کد خبر: 1165

منابع هندی از تمایل دهلی نو برای کمک به ایران برای توسعه شبکه ریلی اش خبر دادند و اعلام کردند با موافقت تهران منابع مالی لازم با گشایش اعتبارات اسنادی از طریق بانک صادرات و واردات هند به روپیه تامین می شود.

به گزارش قم خبر؛ تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی فایننشال اکسپرس خبر داد، با وجود اینکه دهلی نو به دقت تحولات اخیر عراق را زیر نظر دارد، اما در حال سرعت بخشیدن به مذاکرات با تهران در مورد پروژه بیش از ۵ میلیارد دلاری صادرات به بخش راه آهن ایران است.


مقامات آگاه هندی گفتند، تهران موافقت کرده است که برای تامین اعتبار واردات تجهیزات مورد نیاز بخش ریلی اش به دنبال گشایش اعتبارات اسنادی از طریق بانک صادرات و واردات هند به روپیه باشد.

به گفته این افراد هند در حال بررسی امکان کمک به ساخت خطوط راه آهن بیشتر در ایران، علاوه بر پروژه راه آهن چابهار است تا مراکز تولیدی و معدنی این کشور را به بنادر آن متصل نماید. صادرات پروژه ای از هند به ایران در بخش راه آهن شامل ارسال و استقرار خطوط ریلی، ساخت سیستم های علامت دهی، انجام کارهای برقی و توسعه اقدامات ریلی فعلی است. بر اساس گزارش ها، دولت ایران قصد دارد شبکه ریلی این کشور را سالانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر توسعه دهد و طول شبکه ریلی کشور را تا سال ۲۰۲۵ از ۱۳ هزار کیلومتر فعلی به ۲۵ هزار کیلومتر برساند.

آمارهای بانک اکسیم در ماه ژانویه نشان داد که این بانک در دسامبر ۲۰۰۹ یک اعتبار اسنادی ۲۰۰ میلیون دلاری عمومی (برای مدت ۸ سال) برای بسیاری از بانک های تجاری ایران جهت تامین اعتبار صادرات هند به ایران صادر کرده است. وزارت خانه های دارایی و بازرگانی هند در حال مذاکره در زمینه صدور اعتبارات اسنادی به روپیه برای ایران جهت انجام صادرات پروژه ای به این کشور به خصوص در زمینه راه آهن هستند.

یک مقام آگاه در این زمینه اظهار داشت: «علاقمندی ایران به توسعه شبکه راه آهنش با منافع اقتصادی و استراتژیک ما همراستاست. به محض اینکه پروژه های اولیه آغاز شوند، آنها منجر به ثبت سفارشات بزرگی از سوی ایران خواهند شد. در کوتاه مدت، هدف ما صادارات پروژه ای در بخش راه آهن به ارزش حداقل ۵ میلیارد دلار است. انگیزه هند در کمک به ساخت راه آهن در ایران و به خصوص در اطراف بندر چابهار و دیگر بنادر این کشور، آن است که این خطوط مواصلاتی بتوانند دسترسی هند به افغانستان و دیگر بازارهای آسیای مرکزی را از طریق ایران تسهیل نمایند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری