارتی در مقایسه با نیروگاه های برق بادی و خورشیدی بالا است.


هم اکنون در نیروگاه‌های حرارتی ۲۵ درصد برق تولیدی در زنجیره تولید، انتقال و توزیع اتلاف می‌شود که پیش بینی می‌شود با ساخت و راه اندازی نیروگاه‌های برق خورشیدی خانگی نرخ این اتلاف انرژی به صفر برسد.

از این رو یکی از اهداف کلان صنعت برق افزایش ظرفیت تولید برق پاک راه اندازی نیروگاه‌های برق خورشیدی با اولویت مشترکان خانگی و تجاری است به طوری‌که علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، میزان اتلاف انرژی هم به صفر می رسد.

به منظور اجرای این سیاست کلان با موافقت مجلس و دولت، با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها بند جدیدی به نام اخذ عوارض فروش به قبوض برق مشترکان اضافه شده است که قرار است از محل منابع اخذ عوارض، دولت وام و تسهیلات بلاعوض در اختیار نیروگاه‌های برق خورشیدی منازل قرار دهد.

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو هفته گذشته درباره تشویق و ترغیب مردم در استفاده از انرژی‌های نو، اعلام کرد: به کسانی که به استفاده از انرژی‌های نو برای تولید برق روی آورند، ۵۰ درصد تسهیلات بلاعوض برای نصب پنل‌های خورشیدی بر روی بام‌ها درنظر گرفته شده است و چنانچه مردم برق تولیدی را افزون‌بر مصارف خود در اختیار شبکه بگذارند، به‌ازای هرکیلووات ساعت ۴۴۳ تومان دریافت خواهند کرد.

مسعود خاني در تشریح جزئیات اعطای تسهیلات و وام‌های بلاعوض به مشترکان برق خانگی، گفت: امسال از محل دريافت عوارض برق مصرفي مشتركان، تسهيلات استفاده از انرژي خورشيدي به ۱۲ هزار مشترك خانگي پرداخت مي‌شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام اینکه سال گذشته از محل دريافت عوارض برق در مجموع يكهزار مشترك از طريق نصب پنل هاي خورشیدی برقدار شدند، اظهار داشت: براساس دستورالعمل تدوين شده ظرفيت پنل هاي خورشيدي براي مشتركان از يك كيلووات تا ۲۰ و ۵۰ كيلووات مي تواند متغير باشد.

مجري طرح هاي عوارض برق توانير با یادآوری اینکه سال گذشته در راستاي ترويج استفاده از انرژي‌هاي نو، پنل هاي خورشیدی براي مساجد و مدارس به صورت رايگان نصب شد، تصریح کرد: در اين راستا ۱۰۰ درصد هزينه نصب سيستم خورشيدي براي مساجد و مدارس از محل عوارض برق تامين شد.

وی با بيان اينكه سال گذشته از همين محل براي تعدادي از دستگاه‌هاي اجرايي، نيروگاه‌هاي خورشيدي فتوولتاييك نصب شد، بیان کرد: سال ۹۲ در مجموع ۷.۱ مگاوات نيروگاه خورشيدي در مجموع براي يك هزار مشترك كه عمدتا مشتركان مربوط به مساجد، مدارس و دستگاه هاي اجرايي و اداره ها بودند، نصب شد.

مجري طرح هاي عوارض برق توانير در تشریح برنامه های سال جاری اجرای این طرح، توضیح داد: براساس برنامه تدوين شده در سال جاري، تصميم برآن است كه تا حد امكان نيروگاه‌هاي خورشيدي براي مشتركان خانگي نصب شود كه درهمين راستا نيز نصب نيروگاه خورشيدي براي ۱۲ هزار مشترك هدفگذاري شده است.

به گفته وی براساس اين برنامه، نيروگاه‌ها تا ظرفيت يك كيلووات براي مشتركان خانگي نصب خواهد شد و ۵۰ درصد از هزينه آن نيز تا سقف ۵.۵ ميليون تومان از محل عوارض برق پرداخت مي‌شود.

به گزارش مهر، در حال حاضر به طور متوسط سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر در کشور تولید می‌شود که باید این ظرفیت تا پایان برنامه پنجم به بیش از ۲ برابر افزایش یابد و ۵ درصد سهم تولید برق کشور از محل انرژی های نوتامین شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری