کد خبر: 1131

نگرانی های امنیتی و سیاسی در لبنان رو به افزایش است و سخن از این می رود که نکند با تعلل ها و بی ثباتی سیاسی و افزایش اعتراض های اجتماعی ، « داعش» و دیگر گروه های تروریستی تکفیری « کرسی های خالی» را به روش خودشان پرکنند.

به گزارش قم خبر و به نقل از ایرنا، نگاه های به دستگاه های امنیتی و سیاسی دوخته شده است که چگونه برای کنترل لرزش های ناشی از زلزله عراق در لبنان برنامه ریزی و چه اقدامات پیشگرانه ای را طراحی و اجرا کرده اند در حالیکه از مرزها گرفته تا زندان رومیه در پایتخت آماده انفجار امنیتی است.


اکنون ۲۳ روز است که کرسی ریاست جمهوری لبنان خالی است و عده ای که از تحولات عراق خرسند هم هستند از تعطیلی نهادهای اجرایی و قانونگذاری بویژه دولت و مجلس سخن می گویند.

لبنان هفته ای را در پیش روی دارد که قرار است مجلس این کشور روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برای انتخاب رییس جمهوری و تصویب قانون معروف افزایش حقوق ها تشکیل جلسه دهد و پایتخت ایتالیا هم میزبان نشستی با حضور وزیران خارجه و دفاع بیش از ۴۰ کشور است که هدف آن بررسی راههای کمک به ارتش لبنان می باشد.

در این میان مسائل امنیتی در صدر فهرست اولویت ها قرار دارد و علت آن هم ترس و نگرانی از پیامدهای منفی جنگ داعش در عراق بر لبنان است.

وزارت کشور لبنان حتی خواستار به تعویق افتادن مسابقات ورزشی در این کشور و یا برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگران شده است و برهمین اساس مسابقه دو تیم بسکتبال لبنان « الریاضی» و « الحکمه» که قرار بود شب گذشته انجام شود، لغو شد.

خبرگزاری ملی لبنان هم گزارش داد که نیروهای ارتش از نفوذ سه عنصر مسلح که قصد داشتند وارد خاک لبنان شوند، جلوگیری کردند.

براساس این گزارش، ارتش لبنان به سه عنصر مسلح هنگام عبور از یک ایست وبازرسی ارتش لبنان در وادی عطا در شهرک لبنانی عرسال مشکوک شده و به روی آنها آتش گشودند.

این سه عنصر مسلح بعداز خروج از خودرو خود به مناطقی نامعلوم گریخته اند.

یک منبع امنیتی به روزنامه لبنانی السفیر گفته است: می ترسم که باندهای خفته تروریستی در لبنان بویژه در اردوگاه های پناهجویان فلسطینی و سوری از جمله در شمال و منطقه بقاع فعال شوند و حوادث عراق به آنها جان تازه ای بخشیده است.

السفیر نوشت : ارتش لبنان یک تونل طولانی را در یکی از اردوگاه های پناهجویان فلسطینی کشف کرده که به خارج از اردوگاه راه داشته است.

این تونل دیروز توسط نیروهای ارتش لبنان تخریب شده و اوضاع منطقه تحت کنترل شدید امنیتی قرار گرفته است.

* بازی با امنیت لبنان ، ممنوع

روزنامه السفیر به نقل از « نهاد المشنوق» وزی کشور لبنان نوشت: به صراحت می گویم ، راحت نیستم ، آرامش ندارم و نگران برخی تحولات نامطمئن در برخی اردوگاه های فلسینی هستم.

وی گفت: به زندان رومیه می روم تا با حضورم در این زندان پیامی به داخل و خارج آن بدهم که « بازی با امنیت لبنان ممنوع است و با جدید و شدت زیاد با هر طرفی که بخواهد با امنیت لبنان بازی کند، برخورد می کنم.

المشنوق هشدار داد: آماده هستم برای مقابله با تروریست ها تا هرجاییکه لازم باشد پیش بروم و از روز اول ورود به وزارت کشور با خود این عهد را کرده ام.

وزیرکشور لبنان با درخواست از « تمام سلام» نخست وزیر لبنان برای تشکیل فوری جلسه شورای عالی دفاع گفت که اکنون زمان حساب و کتاب های سیاسی و طایفه ای نیست و به بهانه خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری نباید با مسئله امنیت بازی کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم فقط تماشاچی آنچه در عراق می گذرد باشیم، بلکه باید تدابیری پیشگیرانه متناسب با حجم خطر اتخاذ کنیم.

المشنوق تصریح کرد: اگر نمی توان جلسه شورای عالی دفاع را به بهانه خالی بودن کرسی ریاست جمهوری تشکیل داد باید « کمیته بحران» و با حضور همه طرف های امنیتی و سیاسی تشکیل شود و پیشنهادهای لازم و کارشناسی را به دولت لبنان ارائه کند.

وزیر کشور لبنان تاکید کرد: حمایت از ثبات لبنان و امنیت مردم لبنان مهمتر از هرموضوع دیگری است و باید در اولویت قرار گیرد.

روزنامه لبنانی الاخبار هم نوشت: در لبنان مقابل ما یک بازی خسته کننده وجود دارد که شامل پرونده های انتخاب رییس جمهوری ، امنیتی ، اقتصادی و اجتماعی می شود اما سئوال مردم این است که فارغ از اقدامات حزب الله، اگر احتمالا ناامنی ها و بی ثباتی مانند آنچه در عراق رخداده است، به لبنان بازگردد، در مقابله با دشمن چه باید انجام دهیم و یا اصلا چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

الاخبار افزود: در پرونده ریاست جمهوری راه حل روشن است اما عده ای در تلاش هستند که یک رییس جمهوری ضعیف باردیگر سرنوشت کشور را در اختیار بگیرد.

این روزنامه خاطرنشان کرد: عده ای در لبنان اگر چه کم هستند، می گویند حزب الله باید از سوریه خارج شود و به لبنان برگردد و علت آن را ترس از « موفقیت های داعش» اعلام می کنند و البته فراموش کرده اند که همواره مدعی می شوند داعش دست پرورده سوریه است.

« ولید جنبلاط » رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه لبنان و همچنین « حزب جریان المستقبل به ریاست « سعد حریری» که این روزها تلاش می کنند بیش از هر زمان دیگری به یکدیگر نزدیک شوند، لبنانی ها را از خطر داعش می ترسانند اگر حزب الله از سوریه خارج نشود و به لبنان بازنگردد.

الاخبار نوشت که اجرای برنامه امنیتی در لبنان همچنان خوب است اما حفظ این برنامه و پیشرفت آن نیازمند است تا پایگاه هایی که ممکن است از آنها برای انفجار امنیتی در لبنان استفاده شود، مورد توجه قرارگیرند.

این روزنامه لبنانی افزود: محافل رسمی امنیتی نسبت به برخی فعالیت ها و اقدامات نگران کننده در طرابلس و برخی مناطق شمالی لبنان و مرزهای سوریه و عمق منطقه بقاع هشدار داده اند و هرگونه اقدام و تحرک پیشگیرانه ارتش نیازمند حمایت سیاسی است تا بتواند ماموریت خود را با قدرت انجام دهد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری