کد خبر: 1118

مدیر حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: دوره اعزام تابستانی عتبات عالیات از ۲۵ تیر ماه آغاز و تا پایان شهریور ماه امسال ادامه دارد و روزانه تعداد یک کاروان ۴۰ نفره از زائران استان کرمانشاه به عتبات مشرف می‌شوند.

به گزارش قم خبر؛ رضا نجفیان در گفت‌و‌گو با تسنیم، اظهار کرد: هر ساله از ابتدای ماه رمضان به مدت ۱۵ روز اعزام به عتبات عالیات کشور عراق توسط سازمان مرکزی متوقف می‌شود و این زمان فرصتی برای بازسازی و انجام تغییرات لازم را در اختیار مالکان هتل‌ها و مسئولان سازمان‌ها قرار می‌دهد تا در این ایام سمپاشی هتل‌ها، بهینه‌سازی تغذیه زائران و دیگر تغییرات لازم در سیستم حمل و نقل زائران اعمال شود.


وی با بیان اینکه پس از توقف ۱۵ روزه و اصلاحات لازم، مجددا اعزام به عتبات از سر گرفته می‌شود افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ثبت‌نام مرحله جدید از اواخر خرداد ماه آغاز می‌شود و اعزام دوره تابستانی اعزام به عتبات عالیات از ۲۵ تیرماه آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

مدیر حج و زیارت استان کرمانشاه بیان کرد: در نیمه دوم ایام ماه رمضان بیشتر زائران به علت روزه‌داری، از سفر زیارتی عتبات عالیات خودداری می‌کنند و در واقع در آن ایام ثبت‌نامی انجام نمی‌شود بنابراین متقاضیان تشرف به عتبات عالیات می‌توانند برای شرکت در دوره تابستانی، از روز دهم تیرماه با مراجعه به دفاتر زیارتی یا پس از بازشدن سامانه اینترنتی ثبت‌نام به نشانی www.atabat.haj.ir نسبت به نام‌نویسی و دریافت کدرهگیری اقدام کنند.

روزانه یک کاروان ۴۰ نفره از زائران استان کرمانشاه به عتبات مشرف می‌شوند

نجفیان گفت: در سال گذشته حدود هفت هزار نفر از زائران از استان کرمانشاه در قالب ۱۸۲ کاروان به عتبات عالیات کشور عراق اعزام شدند و در حال حاضر نیز به صورت مستمر روزانه تعداد یک کاروان ۴۰ نفره از زائران استان به عتبات مشرف می‌شوند.

مدیر حج و زیارت استان کرمانشاه افزود: میزان استقبال مردم جهت تشرف به عتبات عالیات در ماههای مختلف سال متغیر است و اعزام زائران در مناسبت‌ها و ماههای خاص نظیر ایام نوروز، ایام مبارک رجب، شعبان، محرم و صفر افزایش و در ماههای خرداد و ماه رمضان کاهش می‌یابد.

نجفیان پیرامون ارائه خدمات فرهنگی به زائران عتبات عالیات گفت: پیش از اعزام کاروان‌ها، جلسات آموزشی توسط دفاتر زیارتی برای زائران آن کاروان برگزار می‌شود و علاوه بر تشریح مباحث فرهنگی توسط روحانی یا مداح کاروان، در طول سفر نیز آداب زیارت، آشنایی با شهرهای زیارتی کشور عراق، قرائت ادعیه و زیارات سفر توسط وی بری زائران قرائت می‌شود.

مدیر حج و زیارت کرمانشاه با اشاره به توزیع محصولات فرهنگی در میان زائران و بهره‌گیری آنان از برنامه‌های فرهنگی کاروان در طول سفر و در هتل‌های محل اسکان و حریمین شریفین بیان کرد: در همایش‌ها و جلسات آموزشی نیز لزوم صرفه‌جویی در خریدها در کشور عراق و عربستان و مشارکت زائران در امر ساخت و ساز فضاهای آموزشی یادآوری می‌شود.

تاکنون ۳ باب مدرسه از محل کمک‌های زائران خیر ساخته شده است

نجفیان افزود: با مشارکت زائران تاکنون ۳ باب مدرسه شامل ۲ باب مدرسه راهنمایی و یک باب هنرستان صنعتی از محل کمک‌های زائران خیر ساخته شده و پس از بهره‌برداری به آموزش و پرورش استان کرمانشاه تحویل داده شده است.

وی با تأکید بر مشارکت در ساخت و ساز فضاهای آموزشی به عنوان باقیات و صالحات گفت: استان کرمانشاه به عنوان استان دارای ایستگاه پروازی در جهت ارائه خدمات به زائران حج و عمره و استان‌های همجوار کردستان، ایلام و دانشجویی استان‌های لرستان و خوزستان از فرودگاه شهید اشرفی کرمانشاه و دارای مرز رسمی و بین‌المللی خسروی در جهت اعزام زائران ۱۵ استان کشور به عتبات عالیات کشور عراق در طول سال آماده خدمت‌رسانی می‌باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری