کد خبر: 1151

به مناسبت ولادت ستاره درخشان شام:

رسول خدا را سولاله ای، اندر حریف زهرا غزاله ای، نامت رقیه بنت سلطان کربلا، باب الحوائجی گرچه سه ساله ای، تویی که به بابا جان تازه می دهی ، ای لعل لبت به دل نوازی مشهور، ای شفیعه دو سرا، تو نگین خاتمی، تو نور ماه عالمی، ای گوهر بحر حیاء، تولدت مبارک ای دختر آل عبا.

به گزارش قم خبر، رسول خدا را سلاله ای، اندر حریف زهرا غزاله ای، نامت رقیه بنت سلطان کربلا، باب الحوائجی گرچه سه ساله ای،  تویی که به بابا جان تازه می دهی ، ای لعل لبت به دل نوازی مشهور، ای شفیعه دو سرا، تو نگین خاتمی، تو نور ماه عالمی، ای گوهر بحر حیاء، تولدت مبارک ای دختر آل عبا.

در کتاب تاریخ آمده است؛ در ميان کودکان امام حسين (ع) دختر کوچکي به نام فاطمه بود  چون امام حسين (ع) مادر بزرگوارشان را بسيار دوست مي‏داشتند ،هر فرزند دختری که خدا به ايشان مي‏داد ، نامش را فاطمه مي‏گذاشت . همان گونه که هرچه پسر داشتند ، به احترام پدرشان امام علی (ع)وی را علی مي‏ناميد. گفتنی است سيره ديگر امامان نيز در نام گذاری فرزندانشان چنين بوده است .

نام رقیه اين نام ويژه تاريخ اسلام نيست ، بلکه پيش از ظهور پيامبر گرامی اسلام  نيزاين نام در جزيرة العرب رواج داشته است.

رقيه از رقی به معني بالا رفتن و ترقی گرفته شده است  گويا اين اسم لقب حضرت بوده و نام اصلی ايشان فاطمه بوده است ؛ زيرا نام رقيه در شمار  دختران امام حسين( ع) کمتر به چشم مي‏خورد و به اذعان برخی منابع احتمال اين که ايشان همان فاطمه بنت الحسين (ع)معروف به فاطمه صغری باشد ، وجود دارد در واقع ، بعضی از فرزندان امام حسين (ع) دو اسم داشته ‏اند و امکان تشابه اسمی نيزدر بين فرزندان آن حضرت وجود دارد .

در کتاب معالی السبطین حائری آمده است : « کانت للحسین(ع) بنت صغیره ....تسمی رقیه و کان لها ثلاث سنین»تعبیر« تسمی رقیه» نشان دهنده این مطلب است که «رقیه» نام اصلی ایشان نبوده بلکه به این اسم معروف بوده است.

نویسنده معالی السبطین، مادر حضرت رقیه (ع) را شاه زنان(شهربانو)؛ دختر یزدگرد سوم پادشاه ایرانی، معرفی می‏کند که در حمله مسلمانان به ایران اسیر شده بود. وی به ازدواج امام حسین (ع) درآمد و مادر گرامی حضرت امام سجاد (ع) نیز به شمار می‏آید.

این مطلب از نظر تاریخ نویسان معاصر پذیرفته نشده؛ زیرا ایشان هنگام تولد امام سجاد (ع) از دنیا رفته و تاریخ درگذشت او را 23 سال پیش از واقعه کربلا، یعنی در سال 37 ه .ق دانسته‏اند.از این رو، امکان ندارد او مادر کودکی باشد که در فاصله سه یا چهار سال پیش از حادثه کربلا به دنیا آمده باشد.

نکته مهم درباب پذیرش یا عدم پذیرش پدیده های تاریخ اینکه نمی توان با قطع و یقین اظهار نمود که اکثر مخالفان وجود حضرت رقیه در کربلا از روی عناد یا مشکل عقیدتی به ابرازآن پرداخته اند.

اما شيخ مفيد در كتاب ارشاد ام اسحاق بنت طلحه را مادر فاطمه بنت الحسين(ع) معرفى مى كند. سن حضرت رقيه(ع) سن مبارك حضرت رقيه(ع) هنگام شهادت، طبق پاره اى از روايتها سه سال ، و مطابق پاره اى ديگر چهار سال بود. برخى نيز پنج سال و هفت سال نقل كرده اند. در كتاب وقايع الشهور و الايام نوشته علامه بيرجندى آمده است كه، دختر كوچك امام حسين(ع) در روز پنجم ماه صفر سال 61 وفات كرد، چنانكه همين مطلب در كتاب رياض القدس نيز نقل شده است.

شیخ عباس قمی در نفس المهموم و منتهی الامال، ماجرای شهادت حضرت رقیه (ع) را از آن کتای کامل شیخ بهایی نقل می‏کند.
نيامدن نام حضرت رقيه (ع)، در کتاب‏هاي تاريخي، اگر چه شک در وجود تاريخي او را تقويت مي‏کند، اما هرگز دليل بر نبودن چنين شخصيتي در تاريخ نيست. افزون بر آن، مهم‏ترين دليلِ فراموشي يا کم رنگ شدن حضور اين شخصيت، زندگاني کوتاه ايشان است که سبب شده ردّ کمتري از ايشان در تاريخ به چشم بخورد. در مورد حضرت علي اصغر (ع) نيز به جرأت مي‏توان گفت: اگر شهادت او بحبوحه نبرد و وجود شاهدان بسيار بر اين جريان نبود، نامي از حضرت علي اصغر (ع) نيز امروز در بين کتاب‏هاي معتبر شيعه به چشم نمي‏خورد.

بنابراین از نظر تاریخی، انکار آن وجهی ندارد، از این مهمتر وقایع مستمر تاریخی نیز گویای آن است که در این قبر شریف دختری از اهل بیت حسینی مدفون است، وقضیه آب گرفتگی قبر وشکافتن قبر مطهر ویافتن بدن سالم از مشهورات تاریخی شام است که در نزد شیعه وسنی شام معروف است، وحتی شبلنجی نیز آن را در نور الابصار آوئرده است، واز عالمان شیعه فقیهان بزرگی چون ملاهاشم خراسانی در منتخب التواریخ وسید میرزا هادی خراسانی در کتاب کرامات خود آورده اند، شهرت مکان با ملاحظه بر کوشش بی امان دشمن در خاموش ساختن نور حسینی کاشف از صحت مطلب است، امروزه در قلب کشور
بنی امیه چراغ رقیه بنت الحسین (ع) روشن است وخبری از ستم پیشگانی چون معاویه ویزید جز لعن ونفرین بر آنها نیست.

**شخصیت حضرت رقیه(ع)

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا ضمیری بااشاره به معنی اسم حضرت رقیه(ع)، اظهارکرد: رقیه از ماده رقی به معنی

پیشرفت و مقام بالا داشتن است که اولین بارنام رقیه برای دختر حضرت خدیجه گذاشته شده بود.

این استاد حوزه افزود: در روایات، امام حسین(ع) نام حضرت رقیه را آورده است و علامه حائری از حضرت رقیه(ع) به عنوان دختر امام حسین(ع) یاد کرده است و طبق بسیاری از نقل ها حضرت رقیه وجود خارجی داشته است.

وی بابیان اینکه علاقه شدید حضرت رقیه(ع)  به امام حسین(ع) در واقعه عاشورا زبان زد شد،خاطرنشان کرد: به دلیل وابستگی آن حضرت به پدر فراغ امام حسین (ع) برایش سخت وغیرقابل تحمل بود که بادیدن سر بریده امام حسین(ع) جان به جان آفرین گفتند.

ضمیری شخصیت عمده حضرت رقیه(ع) را در جریان  واقعه کربلا، دانست و گفت: حضرت رقیه از ایثار و از خود گذشتگی و حس مسئولیت پذیری و صبوری بالایی برخورد دار بود، که زن غساله هنگام غسل دادن آن حضرت، دست  از غسل دادن کشید و از عمه جانش زینب (ع) پرسید" این فرزند چه بیماری دارد "در حالی که از شدت تازیانه دشمن بدنش کبود شده بود.

 

گفتني است بنا بر اسناد تاريخي از روز 17 تا 21 شعبان زمان ميلاد سه ساله كربلا رقيه بنت الحسين (س) عنوان شده است.

انتهای پيام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری